בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
90 שנים לשש היריות ששינו את העולם 
 
 פרנץ פרדיננד ורעייתו סופי. ת.נ.צ.ב.ה   
 
יוסי גורביץ

כך מוטטה רציחתו של הארכידוכס פרנץ פרדיננד את בנין הקלפים של השלום האירופי, והציתה את מלחמת העולם הראשונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הארכידוכס האוסטרי, פרנץ פרדיננד, היה אדם לא חשוב במיוחד. על פי כל העדויות, חוכמה לא היתה הצד החזק שלו. גם לא השנינות. שני דברים נאמרו לזכותו: הוא דבק באהובתו למרות הכל, והוא היה נאמן לשומריו.

הוא היה יורש העצר של האימפריה האוסטרו-הונגרית, אחת האימפריות הגדולות באירופה של תחילת המאה העשרים. היא כללה את אוסטריה והונגריה (כמובן), אבל גם את צ'כיה, קרואטיה, בוסניה, וחלקים מפולין ובולגריה. הקיסר הישיש, פרנץ יוזף, שכונה במקורותינו הקיר"ה (הקיסר ירום הודו) שלט ביד רועדת על אימפריה רב-לאומית שקרסה בעדינות.

פרנץ פרדיננד הפר את הוראות החצר המלכותית, ונשא לאישה את אהובתו, סופי, פשוטת עם. האצולה האוטסרית לא סלחה לו על כך. במשך מספר שנים, הוא נודה מהחצר. לאחר מכן, עם מות יורש העצר האהוב על הקיסר (שהתאבד), נקרא פרנץ פרדיננד, בחוסר רצון, חזרה אל החצר. הובהר לו שהצאצאים שיעמיד מ"האישה הזו" לא ישבו על כס הקיסרות. זה לא הפריע לו כל כך.
 
פרנץ פרדיננד בצעדה נחושה אחרי שהדף את הפצצה
 פרנץ פרדיננד בצעדה נחושה אחרי שהדף את הפצצה   
ב-28 ביוני, 1914, ערך הארכידוכס, מלווה באישתו ושומרי ראש, ביקור בעיר סרייבו, בבוסניה. יוגוסלביה, גם של אז, הייתה מקום מפוקפק שאירח לאומנים מכל הסוגים, שברובם היו אנטי-אוסטרים. אלה רצו להתאחד עם ממלכת סרביה. אחד מהם השליך פצצה אל הרכב של פרדיננד, כשנכנס לעיר. יורש העצר, בזריזות בלתי שגרתית, הדף את הפצצה אל מחוץ לרכב. שניים משומרי ראשו נפצעו קלות.
 
הארכידוכס ורעייתו  נכנסים למכונית בפעם האחרונה
 הארכידוכס ורעייתו נכנסים למכונית בפעם האחרונה    
מאוחר יותר, לאחר שהתאושש, פרנץ פרדיננד החליט לבקר את שומרי ראשו הפצועים. זו היתה חובתו המלכותית. בדרך לבית החולים, טעתה מכוניתו של הארכידוכס אל תוך סמטה ללא מוצא - איך היא הגיעה לשם היה בזמנו נושא לויכוח ער - ושם וגבריאל פרינציפ, לאומן סרבי, זינק על הרכב ורוקן את אקדחו על הארכידוכס ואשתו. השניים נפטרו תוך זמן קצר.
 
 
"העולם הישן" - אירופה לפני המלחמה
 "העולם הישן" - אירופה לפני המלחמה   
וזה יכול היה להיות הכל: הערת שולים בהסטוריה של האנרכיזם. אבל פרינציפ לא פעל לבדו. את האקדח הוא קיבל מראש המודיעין הצבאי של סרביה. תגובתה של אוסטריה היתה צפויה להיות איומה.

כאן הדברים הסתבכו. סרביה היתה בעלת ברית של רוסיה. רוסיה הודיעה שאם אוסטריה תתקוף את סרביה, רוסיה תתערב לטובתה. האוסטרים היו קשורים בברית הגנה עם הגרמנים. הרוסים, מצידם, החזיקו בברית הגנה עם צרפת. צרפת, שרצתה מאד במלחמה עם גרמניה כדי להחזיר לעצמה את האדמות שאיבדה במלחמת 1870, קיבלה הבטחות מבריטניה שהיא תגן עליה, במקרה של פלישה גרמנית.

זה היה בית קלפים; מותו של הארכידוכס שלף את הקלף התחתון. אוסטריה הגישה רשימת דרישות לסרביה, וזו דחתה בתגובה את חלקן. אוסטריה גייסה כוחות, והתכוננה לפלישה לסרביה. רוסיה, בתורה, גייסה כוחות - אבל מערך הגיוס שלה לא היה בנוי לגיוס חלקי, אז היא גייסה כוחות לא רק בגבול האוסטרי, אלא גם בגבול הגרמני שלה. גרמניה ראתה בכך פרובוקציה, והגישה שורת דרישות בלתי סבירות לצרפת. חודש בדיוק לאחר רצח הארכידוכס, ב-28 ליולי, החלה מלחמת העולם הראשונה.

גרמניה הכריזה מלחמה על רוסיה, בסיוע אוסטרי. צרפת הכריזה מלחמה על גרמניה ואוסטריה; בריטניה הלכה בעקבותיה.
 
אבל הוא אחראי לזה:  מגלזגו, להקת פרנץ פרדיננד
 אבל הוא אחראי לזה: מגלזגו, להקת פרנץ פרדיננד   
זה נגמר אחרי יותר מארבע שנים. מניין ההרוגים היה בל ייאמן: כ-19 מליוני בני אדם, רובם חיילים. המלחמה היתה זוועתית ברמות שלא נראו עד אז. הגרמנים החלו בשימוש בגז כנשק, ובעלות הברית מיהרו לחקות אותם. ביום אחד נורא על הסום, איבדו הבריטים 60 אלף איש: הגל הראשון שתקף הושמד כולו, הגל השני סירב להסתער. בורדאן, ניסו הגרמנים להכריע את המלחמה על ידי קרב שחיקה: הם תכננו לאבד כמליון איש, ולגרום לצרפתים כ-700 אלף אבידות - ולנצח במלחמה, כי לצרפתים היו פחות חיילים. בפשנדל, ניסו הבריטים לכבוש עיירה, ובה כשבעה מבנים - והם איבדו 400 אלף איש בנסיון. מלחמת צוללות, הפצצות אוויריות, להביורים, מקלעים, הרעבת אוכלוסיה ככלי לחימה - כולם באו לידי ביטוי במלחמה הזו.

המלחמה שטפה את העולם הישן. אוסטריה-הונגריה, הקיסרות הגרמנית, האימפריה העותמנית - כולן הלכו לעולמן. על מקומן קמו מדינות חדשות, שטופות לאומנות. זרעי מלחמת העולם השניה ננטעו בוורסאי, בועידת השלום.

ובתאו בסרייבו, שנים לאחר מכן, היה גבריאל פרינציפ, האיש שירה בפרנץ פרדיננד, מתנפל על מי שבא לבקרו ומתחנן "תגיד לי שלא אני אחראי לזה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by