בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אבו-גאריב זה כאן - כך חיים עצורים בישראל 
 
 מכונית משטרה (אילוסטרציה, באדיבות אגף המשטרה)   
 
חדשות נענע

דו"ח: אסירים בישראל ישנים ואוכלים על רצפה שורצת מקקים, בתאים ובמקלחות יש ריח ביוב, ורבים מתלוננים על אלימות סוהרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דו"ח של הסניגוריה הציבורית קובע כי תנאי החזקת העצורים בישראל "הם קשים במידה הפוגעת בבריאותם ובכבודם, ומנוגדים להוראות החוק". הדו"ח הוגש ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ולשר לביטחון פנים, צחי הנגבי.

הדו"ח חושף כי זכויותיהם הבסיסיות של עצורים בישראל מופרות בקביעות. בתאי המעצר ישנם תנאים צפיפות ואוורור קשים, נשללת הזכות להליכה יומית ועוד. זאת למרות שבג"ץ קבע ביוני השנה את התנאים המינימליים להחזקת עצורים.

הדו"ח הוא סיכום הממצאים שנאספו במהלך 15 ביקורים של נציגי הסניגוריה הציבורית במתקני מעצר, ובשלושה ביקורים בבתי סוהר. ביקורי אנשי הסניגוריה נעשו במסגרת תפקידם כמבקרים רשמיים של בתי הכלא ומתקני המעצר.
 

ישנים על הרצפה, עם החולדות

 
הדו"ח קובע כי עצורים רבים במתקני המעצר של המשטרה נאלצים ללון על הרצפה, בגלל שאין להם מיטה בתא. העצורים ישנים אחד ליד השני, לעיתים על מזרון מלוכלך. זאת ועוד, רצפת התאים מזוהמת, וחרקים וחולדות מתהלכים עליה תדיר. הצפיפות בתאים רבה כל כך, שעציר הקם בלילה לשירותים, נאלץ לעיתים לדרוך על חבריו לתא, הישנים על הרצפה.

כמו כן, השירותים והמקלחת אינם מופרדים זה מזה, ועצירים נאלצים להתקלח מעל חור השירותים. את האוכל נאלצים העצורים לאכול מעל ריצפת התא, מכיוון שהמשטרה לא מספקת להם שולחנות.

בתי הכלא "צלמון" ו"חרמון" מחזיקים בתנאי מאסר טובים מאוד על פי הדו"ח, אולם בית הסוהר "שאטה" מחזיק עצורים בצפיפות קשה, תנאי מגורים ומבנים שאינם עונים על דרישות חוק המעצרים ותקנותיו. כך למשל, 74 אסירים לנו על הרצפה ביום ביקור אנשי הסניגוריה, בעוד שבכלא חרמון היו 30 מיטות פנויות. התאים ב"שאטה" מלוכלכים, אשפה מוטלת על הרצפה, תנאי האוורור לקויים, וריח מחניק של ביוב עומד בתאים.

אך לא רק תנאי המעצר אינם נוחים, הדו"ח חושף כי קיימת התעלמות מצורכיהם הדתיים של העצורים. בכלא "שאטה" אין מסגד, כנסייה או מקום המיועד לתפילת מוסלמים ונוצרים. זאת למרות שמרבית האסירים בכלא הם ערבים מוסלמים. כמו כן, אנשי דת מוסלמים ונוצרים לא מגיעים לכלא לפגישות עם אסירים בני דתות אלה.
 

אלימות סוהרים

הדו"ח מדגיש כי קיימות תלונות רבות של אסירים על אלימות קשה של הסוהרים כלפיהם. האסירים טוענים שצוות ההנהלה של הכלא לא מטפל באלימות הסוהרים. אסירים מהאגף הביטחוני בכלא טענו שהסוהרים הענישו אותם באמצעות אלימות קשה והתעללות פיזית ונפשית. הדו"ח מתייחס בספקנות להימנות תלונות אלה, אך קובע שאי אפשר להתעלם מהן.

בסניגוריה הציבורית מדגישים שצריך להפנות יותר משאבים לשירות בתי הסוהר ולמשטרת ישראל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by