בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ליל הסכינים הארוכות: המשטר הנאצי מתבסס, 1934 
 
 
יוסי גורביץ

ב-30 ביוני, 1934, שטף גל דמים את גרמניה. מאות ואלפי אנשים נעצרו ונורו על ידי נאמניו של היטלר. הקורבנות, במפתיע, גם הם היו נאצים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"כשנגמרת המהפכה, נשארת שאלת המהפכנים" - בניטו מוסליני

קצין האס.אה. עמד נבוך מול כיתת היורים. הוא היה מבולבל. זמן קצר קודם לכן, הוא נלקח על ידי אנשי אס.אס. ממסע הכלולות שלו. עד לפני כמה דקות, הוא היה בטוח שזו מתיחה. עכשיו כבר לא. מפקד החוליה שאל אותו למילותיו האחרונות. הוא קרא "הייל היטלר" ואנשי האס.אס. ירו בו למוות.

הוא לא היה היחיד. בכל רחבי גרמניה, עצרו אנשי אס.אס. אנשי אס.אה., עד אתמול אחים לנשק, וירו בהם. בתוך מעט יותר מיממה, חלק גדול, אם לא רוב, מ"הלוחמים הותיקים" של היטלר שכבו מתים - בהוראתו.

מה קרה שם?
 

הבריונים: האס.אה.

 
גרמניה של שנות העשרים היתה מדינה במצב של מלחמת אזרחים ברמה נמוכה. מפלגות מכל קצוות הקשת הפוליטית הקימו לעצמן מיליציות: ללאומנים היו השטאלהלם, "קסדות הפלדה"; הסוציאליסטים הקימו את הרייכסבאנר, "דגל הרייך"; לקומוניסטים היו פלוגות מחץ; ולנאצים, מפלגה צעירה ומבטיחה, היו פלוגות הסער, האס.אה.

האס.אה. אורגן במסגרת צבאית. הוא הורכב מצעירים לאומנים, ששירתו במלחמת העולם הראשונה ולאחר מכן ב"פרייקורפס", הפלוגות החופשיות שניהלו מלחמה פרועה בשטחים שאיבדה גרמניה במזרח. בתחילת שנות העשרים, הצבא, שמצבת כוח האדם שלו קוצצה קשות על ידי הסכמי ורסאי, תמך בהתארגנות: היא לא היתה צבאית, אבל היא איפשרה לאמן עוד כמה אלפי אנשים.

תפקידו האמיתי של האס.אה., כמובן, לא היה לשמש כוח מילואים לצבא. הוא יועד למלחמה במיליציות של השמאל, ואת זה הוא עשה בהתלהבות וביעילות. בראשו עמד ארנסט רוהם, קצין קשוח ממלחמת העולם, שתפס את התנועה הנאצית כתנועה מהפכנית. בשנות העשרים, נהרגו בהתנגשויות בין אנשי האס.אה. למיליציות השמאל כ-300 אנשים בממוצע בשנה.

המפלגה הנאצית גדלה, ועמה גדל מספר החברים באס.אה. כשעלו הנאצים לשלטון, היו באס.אה. יותר ממליון וחצי חברים - מספר הגדול פי עשרה ממספר אנשי הצבא. הצבא התחיל לפחד.
 

הביורוקרטים: האס.אס.

האס.אס. נוצר בשנת 1925, ובמקור יועד לשמש כגוף שומרי הראש של היטלר. וכך הוא היה נשאר, יחידת עילית קטנה אבל לא חשובה, אלמלא מונה הימלר לראש הארגון בשנת 1929. להימלר היו שאיפות. הוא רצה מסדר אבירים, שישמש גרעין לאימפריה. הוא ומקורביו, כגון ריינהרד היידריך, בזו לאס.אה. הלא ממושמע, שנתפס בעיניהם כאוסף בריונים. אבל הם היו כפופים לאס.אה. במהלך פוטש מרתף הבירה, נלחמו הימלר ורוהם זה לצד זה, דבר שהימלר העדיף לשכוח.

הם שמרו על משמעת, וישבו בשקט.
 
 

עלית הנאצים לשלטון

בסוף חודש ינואר 1933, מתמנה היטלר לקנצלר של גרמניה. תוך חצי שנה, תחדל גרמניה רשמית להיות דמוקרטיה. כלי הנשק העיקרי במערכה הזו, שבסופה יפזר הרייכסטאג את עצמו, היו אנשי האס.אה.

הם פתחו בפוגרום אדיר. סוף סוף הם יכלו לפרוק את כל תסכוליהם, והם פרקו אותם, עם ריבית. אלפי יהודים, קומוניסטים, סוציאליסטים וסתם אנשים שעצבנו בריונים נעלמו. האס.אה. הקים מחנות ריכוז מאולתרים - לעתים בחוות. זה היה מלוכלך, חסר סדר, ומטיל אימה. הגרמנים לא הכירו טרור כזה, ולא בשביל זה הם בחרו בהיטלר.

האס.אה. השתולל - ומאחוריו, בשקט, נעו אנשי האס.אס. האס.אה. הקים מחנות ריכוז מאולתרים? הם מיסדו אותם. האס.אה. הרביץ לשמאלנים? הם הפכו את תקיפת השמאלנים לעיקר חוקתי. ולאט לאט, הם הציבו את עצמם כמשטרת הבטחון של הרייך: הגסטפו.

הצבא עמד מבוהל. כוח גדול ממנו, שנראה מהפכני, בזז את גרמניה לעיניו. ברית חשאית החלה נרקמת בין האס.אס. לצבא. לאט, בלי למהר, הימלר החל למסור להיטלר מידע מפליל על האס.אה.

אנשי האס.אה. הפכו לבעיה. היטלר ניסה ליצור גרמניה מסודרת יותר, מאוחדת סביב פיהרר אחד. הוא הבטיח בטחון ברחובות - אמנם, חוסר הבטחון ברחובות נבע בעיקר מפעילותו שלו - והאס.אה. סיכל את התכניות הללו.

היטלר ניסה לדבר עם רוהם. רוהם היה מאוכזב: אנשי האס.אה., רובם חסרי כישורים מנהליים, לא מצאו את עצמם בגרמניה החדשה והביורוקרטית. הוא דיבר על "מהפכה נמשכת", ועל כך שאנשי האס.אה. לא שפכו את דמם כדי לא לקבל חלק בשלל. גרמניה המהוגנת היתה כמרקחה.
 

מזימה ותוצאותיה: ליל הסכינים הארוכות

ב-28 ליוני, נסע רוהם לסוף שבוע עם קציניו הבכירים. הימלר חש בהזדמנות, וזינק. הוא מסר להיטלר מידע - כוזב לחלוטין - לפיו רוהם אינו יוצא סתם לסוף שבוע, אלא מתכנן הפיכה. גרינג, ששותף במזימה, מסר דיווחים על התארגנויות של אנשי אס.אה. חמושים. היטלר השתכנע.

הפיהרר הורה לצבא להתכונן להגן על המולדת, ולאנשי האס.אס. לעצור את מנהיגי האס.אה. הוא עצמו עצר את רוהם. מצבו של רוהם לא השתפר כאשר הפיהרר מצא אותו במיטה עם אחד מפקודיו. ההומוסקסואליות של רוהם היתה סוד גלוי למדי, ועד כה, היטלר התעלם ממנה. עכשיו היא הפכה לתירוץ.

מאות אנשי אס.אה. נעצרו ונורו במקום. אנשי צבא ואס.אס. ביצעו את ההוראות. האס.אס. נסחף: שורה של אויבי הנאצים מצאו את מותם, ביניהם קורט פון שלייכר, אחד הקנצלרים שקדמו להיטלר, וגוטסב פון קאר, שדיכא את הפוטש של היטלר ב-1923. ההתנקשות בסגן הקנצלר פון פאפן, שהיה שנוא על היטלר, נכשלה. הטבח, שהיטלר הגן עליו ברייכסטאג, זכה לכינוי "ליל הסכינים הארוכות".

האס.אה. חוסל ככוח עצמאי, והצבא נשם לרווחה. לא לזמן רב; האס.אס. החל ליצור יחידות צבאיות משלו, ולאורך כל מלחמת העולם, שני הגופים הללו נאבקו זה בזה.

שפיכות הדמים הזו שיפרה את מעמדו של היטלר בדעת הקהל הגרמנית: הוא סילק את הבריונים. הגרמנים התעלמו מהעובדה שהוא גם זה שהביא אותם. עם נפילת האס.אה.- חיילים בני הדור האבוד שלא הצליחו להסתגל לחיי השלום - הוחלפו המהפכנים הבריוניים בביורוקרטים שרצחו באמצעות מכונות כתיבה. בא על קיצו האיום האחרון על שלטון היחיד של אדולף היטלר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by