בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האג: ההתנחלויות והגדר אינן חוקיות 
 
 
חדשות נענע

בית המשפט בהאג קבע כי הקמת הגדר וההתנחלויות הם צעדים מנוגדים לחוק הבינלאומי. ישראל: לא נתחשב בהחלטה. עכשיו עוברת ההחלטה לאו"ם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היום (שישי) החליט בית המשפט הבינלאומי בהאג כי גדר ההפרדה מהווה עבירה על החוק הבינלאומי, ויש לפרקה בהקדם. השופטים אף קבעו כי ההתנחלויות בשטחים שנכבשו על ידי ישראל במהלך מלחמת ששת הימים מהוות הפרה של החוק הבינלאומי.

כמו כן, קרא בית הדין בהאג למועצת הביטחון של האו"ם לבצע פעולה בכדי לעצור את בניית גדר ההפרדה, ולהגביר את מאמציו כדי להביא לסיום הקונפליקט הישראלי-פלסטיני. "בית הדין סבור כי על האו"ם ובייחוד על העצרת הכללית ומועצת הביטחון, לשקול פעולות נוספות הנחוצות לעצירת בניית החומה בשטחים הכבושים הפלסטינים", נכתב בהחלטה.

על פי ההחלטה, בית המשפט דחה את טענות ישראל כי אין לו סמכות לדון בסוגיית גדר ההפרדה. ישראל טענה כי הגדר היא צורך ביטחוני ואילו בית המשפט קבע כי "הפרת זכויות האדם של הפלסטינים אינה יכולה להיות מוצדקת בצורך צבאי, בביטחון לאומי או בשמירת הסדר".

לטענת בית המשפט, ישראל הפרה את החוק הבינלאומי ואת הצהרת זכויות האדם, בכך שפגעה בזכות הפלסטינים לחינוך, לעבודה ולבריאות. בית הדין קבע כי ישראל אכן סובלת מ"אלימות חסרת אבחנה נגד אזרחיה", וקבע כי זו "זכותה, אף חובתה" להגן על אזרחיה, אולם פסק כי על האמצעים להגנת אזרחי ישראל, אסור להם לחרוג מהחוק הבינלאומי.

חוות הדעת ניתנה ברוב של 14 תומכים מול מתנגד אחד, השופט האמריקני, תומס בורגנטל. לסיכום קראו השופטים למועצת הביטחון של האו"ם לבחון צעדים "לסיום המצב הבלתי חוקי שנובע מהקמת החומה".

השופט בורגנטל אמר כי החלטת בית הדין לא התייחסה מספיק להתקפות הטרור נגד ישראל. לדבריו, יתכן כי ישראל אכן מפרה את החוק הבינלאומי בבניית הגדר, אך החלטת בית הדין היתה אמינה יותר אם סוגיית הטרור היתה נלקחת בחשבון.

הפניה לבית המשפט בהאג הגיעה מהעצרת הכללית של האו"ם, על פי בקשת הפלסטינים. כעת חוזר הכדור אל האו"ם: הפלסטינים צפויים להעביר החלטה המגנה את ישראל במליאה הכללית של האו"ם, אך למליאה הזו אין כל סמכויות החלטה. הפלסטינים יפנו, ככל הנראה, גם למועצת הבטחון של האו"ם, שאת החלטותיה חייבות המדינות לאכוף, אולם שם יש לארצות הברית זכות וטו, וישראל מצפה שארצות הברית תטיל וטו על החלטה בנושא הגדר.
 

תגובות חריפות

 
דובר הבית הלבן מסר בתגובה להחלטת בית הדין בהאג, לפיה גדר ההפרדה אינה חוקית: "אנחנו לא מאמינים שבית הדין הוא המקום הנכון לפתור סוגיה פוליטית". בהודעה נאמר כי "מדובר בסוגיה שצריכה להיפתר באמצעות תהליך כמו מפת הדרכים".

שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן, אמר הערב בתגובה כי מדובר ב"יום שחור לבית הדין בהאג ולמערכת המשפט הבינלאומית". "בלמעלה מ-60 עמודים של חוות דעת שאינה מחייבת השופטים אינם מזכירים את הסיבה להקמת הגדר. בית הדין הפך את נפגעי הטרור לנאשמים, במקום את מבצעי הטרור", אמר גילרמן. "חוות הדעת אינה מייצגת את המצב בשטח ולא את הצורך של כל מדינה להגן על אזרחיה. אלמלא הטרור לא היה צורך בגדר והיא תישאר כל זמן שהטרור של ערפאת יישאר".

גם מהליגה נגד השמצה נמסר הערב כי החלטת בית הדין מראה שההליך בהאג היה מוטה, ולישראל מעולם לא היה סיכוי להגן על עצמה בבית הדין. לדברי מנהל הליגה, אייב פוקסמן, ההחלטה בהאג היא החלטה פוליטית וחד צדדית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by