בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לראשונה מאז רצח רבין: דין רודף 
 
 חרדי קורא עיתון בירושלים (לעמ)   
 
חדשות נענע

הפוסק החרדי, הרב אביגדור נבנצאל, אמר אתמול כי כל מי שמוסר שטחי ארץ ישראל "ביד גויים דינו לפי ההשקפה כדין רודף". לדבריו, אין לכך משמעות מעשית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
התקפות הרבנים על תכנית ההתנתקות ממשיכות. רב העיר העתיקה, הרב אביגדור נבנצאל, אמר אתמול (שלישי) כי "כל מי שמוסר שטחי ארץ ישראל ביד גויים דינו לפי ההשקפה כדין רודף". הרב נבנצאל, פוסק חרדי ידוע, אמר את הדברים בכנס רבנים במאחז גבעת הרואה שבשומרון.

עם זאת, הרב נבנצאל אמר כי לא ניתן כיום לדון דין רודף: "ההלכה היא שמוסר שווה-פרוטה של ממון ישראל ביד עכו"ם דינו כרודף, על כל ההשלכות של זה - שהיום אי אפשר לבצע אותם".

מאז רצח ראש הממשלה, יצחק רבין, ב-1995 לא הוזכר "דין רודף" על ידי אף רב חשוב. לפי רציחתו של רבין התקיים בין רבני יש"ע בירור בשאלה האם על רבין חל דין רודף. עם זאת, הרב נבנצאל אינו מזוהה עם המתנחלים אלא עם העולם החרדי, והוא מוערך כפוסק בעל מעמד.

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ דליה איציק, קראה ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לפתוח מיד בהליכים כנגד הרב. איציק אמרה בתגובה לדברי הרב כי "הרב נבנצאל, שהוא עובד ציבור ומנהיג בקהילתו, התיר בדבריו את דמו של ראש הממשלה ויש להתייחס לדבריו בהתאם. דברי הרב הם מפחידים ממש, כאילו לא למדנו דבר. על החברה הישראלית לקרוא קריאה גדולה ללבוש שק ואפר ולקראת ט' באב לזכור ששנאת חינם היא זו שמסכנת את העם ושלום ישראל".
 

יו"ר ועד רבני יש"ע: המלך אינו קובע

 
גם יו"ר ועד רבני יש"ע, הרב דב ליאור, תקף אתמול בכנס את אפשרות פינוי היישובים ברצועה. לדבריו, הכנסת אינה יכולה להחליט על פינוי יישובים. "הציונות הדתית מחנכת את בניה לשרת בצה"ל ולמלא פקודות", אמר הרב ליאור, "אולם כאשר ניתנות פקודות הנוגדות את דרך התורה, כמו עקירת יישובים בארץ ישראל ומסירתה לזרים, גם המלך אינו קובע. גם הכנסת אינה קובעת, גם הממשלה אינה קובעת וגם בג"צ, שהפך להיות קודש הקודשים כאן, אינו קובע".

הרב ליאור טען כי יש להתייחס להנחיה על פינוי יישובים כמו "לכל גזירה". "זה כאילו שהכנסת היתה מחוקקת חוק להעביר את השבת ליום שישי. לעקור יהודים מארץ ישראל זה נגד תורת ישראל. זאת גזירה שאי אפשר לאכוף על יהודי שומר תורה ומצוות", אמר הרב. הוא הוסיף ואמר כי הציונות החילונית הגיעה לסוף דרכה, ושהמתנחלים הם "החשמונאים של ימינו, ההולכים בדרך האמת, הגם שהם מעטים".

הרב ליאור הופיע יחד עם רבנים נוספים בפני אנשי מאחז גבעת הרוא"ה, שנמצא בתחום המועצה האזורית מטה בנימין. הרבנים קראו להביא למקום אלפי בני אדם, כדי למנוע את פינויו. 18 משפחות חיות במאחז במשך כשנתיים. בג"צ אמור היום לדון בגורל המאחז.

יו"ר המועצה האזורית מטה בנימין, פנחס ולרשטיין, שנשא אף הוא דברים בכנס, אמר כי "מסר ברור של מאבק חד משמעי בגזירת הפינוי" חייב לצאת מהמאחז. לדברי פנחס ולרשטיין, שר הביטחון לשעבר, בנימין בן אליעזר (העבודה), אישר את קיום המאחז. בדיקה אצל שר הביטחון הנוכחי, שאול מופז, העלתה שאכן ניתן אישור לקיומו.

הרב שלמה אבינר, מהמרכזיים שברבני יש"ע טרח להדגיש כי המאבק בפינוי הוא "מלחמת אוהבים". באגרת שכתב אמר הרב אבינר: "הצבא הזה הוא הצבא שלנו והמשטרה הזאת היא המשטרה שלנו. הם יהודים ולא בריטים. הם אחינו, גם אם הם באים לבצע פקודות שאסור היה לתת (...) אל תרים יד, אל תעליב, אל תשנא. גם במצבים קשים אנו ממשיכים באהבת ישראל".
 

נבנצאל מנסה להבהיר

בשעות הצהרים, התראיין נבנצאל לקול ישראל ואמר כי לדין רודף אין משמעות מעשית בימינו אלה, וכי כל משמעותו מיועדת ל"התרעה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by