בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ז'אן ד'ארק: מי היא היתה? 
 
 ז`אן, בכתב יד מהמאה ה-15    
 
יוסי גורביץ

"העלמה מאורליאן" הוכיחה שצבא צרפתי יכול לנצח, אם הוא מונהג על ידי אישה. היא הועלתה על המוקד - אבל היום היא קדושה, ועדיין חידתית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היא היתה איכרה מדומרמי שבמחוז לוריין, שיצאה לחפש את מי שהאמינה שהוא מלך צרפת, וסיימה את חייה על המוקד, אליו הובאה ממרתפי האינקויזיציה. היום לפני 548 שנים היא זוכתה, לאחר מותה, מאשמת כריתת ברית עם השטן, בדרך להפוך לקדושה של הכנסיה הנוצרית.

השנה: 1429. צרפת הובסה על ידי אנגליה במלחמת מאה השנים. בקרב אז'ינקורט, 14 שנים קודם לכן, הרגו הקשתים האנגלים כ-10 אלפים אבירים צרפתים, כשבצד האנגלי מתו מעט יותר משלושים איש. צרפת קרסה. מלך צרפת, שארל השישי הלא שפוי, ויתר על הכתר לטובת צאצאיו של מלך אנגליה הנרי החמישי, שנשא את בתו שארל, קתרין. המלחמה הסתיימה. אנגליה כבשה את צרפת.

כאן הופיעה ז'אן ד'ארק ("ז'אן מהעיר ארק"). היא מעולם לא היתה בארק. אביה הגיע משם, אבל היא עצמה גדלה בכפר שמרני, שבו אנשים נחשבו ל"חדשים" גם אם גרו שם כל ימיהם. ילדותה היתה מאושרת, עד כמה שאפשר לדעת - וחייה של ז'אן ד'ארק מתועדים מאד.

בגיל 13 היא החלה לשמוע קולות. לימים טענה שראתה את המלאך מיכאל - מלאך המלחמה - ואת הקדושות הנוצריות מרגריטה וקתרינה. הן אמרו לה, כך תאמר לשופטיה, שעליה להציל את צרפת. שש שנים לאחר מכן היא עשתה זאת.

ז'אן ד'ארק הגיעה אל אחד מאביריו של שארל השביעי, ואמרה לו שאלוהים שלח אותה להציל את מלך צרפת המנושל. לאחר שגירש אותה מעל פניו פעמיים, הוא נעתר לבסוף, ושלח אותה אל המלך בלווית שישה אבירים.

שארל החשדן הורה לאחד מאנשי חצרו להתחזות אליו. ז'אן זיהתה כי לא צאצא המלך עומד לפניה, ושבה ודרשה לראות את שארל. כששארל הופיע היא לחשה משהו באזנו - סוד, היא אמרה אחר כך, ולא הסכימה לחזור על הדברים - שארל השתכנע.

שארל שלח אותה בראש צבא קטן לאורליאן, הנתונה במצור אנגלי כבד. ז'אן ד'ארק, עטויה בגדי גבר ושריון, הצליחה להסיר את המצור ולהשמיד את הכוח האנגלי. זו היתה ההצלחה הצבאית הראשונה שלה מבין רבות.

ז'אן ד'ארק לימדה את הצרפתים להלחם. הסתערויות ההתאבדות התחלפו בלוחמת גרילה. היא ביטלה את המנהג האבירי של החזרת השבויים תמורת כופר - לאנגלים יש יותר מדי לוחמים, אמרה. הצרפתים השתאו, אבל אט אט התרגלו לקבל פקודות מאיכרה אנאלפבתית בת 19.

חודשיים לאחר תחילת המלחמה, ז'אן הכתירה את שארל למלך צרפת לפי כל כללי המסורת, בקתדרלה בריימס. זמן קצר לאחר מכן ניסתה לכבוש את פאריס, אך ללא הצלחה. ב-23 למאי 1430 היא נלכדה על ידי חיילים בורגונדים, בעלי בריתם של האנגלים.

הם העבירו אותה במהירות לאנגלים, שכינסו בית דין כנסייתי של האינקויזיציה, ופתחו במשפט ראווה. כפריה חסרת השכלה התמודדה במשך ארבעה חודשים נגד שישים אינקוויזיטורים - והם לא הצליחו להרשיע אותה בדבר.

לבסוף הם מצאו עילה. הם דרשו ממנה להסיר את בגדי הגבר וללבוש שמלת אישה - אך ז'אן סירבה, בטענה שהקדושות שמדברות אליה אסרו עליה לחזור ללבוש בגדי אישה בטרם תנצח במלחמה. לאחר שהאינקוויזיטורים איימו עליה בשריפה, היא נבהלה והסכימה.

אולם כעבור שלושה ימים מצאו אותה האינקויזיטורים בתאה, לבושה שוב בבגדי גבר.לא ברור כיצד הגיעו הבגדים לתא. "היא חזרה לסורה" קבע האינקויזיטור הראשי קושון. "אפשר להוציא אותה להורג בשריפה". הנוטריונים סירבו תחילה לחתום על פרוטוקול המשפט, בטענה שבפיה של ז'אן הושמו דברים שלא אמרה, אולם יומיים לאחר מכן, היא הוצאה להורג בכיכר המרכזית של רואן. שארל השביעי לא נקף אצבע להצלתה.

עשרים שנים לאחר מכן, עדיין זכרו בצרפת מי אחראית לביסוס מלכותו הבלתי מעורערת של שארל השביעי. . מלך צרפת לא יכול להיות מוכתר על ידי "כופרת שחזרה לסורה", ושארל נאלץ להורות על משפט חדש. הפעם היא זוכתה, והאינקויזיטור הראשי קושן הורשע. ההמון גרר את גופתו מהקבר אל הביוב. כעבור מאות שנים, בשנת 1920, הכריזה עליה הכנסיה הקתולית כקדושה. לזה ייקרא סבלנות של קדושים.

דמותה של ז'אן העסיקה רבים וטובים. מה היא היתה? האם באמת ראתה חזיונות? האם היתה סכיזופרנית, וזו הסיבה שאף אחד אחר לא שמע את הקולות? האם היא היתה קדושה? מכשפה? נערה שהחליטה שמגיע לה יותר בחיים מאשר טוויה וחביצת חמאה, והחליטה בעוז ובחוצפה לתפוס את הגורל בציצית שערו?

המרתק בסיפור שלה הוא שאין לו מניע. האנגלים לא פגעו בה או בבני ביתה, היא היתה בת איכרים - מעמד שלא התעניין בפוליטיקה ושהפסיד בכל מקרה, לא משנה מי מהאצילים ניצח. היא אפילו לא היתה צרפתיה - "ביקשתי ממנו לקחת אותי לצרפת". היא היתה מוכשרת, עצמאית, בעלת כושר התבטאות, אמיצה - דמות בולטת מאד בזמנה, שהעניקה השראה לשייקספיר, מארק טווין, ג'ורג' ברנארד שאו ורבים אחרים.

אבל בסופו של דבר, הגיבורה הלאומית של צרפת היתה ונשארה חידה. אולי זה מה שמיוחד בה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by