בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סדאם: כתב האישום 
 
 לא חותם. סדאם היום, בבית המשפט העיראקי (תצלומים: רויטרס)   
 
חדשות נענע

תקף בגאז את בני עמו, חיסל את יריביו, יצא למלחמה בשביל להתחמק מתשלום חובות וטבח מאות אלפים. סעיפי האישום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרודן המודח סדאם חוסיין סירב היום (חמישי) לחתום על טיוטת האישומים כנגדו, במהלך השימוע הראשוני למשפטו בעיראק. הטיוטה כוללת שבעה סעיפים, כנגד שבעה פשעים שונים שביצע בשלושת העשורים האחרונים.
 

חיסול שיטתי של מתנגדיו לאורך השנים

 
מראשית דרכו נהג סדאם לחסל את יריביו מבית. מיד אחרי הפיכת מפלגת הבעת' הקים סדאם מיליציה חמושה של המפלגה, וכפף את השירותים החשאיים לשליטתו. בעזרתם סילק סדאם באכזריות את יריביו - תחילה מחוץ לשורות הבעת', ומ-1970 גם את ראשי הסיעה הצבאית ושאר מתנגדיו בתוך המפלגה.

ביולי 1979 הדיח סדאם את הנשיא אל-בכר והיה למזכיר הכללי של הבעת', יו"ר מועצת ההפיכה ונשיא המדינה. מיד לאחר מכן ערך טיהור, שבמהלכו הוצאו להורג 21 מבין ראשי המדינה והבעת', בהם 5 חברי מועצת ההפיכה. בשנים שבאו אחר כך המשיך סדאם לחסל בשיטתיות את מתנגדיו.
 

הרג מנהיגי דת, 1974

 
בשנת 1974 נעצרו בעיראק מאות מוסלמים הפעילים בארגונים דתיים. חמישה ממנהיגיהם הוצאו להורג. העיראקים מאמינים כי סדאם, באותם ימים קצין בדרגת ליוטננט ג'נרל (מקבילה לסגן אלוף) בכוחות הרפידאין העיראקים, פיקד על הרדיפה והחיסולים.
 
 

הטבח בשבט ברזאני, 1983

 
ב-1983 לכדו כוחות הצבא העיראקי 8,000 כורדים משבט ברזאני, הובילו אותם לאזור בגדאד, וירו בהם למוות. הטבח אירע זמן קצר לאחר שכוחות איראנים הצליחו לתפוס מספר שטחים באזור הגבול עם עיראק, במהלך מלחמות הגבול בין שתי המדינות. הדעה הרווחת היא שסדאם, ששימש כנשיא עיראק מזה ארבע שנים, חשד בכורדים של ברזאני כי סייעו לאיראנים, והורה לכוחות הצבא להרוג בהם כנקמה.
 

"טיהור" הכורדים, 1987-88

 
"אנפל" הוא השם שניתן על ידי העיראקים לסדרת פעולות צבאיות שנערכו בין 23 בפברואר 1987 ו-6 בספטמבר 1988. באותה תקופה תקף צבא עיראק כפרים כורדיים, באמצעות שימוש בגז. כ-200 אלף כורדים נהרגו. אלפי כורדים אחרים נעצרו על ידי הצבא העיראקי, ולא נראו מאז. הסברה היא כי הפעולות, שמכונות על ידי העיראקים "אנפל", נעשו בהוראתו הישירה של סדאם.
 

הפצצת הכפריים הכורדים בחלאביה, 1988

 
ביום חמישי, 17 במרץ 1988 הפציץ צבא עיראק את הכפר הכורדי חלאביה יותר מ-20 פעמים, בין השאר בגז ציאניד. יותר מ-5,000 אנשים נהרגו, ומעל ל-7,000 נפצעו. רוב הקורבנות היו נשים וילדים. באותה שנה נהרגו למעלה מ-200 אלף כורדים.
 

הפלישה לכווית, 1990

 
בעקבות מלחמת איראן-עיראק, שקעה עיראק בחובות כבדים למספר מדינות ערביות, ביניהן כווית, אחת מספקיות הנפט הגדולות בעולם. במהלך המלחמה לוותה עיראק כספים ממדינות אלו, וכעת הן דרשו אותם בחזרה.

במקום פריסת תשלומים, פרש סדאם את כוחותיו והורה לצבאו לפלוש לכווית. לאחר הפלישה הציבה עיראק את חייליה על גבול ערב הסעודית, ספקית הנפט השניה בגודלה בעולם. פעולה זו הובילה את ארצות הברית להתערב בסכסוך, ולהתחיל את מלחמת המפרץ הראשונה.
 

דיכוי המרידות הכורדיות והשיעיות, 1991

 
עם תום מלחמת המפרץ חוללו השיעים והכורדים מהומות בעיראק, במטרה להפיל את משטרו של סדאם. המשמר הנשיאותי והצבא דיכאו את המרידות באכזריות. הטבח הופסק רק לאחר שארצות הברית ובריטניה אסרו על מסוקי סדאם לטוס בצפון ובדרום עיראק, על מנת להגן על הכורדים החיים שם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by