בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
התערוכה שמלחיצה את צה"ל 
 
 ילד פלסטיני דרך כוונת צלף (מתוך ``שוברים שתיקה``)   
 
איתמר שאלתיאל

ארבעה ממארגני התערוכה "שוברים שתיקה" נחקרו אתמול באזהרה בגלל העדויות שפורסמו בתערוכה. אחד המארגנים: מנסים לסתום לנו את הפה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צה"ל עצר אתמול (רביעי) לחקירה תחת אזהרה את שלושת החיילים המשוחררים, שאירגנו את תערוכת "שוברים שתיקה", בגלל העדויות שהוצגו בתערוכה. המארגנים נחקרו בחשד להתעללות בפלסטינים, ביזה והשחתת רכוש. כמו כן, זומן לחקירה חייל נוסף ממארגני התערוכה, והוא ייחקר במועד אחר.

בתערוכה מוצגות עדויות ותמונות של חיילים ששירתו בחברון, חלקן עדויות על פשעים כנגד האוכלוסיה הפלסטינית במקום. באחת העדויות, למשל, נטען כי קבוצת חיילים ירו רימון לעבר מכונית פלסטינית להנאתם. עדות אחרת מספרת על מספר מתנחלות שהחלו להפוך באסטות בשוק של חברון, כאשר החיילים מנסים למנוע זאת מהם.

שלושת החיילים שנחקרו, יונתן בוימפלד, מיכה קורץ ויהודה שאול, התייצבו בבוקר בבסיס מצ"ח בצריפין ונחקרו במשך 6-7 שעות. זאת ועוד, שוטרי מצ"ח פשטו אתמול על התערוכה, והחרימו כמה מהמוצגים. לדברי צה"ל, מטרת החקירה היא חשיפת הממצאים הנוגעים לעבירות לכאורה של אלימות ונזק לרכוש פלסטיני.

מארגני התערוכה טוענים כי הפריט המרכזי שצה"ל החרים הוא קלטת וידאו, ובה עדויות מצולמות של כ-70 חיילים, שתיארו את הרשמים הקשים שלהם מהעימות היומיומי עם המתנחלים והאוכלוסיה הפלסטינית. צה"ל החרים גם קלסר עם קטעי עיתונות על התערוכה.

דובר צה"ל מסר היום: "בעקבות הפרסומים מפי המשתתפים בתערוכה, בדבר עבירות לכאורה של אלימות ונזק לרכוש, הורה הפרקליט הצבאי הראשי לפתוח בחקירה של מצ"ח לבירור הטענות. חוקרי המשטרה הצבאית העבירו למארגני התערוכה צו בית משפט המורה להם למסור כל חומר העשוי לסייע בחקירה זו וזימון למסירת עדויות. בצה"ל רואים בתערוכה את הצורך להמשיך ולעסוק גם בפן הערכי והמוסרי המהווה מרכיב מרכזי בהתמודדות היומיומית".
 

"איפה הם היו כשהתמודדנו עם הדברים בשטח?"

יונה בוימפלד לצד ברוך, תושב חברון (מתוך "שוברים שתיקה")
 יונה בוימפלד לצד ברוך, תושב חברון (מתוך "שוברים שתיקה")   
יונתן בוימפלד אמר לחדשות נענע כי אין קשר בין תגובת דובר צה"ל לבין החקירה. "איפה הם היו כשהתמודדנו עם הדברים בשטח?", שאל בוימפלד בזעם, "מה צה"ל לומד מזה?". "הזמנו את הפקיד הצבאי הראשי, הרמטכ"ל ואלוף פיקוד מרכז לתערוכה ואיש מהם לא בא. התגובה היחידה הרצינית שקיבלנו מהצבא זה חקירת מצ"ח. אז מה אנחנו צריכים להבין, שצה"ל מעריך את מה שאנחנו עושים?". "הבעיות שהעלינו לא יפתרו בחקירה", אמר בוימפלד, "זה כסט"ח וזה קשקוש".

לדברי בוימפלד, צה"ל מפעלי עליהם מדיניות של סתימת פיות. "מטרת החקירה היא להפחיד אותנו, ואנשים אחרים שירצו לספר בעתיד מה באמת הולך בשטחים. הם רוצים שנסתום את הפה", אמר בוימפלד.

לדברי מארגני התערוכה, הם שיתפו פעולה בחקירתם, ונמנעו משימוש בזכות השתיקה עד לרגע בו התבקשו למסור פרטים על חיילים אחרים שהעידו בתערוכה. "לא הסכמנו לחשוף ולו שם אחד, עשינו עבודה בעלת אופי עיתונאי, שנועדה להביא לידיעת החברה הישראלית מה מתרחש בשטחים", אמר בוימפלד והוסיף, "היה לנו גם ברור שהם רוצים את האנשים בשביל להשתיק אותם. לשפוט את האנשים האלה זה כמו לירות בשליח".
 

התערוכה: תמונות ועדויות

חייל מצלם חייל אחר (מתוך "שוברים שתיקה")
 חייל מצלם חייל אחר (מתוך "שוברים שתיקה")   
התערוכה "שוברים שתיקה" היא תערוכת וידאו, צילומים ועדויות של חיילים ששירתו בחברון. "חברון היא לא על כוכב אחר. היא במרחק של שעה נסיעה מירושלים. אבל חברון רחוקה מתל אביב מרחק שנות אור. החלטנו להביא את חברון לתל אביב", נכתב באתר התערוכה. התערוכה תישאר פתוחה עד ה-25.6. חדשות נענע מביא לכם מבחר מן הדברים.
 
 

"מישהו פשוט החנה כאן, אז הורדנו עליו מטול"

ארבעה חיילים שומרים על מתנחל שהולך להתפלל (מתוך "שוברים שתיקה")
 ארבעה חיילים שומרים על מתנחל שהולך להתפלל (מתוך "שוברים שתיקה")   
"היו יוצאים למין פטרול אלים כזה, להראות נוכחות. לילה אחד קיבלנו דיווח על זה שהם נכנסים, מיד ישר כולם קפצו לעמדות, כדי לחפות עליהם שלא יירו עליהם מהגגות או משהו כזה, כי זאת הייתה תקופה שהיו שם הרבה חמושים שהסתובבו... ירי מדויק, צרורות על עמדות של צה"ל, עלינו. ואז פתאום שמענו פיצוץ אדיר וישר כולם נבהלו, חשבנו שקרה משהו, ישר כולם נכנסים לכוונות, מנסים לראות מה קרה... ואז אחד המ"פים פשוט אומר: "זה בסדר, זה בסדר, זה אני. מישהו פשוט החנה פה את האוטו, אז הורדנו עליו מטול, שיידע לא לחנות פה יותר." או פתאום אנחנו שומעים צחוק בקשר, גם, עוד פיצוץ, אנחנו שומעים: "יופי, מחר בבוקר הוא יבוא, יגלה שהחנות שלו השתנתה". כל מיני דברים כאלה. לא יודע, להראות נוכחות". (עדות מתוך "שוברים שתיקה")
 

"אנשים מחטטים בזבל"

עכבר ענק, המצולם ליד בקבוק לצורך השוואה (מתוך "שוברים שתיקה")
 עכבר ענק, המצולם ליד בקבוק לצורך השוואה (מתוך "שוברים שתיקה")   
"חייתי בעוני, ביומיום... בזה שאנשים מחטטים בזבל, ויש שם עכברים בכל מקום, עכברושים וחולדות, וזה באמת הפריע לי. ואילו עכשיו, כמה שאמרתי שזה ימשיך לבעור בי, אני שם לב שלאט לאט אני מתחיל לשכוח". (מתוך "שוברים שתיקה")
 

"הוריד לו איזה כמה כאפות"

עצורים פלסטינים "מתייבשים" ברחוב (מתוך "שוברים שתיקה")
 עצורים פלסטינים "מתייבשים" ברחוב (מתוך "שוברים שתיקה")   
"נכנסנו פנימה לתוך הבית ואני הייתי צריך לאבטח שוטר שחיפש בתוך החדר של הבנאדם הזה סמים. בתוך החדר הייתה מיטה, ארון מאוד מאוד גדול, וקיר שלם שכולו היה מראה, מראה גדולה, מאוד מאוד יפה, עם קישוטים בצדדים, משהו מאוד מושקע כזה. השוטר פשוט הפך שידות, מיטות, ארונות, פתח, הוציא מה שהוא רוצה, פירק שקיות, בגדים, הוריד קולבים, פשוט עשה בארון ובכל החדר... כבשלו. כחלק מהחיפוש הוא גם הוציא חבילות, כל מיני שקיות, ופשוט זרק לעבר המראה. זרק לידה, עליה. היא לא נשברה עדיין. הבחור הזה, שבתוך הבית שלו אנחנו ערכנו את החיפושים, אמר לאותו שוטר שבפעם הבאה שהוא זורק, שבבקשה ייזהר, כי הוא עוד רגע שובר לו את המראה. אז השוטר אפילו לא שמע את מה שהוא אמר, איך שהוא התחיל לדבר פשוט תפס אותו, הוריד לו איזה כמה כאפות, ואמר לו שהוא עכשיו לא מדבר אליו יותר, צעק עליו, ואמר לו שמעכשיו הוא מסתכל על הקיר. כיוון לו את הראש, הפך אותו, כיוון לו את הראש לתוך הקיר. פשוט ככה הוא נשאר לעמוד. אני לא באמת עשיתי עם זה כלום, רק אמרתי לו שלא ירביץ לו". (מתוך "שוברים שתיקה")
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by