בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
היום: 70 שנה למותו של ביאליק 
 
 טקסים ואירועים ייערכו מחר גם בבית ביאליק (ארכיון)   
 
חדשות נענע

המשורר הלאומי נפטר בוינה בכ"א בתמוז 1934 לאחר ניתוח ערמונית שנכשל. בבית הקברות טרומפלדור בתל אביב יערכו ממחר טקסים לזכרו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היום (שבת) ימלאו 70 שנה למותו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק, הנחשב כגדול המשוררים העברים בזמן המודרני. בבית הקברות טרומפלדור בתל אביב, בו קבור המשורר, ובביתו שברחוב ביאליק, יערכו ממחר טקסים ואירועים לזכרו.

ביאליק נולד ב-9 בינואר 1873 בראדי, כפר קטן ליד ז'יטומיר שברוסיה, כבן למשפחה ענייה של תלמידי חכמים. בשנת 1879 עברה המשפחה לז'יטומיר והשתקעה בפרבר של העיר. הילד ביאליק קיבל חינוך תורני כמקובל בימים ההם. שנה אחת לאחר שעברה המשפחה לעיר, מת אביו של ביאליק והניחם בחוסר כל. האם נאלצה להפקיד את ילדיה בידי קרובים שונים, ולחפש פרנסה.

חיים נחמן עבר לבית סבו, תלמיד חכם וחסיד אדוק. התעניין בספרי פילוסופיה על היהודים בימי הביניים, ובסתר קרא את יצירות הספרות העברית החדשה. בישיבת וולוז'יץ, שבה המשיך את לימודיו, התוודע לתנועת חיבת ציון. את שירו הראשון "אל הציפור" פירסם בשנתו ה-18. בשנת 1897 עבר לסוסנוביץ, והיה מורה לעברית. שם הכין לדפוס את ספר שיריו הראשון.

בשנת 1905 יסד, יחד עם כמה מחבריו, את הוצאת הספרים "מוריה" באודסה. בשנת 1921 קיבל ביאליק ותריסר סופרים עברים אחרים, רשות לצאת מברית המועצות הודות להתערבותו של הסופר הרוסי מאקסים גורקי. ביאליק ישב פרק זמן בברלין והמבורג והיה טרוד בעבודתה של הוצאת "דביר".

בשנת 1924 עלה לארץ ישראל והשתקע בתל אביב שם כתב לילדים ולמבוגרים. מפעל מיוחד שהציל אוצרות ספרות הוא "ספר האגדה" שביאליק ערך יחד עם י.ח. רבניצקי. הם ליקטו את האגדות שבתלמוד ובמדרשים, סידרו, ליטשו סגנון, והעמידו לרשות הקורא.

הקריירה הספרותית של ביאליק היוותה נקודת מפנה בספרות העברית המודרנית. לביאליק הייתה שליטה מלאה בשפה העברית והיכולת לנצל באופן מוחלט את כל האפשרויות שישנם בשפה. במידה מסוימת הוא חזה את השפה העברית המדוברת בארץ ישראל ואף השפיע עליה במידה רבה. רבים משיריו הולחנו ועדיין מאוד פופולריים במיוחד שירי הילדים שלו.

ביאליק מת בווינה ב-4 ביולי 1934 (כ"א בתמוז תרצ"ד) לאחר ניתוח ערמונית שנכשל. בהלוויתו השתתף כמעט כל הישוב היהודי בארץ שליווהו מביתו ברחוב הנקרא על שמו עד בית העלמין ברחוב טרומפלדור.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by