בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
צה"ל והמשטרה עוברים ל'הקשב!' 
 
 דואג לזמנו הפנוי של אילייה. רגב (לעמ)   
 
חדשות נענע

איך המשטרה סוגרת אתר שמפרסם תלונות חיילים? היא מגלה שמפעיל האתר עובד עבורה, ומעמידה אותו לדין משמעתי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אתר "הקשב", שפרסם את זכויות חיילי צה"ל וטיפל בתלונות של חיילים שחשו כי פגעו בזכויותיהם במהלך שירותם הצבאי, עומד להחליף מנהל. המשטרה הורתה למפעיל האתר "הקשב", עורך הדין סמי איליה, לחדול מהפעלתו לאלתר. הוראת המשטרה הגיע בעקבות לחץ שהפעיל צה"ל על המשטרה, ממנה מקבל איליה את משכורתו.

האתר מטפל בכ-30 פניות בשבוע, ביניהן תלונות חיילים על טרטור, פגיעה בתנאים בסיסיים, סיכון חיי אדם ויחס לא הוגן. איליה העובד כתובע פלילי במשטרה באיזור חיפה, הפעיל את האתר בזמנו הפנוי וללא כוונות רווח. בעקבות הוראת המשטרה בחר עו"ד איליה להעביר את ניהול האתר לידי עו"ד רומן בריק. הודעה שפורסמה באתר מציינת כי "האתר ימשיך בפעילות חשובה זאת למען חיילי צה"ל, ללא כל שינוי במתכונת פעילות האתר - למען חיזוק הדמוקרטיה בישראל".

עו"ד איליה, אב לחייל בשירות סדיר המשרת בחטיבת הנח"ל, הקים את אתר "הקשב" בחודש מאי, 2003. האתר הוקם לאחר שבנו נשפט למעצר. איליה הציב לעצמו שתי מטרות בהקמת האתר: לתת סיוע משפטי לחיילים שנפגעו מהדין המשמעתי, ובמקביל, להביא לשינוי חקיקתי, שימנע ממפקדים חסרי ידע משפטי לדון לעונשים כבדים חיילים, ויבטל את הסמכות לעצור כל חייל עד תום ההליכים בשל העילה הכללית כי "פגע במשמעת".
 

אכ"א הכריז מלחמה על האתר

 
עיתון "הארץ" דיווח כי ראש אגף כוח אדם היוצא בצה"ל, האלוף גיל רגב, לא אהב את האפשרות שגוף אזרחי באינטרנט יברר תלונות של חיילים "והכריז נגדו מלחמה". הוא פנה לאגף משאבי אנוש והביע דאגה לנוכח הזמן ש"מבזבז" אילייה בתפעול האתר. הקצין הבודק הגיע למסקנה שהפעלת האתר היא "התערבות בחיי ארגון אחר בלא סמכות חוקית" ולכן "אינה הולמת שוטר".

לטענת הקצין, שוטר נמצא תמיד בתפקיד, ולכן אין לו זמן שהוא מחוץ לשעות העבודה. בעקבות כך החליט ראש אגף משאבי אנוש במשטרה, ניצב אבי טילר, להעמיד את איליה לדין משמעתי, בשל הפרת ההוראה האוסרת לעסוק בעבודה נוספת אלא אם ניתן לכך אישור מאגף משאבי אנוש במשטרה. ביום חמישי ניתנה הוראת פיקוד המשטרה לאיליה, לסגור את האתר, זאת למרות שהוא עדיין לא הועמד לדין.
 

צה"ל: ל'הקשב' אין סמכות

מפעילי אתר "הקשב", עו"ד בריק ועו"ד אדם פיש, מתכוונים לעתור בשבוע הקרוב לבג"צ. העותרים יבקשו מבג"צ לבחון את חוקיות ההוראה וסבירותה, כמו גם שאלות נוספות כמו שאלת חופש הביטוי של אנשי כוחות הביטחון, שאלת חופש העיסוק כאשר המדובר הוא בהתנדבות, וסמכות המשטרה להורות על סגירת אתר אינטרנט. לדברי מפעילי האתר, יש בידיהם מסמכים המעידים כי צה"ל מעוניין בסגירת האתר על מנת למנוע דיון ציבורי בתלונות החיילים, ולא בשל הסיבות שצוינו. כמו כן, תיבחן הטענה שראש אכ"א בצה"ל הפר את חובת הסודיות כאשר העביר פרטים של חיילים שהתלוננו באתר "הקשב" לידי המשטרה.

מדובר צה"ל נמסר כי "אתר 'הקשב' אינו מוסמך לבדוק ולטפל בבעיות של חיילים. בצה"ל קיימים מספר גופים המטפלים בפניות חיילים, בהם קצינת פניות הציבור, הפרקליטות הצבאית ונציב קבילות חיילים, גוף עצמאי שאינו כפוף לרמטכ"ל ובעל סמכויות עצמאיות המעוגנות בחוק. עניינו של רפ"ק איליה מצוי בהליכים משפטיים במשטרת ישראל ולפיכך אנו מנועים להתייחס לנושא לגופו. עם זאת, נציין כי קיים בחוק איסור ברור על עובדי מדינה, כולל שוטרים, לעסוק בעיסוק נוסף, גם בלי תמורה, בעיקר בשל חשש לניגוד עניינים, וכי קיים טעם לפגם במצב בו עובד מדינה פועל כנגד גוף ציבורי אחר ומנגח אותו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by