בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
נפטרה המשוררת והמלחינה נעמי שמר  
 
 נעמי שמר בערב שנערך לכבודה בפסטיבל ישראל (לעמ)   
 
חדשות נענע

הלכה הבוקר לעולמה אחרי מחלה קשה, והיא בת 74. בשנת 1983 זכתה בפרס ישראל לזמר עברי. תובא למנוחות מחר בשעה 18:00 בקבוצת כנרת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המשוררת והמלחינה נעמי שמר, מחשובות יוצרי הזמר העברי, הלכה הבוקר (שבת) לעולמה אחרי מחלה קשה, והיא בת 74. בין שיריה המפורסמים של נעמי שמר: "עוד לא אהבתי די", "לו יהי", "על כל אלה", ו"ירושלים של זהב". נעמי שמר תובא למנוחות מחר בשעה 18:00 בקבוצת כנרת, המקום בו נולדה ובו ביקשה להטמן.

הזמר דודו אלהרר, שליווה את נעמי שמר עד מותה, סיפר הבוקר לגלי צה"ל כי היא היתה צלולה ועירנית עד רגעיה האחרונים, ושמרה על חוש הומור, אף שידעה כי רגע מותה קרב בגלל מחלתה. אישי ציבור, חברים וקולגות נשאו היום דברי הספד לשמר.
 

נולדה ב-1930 בקבוצת כנרת

 
נעמי שמר נולדה ב-1930 בקבוצת כנרת לרבקה ומאיר, ממייסדי הקיבוץ. היא יצאה ללמוד מוסיקה באקדמיה וכששבה לקיבוץ, החלה ללמד ריתמיקה לילדים. באותה תקופה חיברה מספר שירי ילדים וביניהם "הדואר בא היום" ו"אחינו הקטן". את שירותה הצבאי החלה בנח"ל והמשיכה במחלקת התרבות של החיל. לאחר שחרורה נישאה נעמי לגדעון שמר ומאוחר יותר עברו השניים לתל-אביב, שם ליוותה בפסנתר שיעורי מחול.

פריצת הדרך שלה היתה כשכתבה יחד עם יוחנן זכאי את השירים למחזמר "חמש-חמש", שהוצג בשנות ה-50. בשנת 1957, כתבה את התוכנית הראשונה של להקת "בצל ירוק", בה כיכב ידידה מלהקת הנח"ל, חיים טופול. היא כתבה עבור ההרכב את השיר "נועה" ואת "זמר נודד", שנחשב ללהיטה הראשון. שמה של הכותבת המוכשרת מכנרת, עשה לו כנפיים ושמר החלה לכתוב במרץ שירים ומופעי בידור. בשנת 1960 זכה המופע "הופה היי", מפרי עטה במקום הראשון בפסטיבל בינלאומי באיטליה.

נעמי נפרדה מבן-זוגה, גדעון, נסעה עם בתה הצעירה הללי (ללי) לפאריס ושם, כתבה מספר שירים בהשפעה צרפתית וביניהם: "העיר באפור", "אילו ציפורים", "שלגיה" ו"אין אהבות שמחות".

לקראת פסטיבל הזמר והפזמון לשנת תשכ"ז (1967), ביקש ראש עיריית ירושלים, טדי קולק, שיר שייכתב במיוחד לכבוד ירושלים. השיר,"ירושלים של זהב", הושמע בפסטיבל וזכה לתשואות אדירות. לאחר חלוקת הפרסים, קם הקהל ודרש לשוב ולשמוע את השיר. בפעם השנייה, הצטרף כל הקהל לשירת הפזמון. שלושה שבועות מאוחר יותר, פרצה מלחמת ששת הימים וירושלים שוחררה. משיר תפילה, הפך "ירושלים של זהב" למעין המנון.
 

בשנת 1983 זכתה בפרס ישראל

לאחר מלחמת ששת-הימים, כתבה שמר את "אנחנו שנינו מאותו הכפר", שביטא את כאב השכול של המלחמה. גם תוצאותיה הקשות של מלחמת יום הכיפורים הביאו אותה לחבר שיר - "לו יהי" שהפך לאחד משירי התקווה הגדולים ביותר.

הזדהותה עם גוש-אמונים, הרחיקה אותה מלב הקונסנזוס והקימה עליה ביקורת ציבורית רחבה. שיריה של שמר החלו לעבור פרשנות נוספת, הפעם משל מבקריה הפוליטיים.

בהמשך כתבה שירים רבים וידועים כמו "עוד לא אהבתי די", "סימני דרך" והשיר "על כל אלה", אותו ביצע יוסי בנאי במופע "אני וסימון ומואיז הקטן". בשנת 1980 הוציאה להקת "הגבעתטרון" אלבום משיריה. בשנת 1993 הוציאה קלטת שירי ילדים וכן כתבה את השיר "הכל פתוח", שהפך ללהיט ענק.

במלאת שנה לרצח יצחק רבין ז"ל, תרגמה שמר לזכרו את שירו של וולט ויטמן - "הו רב חובל". בשנת 2000 שבה אל הבמה, למופע המצליח "אלף שירים ושיר" המבוסס על שירים שכתבה. בשנת 1983 זכתה נעמי שמר בפרס ישראל ובשנת 2001 - תואר ד"ר של כבוד שאותו העניקה לה אוניברסיטת ת"א.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by