בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בעולם 
תאי "מניעת שינה" וכבילה בעירום: שיטות העינויים במרתפי ה-CIA נחשפות 

תאי "מניעת שינה" וכבילה בעירום: שיטות העינויים במרתפי ה-CIA נחשפות

 
בעולם |
 

תחקיר הגרדיאן הבריטי מציג מסמכים מתביעה של ניצולי מתקן כליאה של סוכנות הביון האמריקנית באפגניסטן, השופכים אור על שיטות החקירה שבהן היא נקטה: האסירים היו כבולים לתאיהם בעירום, בחשיכה מוחלטת, סביב לשעון. בחקירותיהם הם נסטרו בפניהם, טולטלו, ואולצו לשכב על משטח פלסטיק מצופה בקרח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הועברו מגואנטנמו ביי כדי להימנע ממשפט
 הועברו מגואנטנמו ביי כדי להימנע ממשפט   צילום: Getty Images 
 
 

20 תאי בטון היו במתקן הכליאה האמריקני באפגניסטן, ב-16 מהם אסירים היו כבולים בשלשלאות לטבעת מתכת המחוברת לקיר, והם קיבלו דלי לעשיית צרכיהם, בארבעת התאים הנותרים, שתוכננו למניעת שינה, האסירים היו כבולים בעמידה לקורת מתכת והסתפקו בחיתולים. כל התאים היו חשוכים לחלוטין וללא חימום, כשמוזיקה מתנגנת בחוזקה בכל שעות היממה. התיאור הקשה עולה מתחקיר שערך הגרדיאן הבריטי, ופורסם היום (שני) במלואו.


בנובמבר 2002, במתקן הכליאה הסודי של ה-CIA באפגניסטן, מת מהיפותרמיה האסיר גול רחמן כשהוא עירום ואזוק לרצפת הבטון הקרה. באוגוסט האחרון, משפחתו של רחמן יחד עם מוחמד בן סעוד וסולימן עבדאללה סאלים, שני ניצולים מהעינויים, הגיעו להסכם פשרה עם שני מתכנני המתקן הסודי ושיטות העינויים שלו, ג'ון ג'סן וג'יימס מיטשל, לאחר שתבעו את השניים בניסיון לקבל פיצויים. בהליך הקדם משפטי, לפני שהצדדים הגיעו לפשרה, נאלץ ארגון הביון האמריקני להגיש לבית המשפט 274 מסמכים המתעדים את שהתרחש במתקן הכליאה האפגני - מסמכים שעליהם התבסס התחקיר.


>> עוד כתבות בחדשות 10:

שר ההגנה האמריקני: הצבא צריך להיערך לאפשרות של תקיפה בקוריאה הצפונית

לאחר מקרי התעללות רבים: המדינה תקצה מאות מיליונים לפיקוח על מעונות היום

ראש ממשלת בריטניה הבהירה לנתניהו: "מתנגדים לביטול הסכם הגרעין"


לפי המסמכים, התאים תוכננו למנוע כל תחושה מהאסירים. מתג אחד שלט בתאורה של כל 20 התאים במתקן ולמנהל המוסד הייתה האפשרות לבחור אם הם יישארו מוארים כל הזמן או חשוכים כל הזמן. המסמכים מעלים כי הוא בחר באפשרות השנייה.

 

התחקיר מצביע על כך שהאסיר גול רחמן התלונן בפני החוקר שלו, ג'ון ג'סן, על כך שקר לו ושאינו יכול לחשוב בבהירות, על היחס הקשה ועל הפרת זכויות האדם שלו. ג'סן טען שהתלונות הן אסטרטגיה מתוחכמת של האסיר, שאותן הוא למד באל-קאעידה. רחמן, כאמור, מת זמן קצר לאחר מכן כתוצאה מהיפותרמיה.

 

 
גואנטנמו ביי
 גואנטנמו ביי   צילום: רויטרס 
 

אבו זוביידה, חשוד שנעצר והובא למתן הכליאה באפגניסטן, עונה באמצעות טכניקה שנקראת walling ובה האסיר קשור בחבל מצווארו באמצעות קולר ומוטח בקירות התא פעם אחר פעם. כמו כן, השתמשו החוקרים בטכניקה של הדמיית הטבעה (waterboarding). האסיר הוכנס לקופסה ובמשך שעות ארוכות בוצעה בו הדמיית הטבעה, כשהחוקר אמר לו שהעינויים יסתיימו אם יעביר את המידע, מלמל אבו זוביידה: "אין לי כלום".


כחצי שנה לאחר מכן, באפריל 2003, הגיעו למתקן החקירה מוחמד בן סעוד ועבדאללה סאלים. למרות שהוספו מאז מותו של רחמן מתקני חימום לתאים, טקטיקות העינויים נותרו כשהיו. האסירים עדיין היו כבולים לתאיהם בעירום, בחשיכה מוחלטת, סביב לשעון. בחקירותיהם הם נסטרו בפניהם, טולטלו, ואולצו לשכב בעירום על משטח פלסטיק מצופה בקרח.

 

אבו זוביידה וקבוצה קטנה של אסירים שעונו באתרי ארגון הביון האמריקני, הועברו למתקן הכליאה בגואנטנמו, קובה, בספטמבר 2003. חצי שנה לאחר מכן הוחזרו למתקנים אחרים תחת פיקוח ה-CIA מחוץ לשטחי ארה"ב, רגע לפני שבית המשפט העליון האמריקני קבע כי אסירי גואנטנמו רשאים לעמוד למשפט בשטחי המדינה, אם יחפצו בכך, ובכך נמנעה חשיפה של האסירים לציבור האמריקני.

 

באוקטובר 2006, חוקרים, פסיכולוגים ומנהלים ב-CIA עברו על טכניקות ההחקירה שיזמו ג'נסן ומיטשל והציגו רשימה חדשה בפני הקונגרס שתעמוד בכללים שקבע חוק הועדות הצבאית שחוקק זמן קצר קודם לכן. אחד מהמסמכים שנחשפו בעקבות התביעה חשף שהפאנל ביטל את רוב שיטות החקירה שבהן נחקרו סאלים ובן סעוד.

 

 
אבו זוביידה, נחקר ועונה על ידי ה-CIA
 אבו זוביידה, נחקר ועונה על ידי ה-CIA   צילום: Getty Images 
 
 

מיטצ'ל עצמו כתב על המסקנות בספרו. "כולנו הסכמנו כמעט פה אחד שטכניקות החקירה לא נחוצות למעט שתיים: walling, ומניעת שינה. שאר שיטות החקירה, למעט מקרים מסויימים, לא חיוניות, ושיטות כמו עירום, סטירות, טלטולים, מניעת תזונה, וכליאה לא נחוצות כלל".


הסדר הטיעון שנחתם בחודש שעבר, הוא למעשה ההודאה הרשמית הראשונה בכך שאסירים נפגעו מ"שיטות חקירה משופרות" במתקני הכליאה הסודיים של ה-CIA והפעם הראשונה מאז ה-11 בספטמבר שבה ניתנו פיצויים לנפגעי עינויים.

 

לאחר חתימת הסדר הפשרה לא לקחו מיטצ'ל וג'סן אחריות על פגיעה במתלוננים ועורכי דינם הצהירו: "מצער שמר רחמן, מר סאלים ומר בן סעוד סבלו מהתעללות". עוד הוסיפו כי "ד"ר מיטצ'ל וד"ר ג'סן טוענים שההתעללות אותה חוו המתלוננים נעשה ללא ידיעתם או הסכמתם ולכן לא אחראים למעשים שנעשו".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by