בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עיראק מבכה עשר שנים של סנקציות 
 
 
חדשות נענע 

הפגנות ברחבי העולם במחאה על החרם על עיראק; בין המפגינים: מועמד הירוקים לנשיאות ארצות הברית, רלף נאדר

 
 
 
 
 
 
 
 
 

עיראק עדיין מתנגדת לחרם של האו"ם, עשר שנים לאחר שנכפה עליה, וקוראת לקהיליה הבינלאומית לסייע לה להביס אותו.
 

יומון עיראקי: מועצת הבטחון אשמה ברצח עם

עיראק לא ציינה אמש (ראשון) עשר שנים להטלת הסנקציות באזכרה רשמית, אך העיתונים העיראקיים במאמרי המערכת ובטורים האישיים האשימו את ארצות הברית בהטלת הסנקציות שגרמו לפגיעה חמורה בכלכלת המדינה. "מיליון וחצי עיראקיים כבר מתו, רובם ילדים, בגלל המצור הכלכלי", כתב היומון "בגדאד אובזרוור" היוצא לאור באנגלית, "מזה עשר שנים, מועצת הבטחון ביצעה רצח עם בעיראק כשהיא נאחזת בתירוצים קלושים".
 

נאדר: אי צדק משווע נגד האזרחים העיראקיים

רשת הסי.אן.אן. מדווחת, כי הפגנות התקיימו בכל העולם במחאה על האמברגו, לרבות ארבעה אמריקנים בבגדאד, שפתחו בשביתת רעב באוהל ליד מוצב האו"ם במדינה. בעמאן, יותר מ-200 פעילים קראו להסרת הסנקציות מול משרדי האו"ם בבירה הירדנית. הם מסרו מכתב לאנשי המשרד הקורא למזכ"ל האו"ם קופי אנאן לתמוך ב"צדק ואנושיות" ולהסיר את הסנקציות. בוושינגטון למעלה מ-300 אנשים כולל מועמד הירוקים לנשיאות רלף נאדר סיימו יום של אסיפות במחאה בסמוך לבית הלבן. "המדיניות הזו מייצגת אי צדק משווע נגד האזרחים העיראקיים", אמר נאדר, "וחייבים להפסיק אותה - לא כשקלינטון יעזוב את משרתו, אלא עכשיו".
 
 

ארגון האו

בשנה שעברה דו"ח של ארגון האו"ם למען הילד אמר כי באזורים בעיראק הנשלטים על ידי המדינה, שיעור התמותה בקרב ילד מתחת לגיל חמש הוכפל בעשור האחרון. הארגון האשים את ממשלת עיראק בנתונים, שניהלה מלחמות עם שכנותיה ועם יריבה הפנימיים, ושלא השקיעה, לדברי הארגון, בבריאות הילדים. "זה לא הסנקציות, זה המשטר", אומרת רייצ`ל ברונסון ממועצת יחסי החוץ, "נכון, מספר גדול של ילדים עיראקיים מתו, וזה מחפיר ונורא. השאלה היא: האם אלה הסנקציות? לא. עיראק מייבאת את אותה כמות של אוכל, שייבאה לפני המלחמה".
 

העמידה העיראקית תשבור את החרם


האו"ם כפה את הסנקציות על עיראק ארבעה ימים לאחר הפלישה ב-1990 לכווית השכנה, שהביאה לפרוץ מלחמת המפרץ. ממשלת ארצות הברית מתעקשת לאכוף את הסנקציות עד שנשיא עיראק סדאם חוסיין יוכיח למשגיחי האו"ם שהוא רוקן את מצבורי הנשק להשמדה המונית. בכירים בממשל האמריקני אומרים כי סירובו של חוסיין לציית למשגיחי האו"ם הוא הגורם להתמוטטות הכלכלית ולקריסת מערכות החינוך והבריאות, שהביאו לתלותם של אזרחים רבים בקיצוב האוכל של האו"ם. ראש מפקחי הנשק לשעבר, סקוט ריטר, טוען אחרת: "יש הרבה מידע לא מדויק וספקולציות לא אחראיות היום, בעיקר מצד ממשלת ארצות הברית".

עיראק מבחינתה רואה בחרם המתמשך כ"נשק יום הדין" של וושינגטון להפיל את ממשלו של חוסיין, לאחר כשלונה בכך במהלך מלחמת המפרץ. "האמריקנים ובני בריתם הציונים כופים את החרם הלא צודק כחלק מהמתקפה המתמשכת נגד עיראק", כותב יומון צבאי בעיראק. "החרם הכלכלי יישבר על ידי עמידה והישרדות עיראקית", נכתב במאמר המערכת של יומון מפלגת הבעת` השלטת.

החרם על עיראק בן עשר השנים, הוא הארוך ביותר בתולדות האו"ם. 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by