בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תיירות ליהודים בלבד 
 
 זוהמה בדרך להר הקפיצה ליד נצרת (הארון תחאוכו)   
 
הארון תחאוכו

ישראל יכולה היתה למשוך רבבות תיירים, אילולא ההזנחה המתמשכת של ממצאים ארכיאולוגים מאלפיים השנים הלא-יהודיות של ארץ ישראל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הידעתם? כאן נפלו הצלבנים. או שלא ידעתם
 הידעתם? כאן נפלו הצלבנים. או שלא ידעתם   
פטריק סוואנסון, ראש קבוצת תיירים משבדיה שסיירה לאחרונה באזור נצרת והסביבה, הזדעזע לגלות את ההזנחה והלכלוך באחד האתרים הקדושים לדת הנוצרית.

"הר הקפיצה שליד נצרת היה מלוכלך וזרוע בזבל, בקבוקים שבורים, כלי-עישון ונרגילות" אמר סוונסון לחדשות נענע. "הגענו למקום בעקבות ישו, שלפי אמונתנו קפץ מההר בעת שברח מהרומאים שרצו בצליבתו, ונדהמנו ממה שנגלה לעינינו כשהגענו. לא היה לנו נעים לחלוף על פני האשפה הרבה שהצטברה לאורך דרך הגישה להר ובפסגתו. איך יכולה מדינה שמכבדת את כל הדתות לנהוג כך בהר קדוש?".

אולם הר הקפיצה איננו היחיד. אתרים ארכיאולוגים רבים בישראל שלא קשורים להיסטוריה היהודית, נזנחים על ידי הרשויות ולא זוכים לטיפול נאות. רובם אף לא מפורסמים כאתרי תיירות רשמיים. הם שייכים לתקופות שלטון הביזאנטים, הצלבנים, הממלוכים והעותומאנים, ולמרות שכולם מוכרים שנים רבות לוועדות התכנון של הממשלה, היחס שהם ראויים לו טרם התקבל.

אתרים כמו מבצר נמרוד בחרמון, ארמון הישאם ביריחו, כוכב הירדן בעמק בית שאן, אתר אפולוניה, ויחיעם, מוגדרים כאתרים רשמיים ופתוחים לקהל הרחב. אולם אתרים רשמיים שאלה יש רק מעטים בישראל.

בלב ליבה של העיר נתניה נמצאות מצודות ממלוכיות שנקראות "אום-חאלד". הרשויות מתעלמות מהן לחלוטין. הן לא משומרות, לא נקיות, ואפילו שלטי הסבר על ההיסטוריה של המקום – אין בהן. גורמים בעיריית נתניה אמרו כי רק החלטות ממשלתיות יוכלו לשנות את גורלו של המקום.

מסגד סידנא עלי שבאזור הרצליה הוכר כאתר ארכיאולוגי וכגן לאומי כבר בשנת 1966. עד היום לא הושקעה במקום אגורה. הוא נשאר שומם ומוזנח, ובמקום הצטבר זבל רב. לאחרונה השתלטו על המסגד אזרחים ערבים מהמשולש.

מעניין אילו תגליות היו נחשפות אודות היסטוריית הצלבנים בארץ, לו היו הרשויות מתייחסות כראוי לגן הלאומי בקרני חיטין, בסמוך לצומת גולני. המקום אושר בוועדות התכנון של הממשלה לפני 52 שנים, אך מאז ועד היום לא פותח האתר ולא הושקעו בו משאבים, והוא נשאר כפי שהיה לפני יובל. בסיס צבאי שמוקם בבקע ההר מונע חפירות ארכיאולוגיות, שבזכותן ניתן היה ללמוד על שנותיהם האחרונות של הצלבנים בארץ ישראל.
 

ארמון זנוח ליד המוביל הארצי

כן על המפה. מבצר נימרוד
 כן על המפה. מבצר נימרוד    
אתר נוסף שהוזנח הוא הארמון בחורבת מינים, שהוקם בתקופה הערבית הקדומה, ונמצא בסמוך לראשיתו של מוביל המים הארצי בכינרת. המקום השתמר באופן נדיר, אך במקום שהרשויות ישתלטו עליו ויטפחו אותו - התפזרה בו עשבייה מצהיבה שכיסתה את רוב רובו של האתר.

את אותו היחס המתעלם נותנות הרשויות גם לערים ערביות. העיר הערבית היחידה שנבנתה בישראל בתקופה הערבית, בשנת 716 בערך, היא רמלה. רמלה לא זוכה כיום לחשיפה המספקת בכדי להציגה כעיר תיירות לכל דבר. בתחומי העיר נמצאים אתרים רבים מהאלף הראשונה לספירה, שלא זכו לשימור נאות מצד הרשויות. בריכת הקשתות שנמצאת ברמלה היא ייחודית בארץ, אך רק מעטים מאוד יודעים עליה ועל ההיסטוריה שלה.

דובר רשות הגנים הלאומיים, אמנון נחמיאס, מסר בתגובה: בישראל יש לנו כשישה מיליון דונם של שטחי אתרים שבהם אנחנו מבצעים פעולות טיפוח והסדרה. הרשות הלאומית לא מבדילה בין האתרים, ולמי שייכת המורשת ההיסטורית. המדינה הזאת עברה כל כך הרבה אירועים מגוונים, שאין לנו שום התייחסות שונה לאתר זה או לאתר אחר. לאחרונה אנחנו מבצעים פעולות ניקוי שוטפות באתר הלאומי קרני חיטין, ורוב רובו של האתר הוא נופי ולא ארכיאולוגי.

מעירית נצרת נמסר בתגובה כי הר הקפיצה ינוקה במהרה. "העירייה מזדהה עם העדות הנוצריות, והיא משתתפת בצערם של אלה שנפגעו ממראהו של ההר".
 

היסטוריה: התרבויות שקבורות לנו מתחת לאדמה

 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by