בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
צבא וביטחון 
רבבות חיילים, הגליל כשטח לבנון: התרגיל הענק של צה"ל ללחימה מול חיזבאללה 

רבבות חיילים, הגליל כשטח לבנון: התרגיל הענק של צה"ל ללחימה מול חיזבאללה

 
צבא וביטחון |
 

במשך 11 ימים ישתתפו עשרות אלפי חיילים מכל החילות בתרגיל הגדול ביותר מאז 1998. בצה"ל הדגישו כי אין לכך קשר להתבססות ארגון הטרור בסוריה, אך במקביל מקווים כי "המסר יעבור". במהלך ה"לחימה" יתורגל בין השאר פינוי אזרחים מהיישובים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מוכנים לתרחיש של הסלמה בצפון: צה"ל יחל הערב (שני) את אחד התרגילים הגדולים ביותר בתולדותיו - שידמה לחימה מול ארגון חיזבאללה. התרגיל ייערך 11 ימים, וייטלו בו חלק עשרות אלפי אנשי צבא בסדיר ובמילואים, ו-40 מטוסי קרב שיחוגו באוויר בכל רגע נתון.


שטח הגליל התחתון נבחר לדמות את המתאר הדרום לבנוני, בשל תוואי השטח. התרגיל ייקרא "אור הדגן" על שם האלוף במיל' וראש המוסד לשעבר, מאיר דגן. בצה"ל הדגישו כי התרגיל תוכנן זמן רב מראש בהוראת הרמטכ"ל איזנקוט, וכי אין לו קשר להתבססות האיראנית בסוריה.

 

>> איום חיזבאללה - כתבות נוספות בנושא:

ר"מ לבנון: "אין אצלנו בסיסי טילים איראניים; חיזבאללה אינו שולט"

ישראל: "יש לפעול באופן משמעותי למניעת התעצמות חיזבאללה"

מועצת הביטחון של האו"ם חידשה את המנדט של יוניפי"ל בדרום לבנון


יחד עם זאת, בצה"ל מקווים שהתרגיל יעביר מסר כפול לחיזבאללה - חיזוק המוכנות וההרתעה, לצד חוסר כוונה להיגרר לעימות. מדובר בתרגיל הגדול ביותר מזה 19 שנים, כאשר בפעם האחרונה נערך תרגיל בסדר גודל שכזה ב-1998, אז פיקד עליו האלוף דגן. בנוסף למטוסים הרבים שייטלו בו חלק, ייעשה שימוש במטוסים ללא טייס.


בתרגיל ישתתפו גם כוחות מחיל הים, מודיעין, תקשוב, מערך הסייבר, וכן כוחות של פיקוד העורף, שיתרגלו פינוי אוכלוסייה מיישובים מאוימים. הכוחות ישתמשו במכולות "אדומות" לראשונה שידמו מבני חיזבאללה, ולכל מפקד חטיבה יוצמד כלי טיס בלתי מאוייש מסוג "רוכב שמים". בנוסף יתורגל גם הציר הלוגיסטי בלחימה, הכולל שימוש בכלי רכב רבים וחדשים - בהם ג'יפ האמר אוטונומי ורובוטים לנשיאת ציוד.

 

 
כלי רכב של צה"ל בהכנות לתרגיל
 כלי רכב של צה"ל בהכנות לתרגיל   צילום: דובר צה"ל 
 

התרחיש שיתורגל הוא פתיחה במתקפת פתע של חיזבאללה, תוך חדירה ליישוב בגליל. התרגיל הצה"לי יתחלק ל-3 שלבים: הראשון הוא מגננה, השני הוא מעבר למתקפה יבשתית, והשלב הסופי הוא "שינוי משימה", תרגיל שאליו הכוחות לא יתכוננו מבעוד מועד, וייאלצו לבצעו בהפתעה.


ארגון חיזבאללה כיום עובר שינויים רבים, שמצריכים שינויי תפיסה, כך אומרים בצה"ל. הארגון איבד כ-2000 מאנשיו בלחימה במלחמת האזרחים בסוריה מחד, אך מתבסס באזור יחד עם הציר השיעי, ובראשו איראן. בנוסף, נסראללה כבר לא נתפס כ"בובה של איראן", והיחסים שגיבש עם ראש הממשלה הלבנוני, סעד אל-חרירי, מקנים לו מעמד עצמאי חזק במדינה, והחשש הוא כי הוא ינסה לתרגם זאת לכוח אלקטורלי בממשלה.


ובתוך כך, בצה"ל חוששים שחיזבאללה ינצל את התרגיל על מנת לאסוף מודיעין. לפיכך שלחו במחלקת הביטחון באמ"ן הודעות לכ-350 חיילים וקצינים המשתתפים בו הודעות מחשבונות פיקטיביים בפייסבוק, לרוב בדמות צעירות "אטרקטיביות", על מנת "להשתלט" להם על המכשיר. בצה"ל הודיעו כי 6% מהחיילים אישרו את בקשת החברות, וכמחציתם אף פתחו את ההודעה שמאפשרת את ההשתלטות.

 

 
הכנות לתרגיל גיס ופיקוד בגזרה הצפונית
 הכנות לתרגיל גיס ופיקוד בגזרה הצפונית   צילום: דובר צה"ל 
 
 
הכנות לתרגיל גיס ופיקוד בגזרה הצפונית
 הכנות לתרגיל גיס ופיקוד בגזרה הצפונית   צילום: דובר צה"ל 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by