בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בג"צ: חודשיים לקריטריונים חדשים לקצבאות אברכים 
 
 עד השנה שילם משרד הדתות את הקצבאות (לעמ)   
 
חדשות נענע

בג"צ יוכל לאחר הקריטריונים לפסוק בעתירה הדורשת להשוות את תנאי האברכים לתנאי הסטודנטים. העתירה הוגשה לפני ארבע שנים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, הורה היום (רביעי) למדינה לגבש ולהעביר לו בתוך חודשיים קריטריונים חדשים, שיחמירו עם אברכים המקבלים הבטחת הכנסה מהמדינה. ברק הבהיר כי לאחר קבלת הקריטריונים הוא יקבל החלטה עקרונית בעתירה, הדורשת להשוות את תנאי הסטודנטים לתנאי האברכים בכוללים.

הכוללים נחשבים רשמית כמוסדות להשכלה גבוהה. עם זאת, האברכים הלומדים בהם מקבלים קצבת הבטחת הכנסה בניגוד לסטודנטים ביתר המוסדות להשכלה גבוהה בארץ. העתירה שנידונה היום הוגשה לפני ארבע שנים. העתירה הוגשה בשמן של אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית, מספר קבוצות סטודנטים נוספות וג'ני ברוכי, אם חד הורית שקצבת השלמת ההכנסה שלה הופסקה לפני ארבע שנים לאחר שהתחילה ללמוד באוניברסיטה. העותרים טוענים כי מדובר באפליה.

העתירה הוגשה באמצעות עו"ד גלעד ברנע, והיא דורשת לבטל את החוק המעניק הבטחת הכנסה לאברכים, או במקום זאת, לקבוע קריטריונים שוויוניים, שלפיהם יוכל כל סטודנט נזקק לקבל הבטחת הכנסה.
 

ברק מבין שהוא יצטרך להכריע בסוגיה העקרונית

 
עד השנה שילם משרד הדתות את הקצבאות, על מנת לעקוף את הקריטריונים של חוק הבטחת הכנסה, הנחשבים למחמירים. בעקבות פירוק משרד הדתות הועבר בינואר הטיפול באברכים למשרד החינוך, ובמקביל החל הממונה על הסדרי תמיכות במשרד המשפטים, אמנון דה הרטוך, לנסות לשנות את הקריטריונים לאברכים. המדינה הבטיחה לבית המשפט כי היא תסיים את עבודתה עד מארס, אך הממונה על מחלקת הבג"צים בפרקליטות, עו"ד אסנת מנדל, ביקשה בדיון זמן נוסף להשלמת הקריטריונים. השופט ברק העניק לה חודשיים.

עו"ד ברנע אמר היום כי הוא מרוצה מהדיון: "האווירה היתה טובה והשופט ברק אמר שהוא מבין שהוא יצטרך להכריע בסוגיה העקרונית". זאת לעומת הדיון שהתקיים לפני שנתיים, בו הציע ברק לעותרים למחוק את עתירתם. ברנע הבהיר בדיון היום כי גם אם המדינה תגיש לאברכים קריטריונים מחמירים יותר, עדיין לא יפתור הדבר את סוגיית האפליה.

המדינה מתנגדת לאפשר לנשים כמו ברוכי לקבל הבטחת הכנסה, מפחד שאלפי סטודנטים יבקשו גם הם תמיכה מהביטוח הלאומי. עם זאת, ברנע וטוען כי הוא משוכנע שאם קריטריונים ברורים ינוסחו , ניתן יהיה להגביל את הזכאים לכמה מאות בשנה - סטודנטים כמו ברוכי, שמנסים לרכוש השכלה בכדי לצאת ממצוקתם. ברוכי כבר ויתרה על הקצבה, ועתה היא עומדת לסיים תואר ראשון. היא עובדת במעון לנשים מוכות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by