בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אמסטפים עליך שמשון 
 
 תאי גזים לאמסטפים? אויב הציבור מספר 1 (אילוסטרציה)   
 
איתמר שאלתיאל

כלבי האמסטף נשכו את דרכם לכותרות, התקשורת חגגה והפוליטיקאים רכבו על הגל. אך למי אכפת שהבעיה היא לא הכלבים, אלא בעליהם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הכנסת תצביע הבוקר (רביעי) על הצעת חוק האוסרת להחזיק כלבי אמסטף, רוטווילר ופיט-בול. ההצעה כנראה תעבור. האמסטפים יעלמו לאיטם מרחובותינו, שיהפכו בהדרגה לבטוחים יותר, נעימים יותר, ונחושים יותר. בסיפור הזה כמעט ואין היגיון, יש רק היסטריה. וההיסטריה, מצער לומר, היא בעיקר שלנו, התקשורת.

איך כל זה החל? כלב אמסטף נשך למוות את אביבית גנון בת ה-4. הוא התנפל על הילדה ונשך אותה באבי העורקים. להכתבה שהתפרסמה בחדשות נענע אודות המקרה הגיבו 402 אנשים. לשם השוואה, דיווח על פגישת ראש הממשלה הפלסטיני אבו-עלא ונשיא מצרים חוסני מובארק לא זכה לאף תגובה אחת.

"לחסל את האמסטפים!!! ומיד!!!" דרש גולש אחד, ואחר קבע ש"הכלב לא אשם". נמצא גם מי שדרש בתוקף תאי גזים לאמסטפים, ולעומתו גולש שטען כי אין כזה דבר "כלבים רעים". וויכוח החירשים החל, והאמסטפים בהחלט סיפקו את הסחורה.

יום לאחר המקרה, נשך כלב אמסטף ילד בן שש בטבריה. הילד ננשך ברגלו, והועבר לבית החולים במצב קל. בכל יום אחר הילד והאמסטף לא היו מוזכרים, או לכל היותר היו זוכים למבזק של שתי שורות לפני שהיו נעלמים מהתודעה הציבורית. אבל התקשורת לא יכולה לוותר על הדרמה. יש כאן אמסטף, יש ילד, ויש דם. אמסטף ודם הולך חזק עכשיו.

והגולשים, המדד החדש של הלך הרוח הלאומי, בהחלט קנו את הסיפור. אמנם רק 36 תגובות, חלקן דורשות את מותם המיידי של כל האמסטפים, בליווי עשרות סימני קריאה, וחלקן מסבירות שהבעלים הם האשמים, הילד התעלל בו והרצפה עקומה. כך או כך, האמסטפים עשו כותרות. ונחשו מה? הם לא התכוונו להרפות בקרוב.

והנה, רק יומיים לאחר מכן, אמסטף לא הניח לצוות מד"א להחיות את בעליו, גבר בן 80 שאיבד את הכרתו. האיש מת, ואחד מאנשי הצוות שהיו במקום אמר כי ייתכן ואלמלא הכלב אפשר היה להציל אותו. אלא שהאמסטף רק שמר על אדוניו, כשהיה במצוקה. לדידו, בתבונתו הכלבית, הוא רק מילא את תפקידו נאמנה. כך גם הגולשים. 104 איש קפצו להגיב. תגובה ראשונה כתבה: "האמסטפים פתחו במרד נגד האנושות". אמיר מנצרת כתב: "שלטון האמסטפים במקום שלטון החוק". אביב הדואג לא נשאר חייב, וטען שהאמסטפים "מעבירים מסר מאחד לשני לפתוח במתקפה".
 

"אני מגדל אותו להיות רוצח"

 
בין הבעד והנגד אפשר היה גם לראות תגובות אחרות. ניב איטל כתב "יש לי אמסטף גור ואני מגדל אותו להיות רוצח שיהרוג כל ילד קטן שישחק איתו". גם חובבי הכלבים חייבים להודות כי אמסטפים הם זן מסוכן, אבל תגובתו של ניב מדגימה אמת פשוטה הרבה יותר - לא פחות מסוכנים הם בעלי האמסטפים. כואב להודות, אך חלק מהאנשים מעוניינים ברוצח, לא בכלב.

למרבה הצער, חברי הכנסת אינם ששים להצביע בעד חוק שידרוש מבעלי אמסטפים למסור את הכלבים שלהם לאילוף מקצועי. במקום זאת, הם החליטו להעלים את האמסטפים מהארץ. וכך, מסתבר שהיחידים שיוצאים נבונים מהסיפור כולו הם חלק מבעלי הכלבים, אלו שלא החליטו לשלח אותם לרחוב. הם קראו על מתקפת האמסטפים המשובטים השבוע, נחרדו, ואז הסתכלו על הכלב שלהם, שבדיוק ברח עם נעלי הבית, ונזכרו שלא כל כלב הוא אמסטף, ולא כל אמסטף -רוצח.

חלק מהמגיבים זכרו אמת פשוטה זו, אך הם היו במיעוט. כך, למשל, 64% מהמצביעים בסקר חדשות נענע תומכים באיסור גידול כלבי אמסטף. מגיבים אחרים, מיעוט שבמיעוט, הבינו מה באמת קרה כאן, והכריזו שהתקשורת פתחה במלחמה כנגד האמסטפים. והאמת? יש בזה משהו.

המהומה סביב כלבי האמסטף יכולה ללמד דבר או שנים בקשר לדרך שבה העיתונות עובדת. ילדה נהרגה, והאמסטפים הפכו באחת לאייטם. אלא שהאמסטפים לא מנסים להשתלט על העולם, ושום דבר לא השתנה בהם, מלבד אותה טרגדיה ראשונה. האמסטפים המשיכו לעסוק בשלהם. אנחנו פשוט החלטנו להתרגש מכל חשיפת שיניים שלהם. האמסטף שהרג את אביבית עומד למשפט המזכיר מעט את ימי הביניים. גם בהם חיות הועמדו למשפט באשמת תקיפה.

חברי הכנסת שיצביעו על החוק מחר נשמעים נלהבים לשמח את העם, והאמסטפים, ככל הנראה, יעלמו מרחובותינו. אולי יש טעם בהצעת החוק הזו, אך נדמה כי היא תעבור מכל הסיבות הלא נכונות.

איתמר שאלתיאל הוא חבר מערכת נענע
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by