בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הסם, אתה וגדר ההפרדה  
 
 סמים זה כאן. שכונת פרדס שניר חסרה במפת לוד (eMap)   
 
עידו הרטוגזון

12 אלף מנות סם נמכרות מדי יום בשכונות הערביות בלוד. בתוכנית המלחמה של המשטרה: מחסומים וגדר הפרדה. תאמר נפאר, ראפר, מתכנן אינתיפאדה תקשורתית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בדרך מתל אביב ללוד מרים הראפר תאמר נפאר טלפונים, בניסיון להשיג ויזה לקראת ההופעה המתוכננת לחודש הבא בברוקלין, בפסטיבל Unity Sessions של הלייבל Jdub Records. יופיעו שם גם הראפרים מוקי וסגול 59. "למוקי יש ויזה, לכולם יש – חוץ ממני" מתאונן נפאר ומרים עוד טלפון.

"זה אמור להיות פסטיבל משותף של אמנים יהודים, מוסלמים ונוצרים" הוא מספר "אבל האמת, הייתי מעדיף להופיע בהתנחלות מאשר לטחון מים בניו יורק. דווקא בהתנחלות הייתי רוצה לצעוק 'אתם כובשים'."

"היית עושה את זה? באמת היית מופיע בהתנחלות?" תמה מישהו במושב האחורי.

"אם היו מבטיחים לי שאני יוצא משם חי, בטח" מפטיר תאמר ומתלוצץ על כך שאולי עכשיו, סוף סוף, יזמינו ביצהר הופעה שלו.
 

מה שעובד בשטחים, יעבוד בלוד

שוטרים מנומנמים מתייבשים במחסום (עידו הרטוגזון)
 שוטרים מנומנמים מתייבשים במחסום (עידו הרטוגזון)   
לפני יותר מחודש החל המבצע המשטרתי "אי ירוק בים". מאות שוטרים השתלטו על השכונות הערביות של לוד, בירת הסמים הישראלית, בניסיון להילחם בתופעת הסחר בסמים – או אולי בתושביה הערבים של לוד, תלוי את מי שואלים.

אין זו המכה היחידה שנפלה על תושביה הערבים של לוד. גם "הגדר האקוסטית" המתוכננת לחצוץ, במימון המדינה, בין המושב היהודי היוקרתי ניר צבי ובין שכונת העוני פרדס שניר, גורמת לערביי העיר להרגיש שמנסים להגביל להם את התנועה ואת הנוף. ערביי לוד טוענים שהגדר החדשה היא יותר גזענית מאקוסטית, ושהיא חלק מהקרב על צביונה הדמוגראפי של העיר, שממשיך להתנהל 56 שנים לאחר שתושביה הפלסטינים גורשו ממנה במלחמת העצמאות.

"גדר ההפרדה בלוד היא המשך לאותו תהליך של גדר ההפרדה בשטחים" אומרת ליאת גור מהארגון החברתי שתי"ל, שמצטרפת לסיור. "זה אותו עקרון של לא לראות את הכיעור, הלכלוך, והבושה שאנחנו יוצרים. להסתיר את זה בחומה ולחיות בבועה. יש בזה משהו מאוד גלותי. מכניסים את עצמנו – ואת האחרים – לתוך גטו".

נפאר, יליד לוד שעדיין גר בדירת השיכון של הוריו בשכונה המעורבת רמת אשכול, הרגיש שהגיע הזמן לפעולת תגמול. מזה חודשים הוא מארגן, בנפרד ובמשותף עם ארגון שתי"ל, סיורים בשכונות הערביות בעיר. הוא מזמין לסיורים עיתונאים, ידוענים וקבוצות שונות. לפני כשבועיים ארגן סיור אמנים מיוחד למוני מושונוב, גילה אלמגור, דני סנדרסון, אביב גפן, קרן מור, חוה אלברשטיין, חמי רודנר ורבים אחרים. "הם היו בהלם טוטאלי" אומר נפאר "הרבה אמרו ששמעו על זה, אבל לראות בעיניים זה שונה".
 

עיר השוטרים

 
בכניסה לשכונה פרדס שניר עומד מחסום, ובו יושבים שלושה שוטרים משועממים. כשאנחנו עוברים אותם ומצלמים בהינף מצלמה דיגיטלית, הם מתעוררים וקוראים לנו לחזור.

"מה אתם עושים פה?" הם דורשים לדעת. וכשאנחנו תמהים מדוע נעצרנו עולה לאחד מהם רעיון גאוני לתת לנו דו"ח על אי חגירה במושב האחורי.

"כל פעם שאני מגיעה לפה הם מורידים לנו דו"ח" מתלוננת ליאת, אפילו שלה השוטרים ויתרו בסוף. לנו שישבנו במושב האחורי השוטרים לא ויתרו. מאז שהחל המבצע נותנים השוטרים המשועממים דו"חות לכל מי שעובר. גם ההוצאה לפועל, רשות השידור ואחרים הצטרפו לחגיגת הדו"חות, הגביות והעיקולים מתושבי השכונה. דקה לאחר שעצרו אותנו עוצרים השוטרים עוד רכב שביקש להיכנס, לשכונה ורושמים לנהג המבולבל דו"ח על פנס איתות שבור.

"זו סתם התעלקות על גב התושבים" אומרת ליאת. "12 אלף מנות סם נמכרות פה מדי יום. שולחים לכאן 400 שוטרים, וזה מה שהם עושים".

"מה יש לך להגיד?" שואל השוטר שהופקד על כתיבת הדו"ח שלנו. "מדינת משטרה, כיבוש בכל מקום" מפטיר התל אביבי א'. למרבה פליאתנו מעתיק השוטר במרץ את רעיונותיו היצירתיים של א' על גב הדו"ח, וא', משועשע קמעה, לא מוצא סיבה להפסיק. "מזל שאני לא ערבי, אחרת גם היו יורים בי". אבל כאן עוצר השוטר ממלאכת הכתיבה. "תקבל תעודת ליצן" הוא אומר, ומגיש את הדו"ח על חגורות הבטיחות.
 
 

מערב פרוע קטן

סיפורה של פרדס שניר הוא סיפור עצוב על שכונה שלא זכתה להכרה מהממסד. האדמות החקלאיות שמעבריה השונים הופשרו, בקלות יתרה, לצורך הקמת יישובים יהודים כניר צבי או כשכונת הענק גני אביב שהקים הקבלן דודי אפל. כל אותו הזמן נמשכה ההתעלמות הממשלתית ומוניציפאלית מצרכיהם של התושבים הערבים בשכונה.

מבחינת הרשויות, כל פרדס שניר היא אדמה חקלאית ו"שטח אפור", שכל בנייה שנעשית עליו היא לא חוקית. התוצאה: אין דואר, אין סניף של טיפת חלב, ולא כל משרד שירותים אחר. חיבורי החשמל מאולתרים ומסוכנים, אין פינוי זבל, ופחי האשפה שחורים מפני שהתושבים שורפים אותם כדי להיפטר מהזבל. בשכונה ממוקם מפעל דלקול א-לה פי גלילות, ולגן המשחקים היחיד שהקימו התושבים הוצא צו הריסה.

פלוגות יס"מ של משמר הגבול נשלחות מפעם לפעם כדי להרוס את בתי התושבים, ובמקום שעמדו פעם בתים זורעים סלעים גדולים, כדי שבניה נוספת תהיה בעתיד בלתי אפשרית. "יש פה בנאדם שהרסו לו את הבית והוא בנה מחדש. בפעם השנייה שהוציאו לו צו הריסה הוא כבר הרס את הבית בעצמו, כי כשהם הורסים זה יותר בלאגן" אומרת ליאת.

השכונה דומה לשטח הפקר, משהו כמו המערב הפרוע של סרג'יו ליאונה. הכבישים הם לא כבישים, הבתים עשויים מפחונים, חיות מסתובבות חופשי, ילדים משחקים בעזובה. מדי מספר דקות מגיחה ניידת מג"ב או משטרה וחוקרת אותך על מעשיך. באחת הפינות מקימים פועלים ערבים גדר בטון עצומה. במסגרת תוכנית ההבראה שהגה ראש הממשלה לעיר לוד, מוקצים לאזור משאבים שעיקרם גידור התושבים והריסת בתיהם.
 

היחצ"ן של לוד הערבית

נפאר תומך במלחמה בסמים. "אני שר נגד סמים. שנים אנחנו בלוד אומרים שיש פה סמים ומבקשים שינקו אותם. המשטרה תמיד הייתה תופסת דג קטן פה ושם ולא עושה כלום מעבר לזה. כשראו שאת הסמים קונים יהודים ולא ערבים, הם החליטו שאפשר לנקות את זה תוך שבוע. אבל תכל'ס הם לא ניקו. פשוט לחצו על זה וזה התפרץ לשכונות המעורבות".

אומרים שכעושים חביתה נשברות ביצים. אתה רוצה להלחם בסמים בלי משטרה?
"לא בלי משטרה, אבל ענישה קולקטיבית היא לא הדרך. שיבנו מתנ"סים ובתי ספר. במקום זה הם סגרו את הספרייה בשביל לבנות שם נקודת משטרה".
 

ובינתיים בתל-אביב

אם לשפוט מהקריזה של י', צרכן גראס מושבע מתל אביב, הרי שלמבצע המשטרתי יש בכל זאת הצלחה מסוימת. "המאנייקים דפקו לי את החודש. פעם הייתי נוסע ללוד ומתארגן על גראס זול, עכשיו צריך להתחיל לחפש דילר חדש" הוא אומר. "לפני חודש נסעתי לשכונת הרכבת בלוד לעשות קניה. בכניסה לשכונה השוטרים עצרו אותי ורצו לדעת לאן אני נוסע. אמרתי שאני עושה סרט תיעודי אז הם נתנו לי להיכנס, אבל אחרי שנכנסתי לא מצאתי את הקבוע שלי. בסוף מצאתי איזה ילד שלקח ממני 150 שקל לשלוש מנות, נעלם בדילוגים בין הגבעות ולא חזר יותר. מאז אני מיובש".

כשי' שומע שחלק מפעולות הסחר עברו לשכונות המעורבות, הוא שמח כמו ילד. "מעולה, היום אני נותן לשם נסיעה" הוא אומר "שמה בטוח לא יעשו מחסומים. שמה גרים גם יהודים".

הכתבה פורסמה בשישבת, מגזין הפנאי והאקטואליה לסוף השבוע של חברת נטוויז'ן
להזמנה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by