בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הכורדים חוזרים הביתה, ועשרות אלפי עיראקים הופכים לפליטים 
 
 הרודן העיראקי המודח, סדאם חוסיין (ארכיון)   
 
חדשות נענע

הכורדים גורשו מאדמות אבותיהם על ידי משטרו של סדאם חוסיין. עכשיו הם חוזרים - והם הופכים עשרות אלפי עיראקים לפליטים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
משטרו של סדאם חוסיין ראה את הכורדים שבעיראק כאויבי המשטר, ורדף אותם. שיאה של הרדיפה היה התקפת הגז על ישובים כורדיים, אך קודם לכן גירש המשטר עשרות אלפי כורדים צפונה, לגבול הטורקי. עם הנצחון האמריקני, הכורדים החלו לחזור הביתה, אל אדמות אבותיהם - והם מגרשים את המתנחלים הערבים שהביא סדאם למקום. כך מדווח היום (ראשון) הניו יורק טיימס.

הכורדים, הנחשבים כחלק מן הצד המנצח במלחמה, העלו את הדרישה לחזור לאדמותיהם מיד לאחר נפילתו של משטר סדאם, לפני מעט יותר משנה. האמריקנים נתנו את הסכמתם העקרונית, אך הם רצו בהגירה איטית ומבוקרת לתוך השטחים, שמשטר סדאם איכלס בעיראקים ממוצא ערבי. בין הערבים לבין הכורדים, מיעוט אתני החי בסוריה, עיראק וטורקיה, קיימת איבה ארוכת ימים.

מספר גדול של כורדים, הנעים בקבוצות קטנות, נע בחודשים האחרונים דרומה, אל האדמות שמהם גורשו. הם מגרשים את המתנחלים הערבים, בוזזים את רכושם, ולעתים אף רוצחים אותם. ממשלת כורדיסטאן אומרת שמדובר בקבוצות עצמאיות, אך רבים בעיראק סבורים שמדובר בנסיון של הכורדים להרחיב את השטח הנמצא בשליטתם.

שובם של הכורדים גרם למנוסה בקרב המתנחלים הערבים, והדבר מקשה על המצב ההומניטרי בעיראק, הקשה גם כך. האמריקנים מעריכים כי 100,000 ערבים הפכו לפליטים - זאת בשעה שעשרות אלפי כורדים עדיין חיים במחנות פליטים.

עם זאת, נראה כי הממשל האמריקני מקבל את העובדות בשטח שקובעים הכורדים. האמריקנים אינם מונעים עוד מעבר של כורדים דרומה, ובחלק מהאזורים שאליהם חוזרים הכורדים, משקיעים רשויות הכיבוש האמריקניות כספים במטרה לשקמם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by