בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
העליון: אסור לכלוא מבקשי מקלט המסרבים לגירוש למדינה שלישית מעל ל-60 יום 

העליון: אסור לכלוא מבקשי מקלט המסרבים לגירוש למדינה שלישית מעל ל-60 יום

 
בארץ |
 

בהחלטה בנוגע לסוגיית המסתננים, נמסר כי אין מניעה עקרונית להעביר אותם למדינה שלישית, אך לא ניתן לכלוא את מי שמסרב לשתף פעולה מעבר לחודשיים. ההחלטה מהווה ניצחון לעותרים, בהם ארגוני זכויות אדם, מאחר והיא מעניקה למבקשי המקלט אופציה להישאר בישראל. ארדן: "ההחלטה מותירה את המדינה ללא כלי אפקטיבי". דרעי: "החלטה בעייתית"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בית המשפט העליון פרסם היום (שני) את החלטתו בסוגיית מבקשי המקלט וקבע פה אחד כי למרות שאין מניעה עקרונית להעביר את מבקשי המקלט מישראל למדינה אחרת, אסור לכלוא אותם מעל ל-60 יום במקרה של סירוב.

 

"בעת הנוכחית לא נמצא טעם לקבוע כי ישנה מניעה שמקורהּ בדין הישראלי או בדין הבינלאומי להרחיק ממדינת ישראל למדינה השלישית מסתננים השוהים במרכז השהייה ואשר לא הגישו בקשת מקלט או שבקשתם למקלט נדחתה", כתבה נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

אקזיט ישראלי ענק: חברת התרופות "קייט פארמה" נמכרה ב-11 מיליארד דולר
טביעת החייל אילן יענקילביץ': קצין בדרגת רס"ן הורשע בגרימת מוות ברשלנות
הנרצחת, התינוקת וזוג השכנים המסתורי: פארגו - הסיפור האמיתי

 

יחד עם זאת קבע העליון שלא ניתן להחזיק מבקשי מקלט שהביעו את אי הסכמתם להרחקה למדינה שלישית בכליאה מעבר לכחודשיים. כלומר, הערעור התקבל חלקית בעניין המשמורת ומוציא את העוקץ מההחלטה מאחר שהכליאה, במקרה של סירוב, מוגבלת בזמן. החלטה זו מהווה ניצחון חלקי של העותרים, בהם שני אזרחי אריתראה וארגוני זכויות אדם, מאחר שמבקשי מקלט שהעדיפו גירוש על פני כליאה ממושכת ישקלו זאת מחדש כעת.

 

 
"מוחזק במשמורת לא יגורש בכפייה". נשיאת ביהמ"ש העליון, מרים נאור
 "מוחזק במשמורת לא יגורש בכפייה". נשיאת ביהמ"ש העליון, מרים נאור   צילום: חדשות 10 
 

נאור ציינה כי סמכותו של שר הפנים להרחיק זרים מישראל חלה לא רק על הרחקתם למדינות מוצאם אלא גם על הרחקתם למדינות שלישיות. לפי נאור הסכמתם של זרים להרחקה אינה נדרשת כדי שהרחקה תהיה כדין וניתן להרחיקם גם בניגוד לרצונם. עם זאת, בעניין המדינה השלישית מושא הליך זה הודיעה המדינה כי מסתננים אינם מורחקים למדינה השלישית בהעדר הסכמתם וכי לא תבוצע הרחקה בכפייה למדינה זו: "מוחזק במשמורת שעומד על דעתו ואומר עד העלייה למטוס שאין הוא מוכן להיות מורחק לא יגורש בכפייה", כתבה נאור.

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיב לפסיקה בחשבון הטוויטר שלו: "צר לי אך החלטת בג״צ מרוקנת מתוכן את החלטתי כשר הפנים ליישם את מדיניות ההרחקה למדינה שלישית ומותירה את המדינה ללא כלי אפקטיבי להוצאת המסתננים".

 

שר הפנים אריה דרעי מסר: "״ההחלטה שלא לאפשר למדינה להוציא מהארץ מסתננים בניגוד לרצונם היא בעייתית מאד. זה לוקח מאיתנו כמדינה כלי חשוב מאד ומותיר לכל מסתנן שרוצה בכך להישאר בארץ. בכוונתי לשקול תיקון לחוק שיאפשר למדינה להוציא מסתננים מהארץ בניגוד לרצונם. אנחנו חייבים לדאוג לאזרחי מדינת ישראל, תושבי דרום ת״א וערים נוספות שחייהם אינם חיים. אני שבע רצון מכך שבג״ץ אישר לנו להמשיך להוציא מסתננים למדינה שלישית ואנו נמשיך בכך בכל האמצעים העומדים לרשותנו״.

 

הפסיקה הגיעה לאחר שבסוף אפריל 2015 הגישו שני אזרחי אריתריאה ושישה ארגוני זכויות אדם עתירה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, בדרישה לבטל את המדיניות המאפשרת לדרוש מאזרחי אריתריאה וסודן לעזוב את ישראל ל"מדינה שלישית", רואנדה או אוגנדה, ולכלוא אותם ללא מגבלת זמן אם יסרבו.

 

 
מבקשי מקלט עוזבים את מתקן חולות
 מבקשי מקלט עוזבים את מתקן חולות   צילום: רויטרס 
 
 

בעתירה הוצגו הבטחות המדינה, לפיהן עם הגעתם של מבקשי המקלט ל"מדינה השלישית" תהיה להם אפשרות לשהות בה ולקבל את כל הדרוש לחייהם שם. מטעם המדינה נטען, שההסכם מקוים בפועל בכל הנוגע למי שיצאו עד כה למדינות השלישיות במסגרת תכנית ה"עזיבה מרצון" של רשות האוכלוסין וההגירה. לעומת זאת, העותרים הציגו את העדויות והמידע שנצבר עד כה אצלם, המעידים על הפער בין ההבטחות לבין המצב בפועל, ולפיהם לא מתאפשר למי שמגיעים לרואנדה להישאר בה והם נדרשים לעזוב אותה באופן לא חוקי.

 

הארגונים העותרים הדגישו גם שההסדר בין ישראל לבין מדינות היעד חסוי ומעולם לא פורסם, לא ברור מה ההגנות שהוא מבטיח, מה המעמד שיינתן מכוחו ומהו אופק השהות, ולא ידוע על שום מגנון פיקוח. בנובמבר 2015 דחה בית המשפט המחוזי בבאר-שבע את העתירה בקבעו שהתרשם שמי שעזבו למדינה שלישית עשו זאת מבחירה שלהם, ו"ניתן להניח" שהוצע למי שהגיעו למדינה השלישית להישאר בה. הארגונים העותרים הגישו ערעור לבית המשפט העליון, שקיים שני דיונים גלויים ושני דיונים חסויים מאז, המתינו הצדדים 20 חודשים לפסק דין, עד היום.

 

תגובת תושבי דרום תל אביב: "בג"ץ עושה מאיתנו צחוק. אחרי עשר שנים של התעללות החליט היום הבגץ לקבור אותנו סופית. בלי סנקציות לא תהיה הרחקה. חבל על הזמן והעמדת הפנים. הבגץ בחר לפסוק נגד העם והעם ימשיך להפגין מול נשיאת בית המשפט עד שהשופטים יבינו שהם לא הריבון".

 

 

תגובת הקליניקה לזכויות פליטים באוניברסיטת תל אביב וארגוני זכויות האדם: "אנחנו מברכים על החלטתו של בית המשפט העליון שקבע היום שאי אפשר להחזיק את מבקשי מקלט במעצר בלתי מוגבל כאמצעי לחץ. בהחלטתו היום החליט שלא להכשיר הסדר דרקוני וחסר תקדים בחומרתו שמאפשר כליאה ללא הגבלת זמן של אנשים חפים מפשע. מאז 2012 חיו בישראל 64,000 מבקשי מקלט. כיום נותרו רק 28,000 אריתראים ו-8,000 סודאנים. מבקשי המקלט נמלטים מישראל באלפיהם עקב התעמרות הרשויות, גם ללא הלחץ העצום שמופעל עליהם באמצעות כליאתם. אנחנו נמשיך להיאבק עד שמדינת ישראל תתן מענה אנושי למבקשי המקלט שחיים כבר עשור בגבולותיה, תאפשר להם להגיש בקשות המקלט, תבחן אותן ותיתן מעמד למי שזכאי לכך".

 

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by