בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
התותח הקדוש שהרעיל את הפוליטיקה הישראלית 
 
 אלטלנה בוערת, היום לפני 56 שנים (לעמ)   
 
יוסי גורביץ

היום לפני 56 שנים הטביע תותח בודד במחנה יונה את ספינת הנשק של האצ"ל, אלטלנה. מה באמת קרה שם, ולמה הפכנו את זה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשעות אחר הצהרים של ה-22 ביוני 1948 ירה תותח 75 מ"מ של צה"ל לעבר ספינה שעלתה על שרטון בחוף תל אביב. ההוראה היתה לירות חמישה פגזי טיווח. פגז הטיווח הרביעי פגע ישירות בבטן הספינה, שהיתה עמוסה בתחמושת. הספינה, אלטלנה, התפוצצה, כשעל סיפונה נשק ועולים. זמן קצר לאחר מכן טבעה.

הטבעת אלטלנה סיימה פרשה שהטרידה את המדינה הצעירה במשך כחודש. ראשית המשבר היתה באי האמון בין האצ"ל והרוויזיוניסטים לבין מפא"י וצה"ל. חוסר האמון הגיע לשיאו בתקופת ה"סזון" בשנים 1944-1945, במהלכה הסגירו אנשי ההגנה והפלמ"ח את אנשי האצ"ל לידי הבריטים. עם הקמת המדינה, הודיע האצ"ל על הצטרפותו לצה"ל. הדבר קרה ב-1 ביוני, 1948.

קודם לכן, קיבלו אנשי האצ"ל בצרפת כמות גדולה של נשק ותחמושת. הם השיגו ספינה, קראו לה "אלטלנה", על שם כינויו של זאב ז'בוטינסקי, מייסד הרוויזיוניזם, ותכננו להפליג ולהגיע לישראל ב-15 במאי, 1948, היום הראשון של המדינה החדשה. בשל עיכובים, הספינה לא יצאה מצרפת בזמן.

קצין המבצעים ובכירים אחרים של האצ"ל נפגשו עם ראשי המדינה, ביניהם בן גוריון, כדי לתאם את הגעת הספינה. כדי לעקוף את פקחי האו"ם, שעשו נסיון כושל לאכוף אמברגו נשק, הציעו אנשי האצ"ל להנחית את הספינה בחוף נידח. בן גוריון הסכים, אך דרש את העברת כל הנשק שעל הספינה לידי צה"ל. אנשי האצ"ל, שטענו כי אנשיהם מקופחים בקבלת נשק ותחמושת, רצו להעביר 20 אחוזים מהמלאי שעל הספינה לאנשיהם. אחרי הכל, הם אמרו, אנחנו הבאנו את המשלוח הזה.

בן גוריון ראה בכך אות למרד. הוא קטע את המשא ומתן והורה לצה"ל להחרים את הספינה והנשק. "אלטלנה" עגנה בחוף כפר ויתקין בליל 20 ביוני, ואנשי האצ"ל החלו בפריקת הנשק. הם כותרו על ידי לוחמי חטיבת "אלכסנדרוני", ומפקד החטיבה שלח למנחם בגין, מפקד האצ"ל, מכתב הדורש את כניעתו תוך 10 דקות.

זה היה קצת יותר מדי לאנשי האצ"ל, שנרדפו במשך שנים על ידי אנשי ההגנה ושעד אז צוו להפליג ולשתוק. עד אז הם צייתו. הפעם היתה להם כמות גדולה של נשק ותחמושת. הם פתחו באש. הצבא שיפר עמדות לאחור, והשיב אש. אנשי האצ"ל הפסיקו את פריקת הנשק, עלו במהירות על הספינה, והפליגו לחוף תל אביב. שם, העריכו, ימצאו תומכים רבים. אלטלנה הגיעה לתל אביב ב-22 ליוני.

אנשי האצ"ל שכבר גויסו לצה"ל שמעו על האירועים, נטשו כמעט כולם את יחידות צה"ל שאליהן צוותו, ועשו את דרכם לחוף תל אביב. שם, מול מטה הפלמ"ח, עלתה "אלטלנה" על שרטון. אלפי אנשי אצ"ל נהרו לחוף. בן גוריון השתכנע שמדובר בהפיכה צבאית, והורה לצבא לדכא אותה.

קרבות עזים ניטשו על החוף. אנשי האצ"ל, שמפקדם איבד עליהם שליטה, ניסו לכבוש את מטה הפלמ"ח, ונהדפו. ירי בוצע מהספינה אל החוף, ומעמדות צה"ל אל הספינה. בן גוריון הורה, בשעות אחר הצהרים, להפגיז את הספינה. פגז הטיווח הרביעי הטביע אותה.

מפקד הספינה הורה על נטישתה, ואנשי האצ"ל טוענים שנורתה עליהם אש תוך כדי הנטישה, למרות שהניפו דגל לבן. זמן קצר לאחר מכן התפוצץ מלאי התחמושת העצום שבספינה - למעלה משני מליוני כדורים, ופגזים רבים - והיא טבעה. מניין ההרוגים הסופי עמד על 16 אנשי אצ"ל, ושלושה חיילי צה"ל.

מיד לאחר מכן הורה בן גוריון על מעצרם המנהלי של כל אנשי האצ"ל והלח"י. כ-200 איש נעצרו, ושוחררו לאחר זמן לא רב.

הפרשה הרעילה את הפוליטיקה הישראלית במשך זמן רב. בן גוריון טבע את הביטוי "התותח הקדוש", כשם לתותח שהטביע את "אלטלנה". אנשי האצ"ל טענו כנגדו שהוא דרדר את המצב לכדי משבר כדי לגרוף רווח פוליטי, וכינו את אנשי ההגנה והפלמ"ח רוצחי יהודים. לימים, יואשם יצחק רבין על ידי אנשי הימין בהטבעת הספינה, למרות שלא הוא נתן את ההוראה לירות עליה, אף שהשתתף בקרב על מטה הפלמ"ח.

האם באמת היה זה נסיון הפיכה? לא סביר. הרוחות התלהטו במדינה בת החודש, ובגין איבד שליטה על אנשיו. הוא החזיר לעצמו את השליטה ובקור רוחו מנע הידרדרות למלחמת אזרחים. ההסטוריונים מטילים את האחריות על מי שמראש ראה ב"אלטלנה" כנסיון למרד, קטע את המשא ומתן, ודירדר את המצב לכדי משבר בין קבוצות חמושות: ראש הממשלה, דוד בן גוריון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by