בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שני פניה של המהפכה האמריקנית 
 
 מימין לשמאל: תומס ג`פרסון וג`ון אדמס. רציניים מתמיד (אתר הבית הלבן)   
 
יוסי גורביץ

ג'ון אדמס ותומס ג'פרסון, הנשיא השני והנשיא השלישי של ארצות הברית נפטרו ב-4 ביולי. מה הם עשו בשביל המדינה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האם היום הוא הרביעי ביולי?
מילותיו האחרונות של תומס ג'פרסון, 4.7.1826.

שניים מן האבות המכוננים של ארצות הברית, ג'ון אדמס ותומס ג'פרסון, הלכו לעולמם באותו יום עצמו – הרביעי ביולי, 1826. הם היו, בהתאמה, הנשיא השני והשלישי של ארצות הברית, וכל אחד מהם ייצג פן אחר מאד שלה.
 

ג'פרסון

 
תומס ג'פרסון נולד ב-1743, בנו של חוואי משגשג בוירג'יניה. הוא היה איש המאה ה-18 המושלם: לא היה דבר אנושי שהיה זר לו. הוא היה משפטן – כמו רוב האבות המייסדים – אבל הוא התעניין מאד במדע, בבוטניקה, בארכיטקטורה (לימים יעצב בית אחוזה ואוניברסיטה שארכיטקטים יציינו כיצירות מופת), ובחינוך.

הוא האיש שכתב את מגילת העצמאות, שפסקתה השניה הכילה את המילים המהדהדות עד היום: "אנו מקבלים כאמיתות מובנות מאליהן שכל בני האדם נוצרים שווים, שבוראם העניק להם מספר זכויות שאינן תלויות בדבר, וביניהן הזכות לחיים, לחירות ולחיפוש אחר האושר; שכדי להבטיח זכויות אלו, ממשלות מוקמות בקרב בני האדם, ושואבות את כוחן הצודק מהסכמת הנשלטים". זהו האידיאל שאותו תנסה ארצות הברית להגשים, ושאיתו תיאבק.

ג'פרסון החזיק בעבדים, והיה חצוי מאד בשל כך. הוא ראה בהם, מצד אחד, פרימיטיבים; מצד שני, תהה כיצד יכולים בני דורו לגנות את העבדים על גניבה ושקרים: "באיזו זכות יכולים אנו, שגזלנו את חירותם, לדרוש מהם לשמור על רכושנו?". הוא שחרר את עבדיו – אבל רק לאחר מותו. בספרו כתב על העבדות כי "אני רועד למען ארצי, ביודעי כי האל אל צדק הוא, וכי צדקתו לא תינום לעד". הוא בא מהדרום החקלאי, ולכן חזונו כלל אומה של חוואים עצמאיים.

בזמן מלחמת העצמאות, שימש כמושל וירג'יניה: אחד משלושת הדברים שחשב שהוא ראוי להזכר בגינם הוא הפרדת הדת מהמדינה שיישם בתפקיד זה. הוא שימש כציר לצרפת בעת המהפכה הצרפתית, והיה מתומכיה. בשל תמיכתו במהפכה, התפטר מהקבינט של וושינגטון, שחשש מחדירת המהפכה לארצות הברית. הוא היה אדם אופטימי מטבעו, האמין בטבעם הטוב של בני האדם, ולכן שאף לצמצם את הממשלה ככל האפשר. הוא האמין שכל מדינה ממדינות הברית צריכה לנהל את ענייניה בעצמה בגבולות האפשר, ושהממשלה הפדרלית צריכה להתערב כמה שפחות.
 

אדמס

עורך דין ורטוריקן מבריק, הוא הגן על קרובו הפרוע סמואל אדמס, פרובוקטור אנטי בריטי, בטרם פרצה מלחמת העצמאות. הוא היה מחותמי הצהרת העצמאות, ולאחר מכן שימש בתפקידים דיפלומטיים, ובין השאר תיווך בהסכם השלום שסיים את המלחמה. הוא היה סגן הנשיא הראשון, ומצא את התפקיד משעמם: "ארצי, בחוכמתה, תכננה עבורי את התפקיד חסר החשיבות ביותר שאי פעם תוכנן על ידי אדם, או עלה בדמיונו."

הוא היה מפוכח מג'פרסון: הוא האמין בצורך בממשלה חזקה, ראה את המהפכה הצרפתית כמועדת לכשלון מלכתחילה, והיה נטול כל אשליות באשר למין האנושי. בניגוד לג'פרסון, הוא בא מהצפון המתועש, והעדיף את הסחר על החקלאות. משנבחר לנשיא, ב-1797, התדרדרו היחסים בין ארצות הברית לצרפת במהירות, וממשלו של אדמס הביא את המצב אל סף מלחמה. הוא הגדיל את הצבא והצי – לפניו, מנה הצבא מעט פחות מ-700 איש – והעביר את "חוק הזרים וההסתה", שאסר על כניסת זרים לארצות הברית וסכר את פיהם של כותבים עוינים לממשל. בין הכותבים הללו היה ג'פרסון.

במערכת הבחירות המרירה של 1801, ניצח ג'פרסון את אדמס, והפך אותו בזאת לנשיא הראשון שלא הצליח להבחר לכהונה שניה. היחסים ביניהם הגיעו לשפל במהלך מערכת הבחירות, ונותקו לחלוטין לאחר תרגיל מסריח של אדמס. הוא חתם על שורה של מינויים בכירים בממשל – חצי שעה לפני שעזב את תפקידו. ג'פרסון סירב להכיר במינויים הללו, מול מפלגתו הפדרלית (שלימים תהיה הגרעין למפלגה הרפובליקנית), הקים את המפלגה הדמוקרטית.

רק כעשור לאחר מכן, ולאחר התערבותה של אביגייל אדמס, אשתו של ג'ון, הם החלו להתכתב שוב ביניהם. הזמן ריכך את ההבדלים בין הנשיא הרפובליקני הראשון לנשיא הדמוקרטי הראשון. במכתביו הבהיר אדמס מדוע התנגד למהפכה הצרפתית ומדוע חשש ממנה: הצרפתים לא היו מוכנים לה. "אי אפשר לכונן דמוקרטיה באומה בת עשרים וחמישה מליונים, כשפחות מרבע מהאוכלוסיה יודעת קרוא וכתוב." בויכוח הזה עם ג'פרסון, נראה שהוא צדק.

אבל מילותיו האחרונות של אדמס הביעו את הכבוד העמוק ביותר לנשיא השלישי: "לא נורא, ג'פרסון עוד חי", אמר – ולא ידע כי באותו הזמן נשם גם ג'פרסון את נשימותיו האחרונות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by