בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אקסודוס: תרגיל מוצלח ביחסי ציבור 
 
 מנגד תראה ואליה לא תגיע: פליטי אקסודוס מתבוננים בחיפה (לעמ)   
 
יוסי גורביץ

היום לפני 57 שנים הפליגה הספינה אקסודוס מצרפת לישראל. מארגני הפעולה ידעו שלספינה אין סיכוי להגיע לחוף. למה הם הפליגו בכל זאת?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הם נדדו חודשים בדרכיה הפרועות של אירופה שלאחר המלחמה, שיחדו פקידים, נעזרו במבריחים, מכרו תכשיטים. הם נמלטו ממחנות העקורים בגרמניה, ועשו את דרכם למרסיי בצרפת. שם, הובטח להם, תהיה ספינה שתקח אותם מאירופה שלא רצתה בהם אל הארץ המובטחת. מלחמת העולם השניה נגמרה לפני פחות משנתיים; בשנה שלפני כן התרחש הפוגרום בקילצה, שהבהיר לעשרות אלפי הפליטים היהודים מפולין שהם לא רצויים שם. הם נעו בלילות, נהנים מאהדת הצבא האמריקני ושלטונות צרפת, מסיועה הפעיל של הבריגדה היהודית.

הספינה אכן היתה שם, גיגית ישנה עשוית עץ, ששמה "פרזידנט וורפילד". המוסד לעליה ב' של ההגנה, שהיה אחראי להעפלה הבלתי חוקית, רכש אותה במהלך שנת 1946, והחל בשיפוצים. הם לא נעלמו מעיני המודיעין הבריטי - ואנשי המוסד ידעו זאת.

הם העלו 4,500 מעפילים על הספינה הרעועה, והיום לפני 57 שנים, הפליגה "יציאת אירופה - תש"ז", או "אקסודוס" בשמה המוכר יותר ממרסיי שבצרפת בכיוון חיפה. הבריטים עקבו אחרי הספינה מרגע הפלגתה: שש ספינות של חיל הים הבריטי ליוו את הספינה במסעה.

ולא רק הם. התקשורת העולמית הביטה בעניין במתרחש מתחילתו, ומנהיגים יהודים שחששו מטרגדיה פנו לבן גוריון וביקשו ממנו להחזיר את הספינה לאירופה, ולא לנסות להנחית אותה תחת מבטם של הבריטים. הנהגת הישוב סירבה: טרגדיה זה בדיוק מה שהם רצו.

הבריטים מצאו עצמם בגיהנום של יחסי ציבור. אם הם ירשו לספינה לנחות, הם ירשו לאלפי אנשים לבזות את פקודות השלטון הבריטי, ויערערו את מעמדם בעולם הערבי, המעורער גם כך. אם הם יבלמו בכוח את העולים, וישלחו ניצולי שואה למחנות בקפריסין, מצבם יהיה רע עוד יותר בקרב העולם החופשי.

על כן הם החליטו להחמיר את מצבם. הם תקפו את הספינה בטרם נכנסה למים הטריטוריאליים של פלסטינה-א"י - עבירה על החוק הבינלאומי. המטרה היתה להתחמק מעין התקשורת, אבל על הספינה היו צלמים והיא שידרה באלחוט את התיאורים. ההשתלטות היתה אלימה במיוחד: שני מעפילים וימאי אחד נהרגו ועשרות נפצעו. הבריטים הותקפו בפחיות שימורים ובקיטור; הם השיבו באש חיה, מרובים ומקלעים.

כדי שהתקשורת תוכל גם לצלם את האסון, גררו הבריטים את הספינה הטבועה-למחצה לנמל חיפה, ואז הם עלו על הרעיון המבריק ביותר שלהם: במקום לגרש את פליטי השואה לקפריסין, הם יחזירו אותם לאירופה, ממנה נמלטו.

הנהגת הישוב חככה ידיים: הבריטים עשו את חלקם בהצגה בדיוק כנדרש. בארץ היתה אז ועדת האו"ם, שהיתה אמורה לברר אם ראוי להמשיך את המנדט הבריטי, וחלק מחבריה חזו בתמונות הקשות בנמל חיפה. האצ"ל, שקלקל את החגיגה בכך שתלה את הסרג'נטים הבריטים בדיוק באותו שבוע, ספג תגובות נזעמות.

הבריטים העלו את הפליטים על שלוש ספינות מלחמה - שוב, תוך התנגדות אלימה של הפליטים - והפליגו לצרפת, משם הפליגה אקסודוס. ממשלת צרפת, בנדיבות יוצאת דופן, הודיעה כי היא מוכנה לקבל את כל הפליטים. הג'וינט האמריקני הצליח לארגן אישורי כניסה לארצות הברית לכמה מאות מהפליטים. מערכת תעמולה ולחצים אדירה הופעלה על הפליטים על ידי העסקנים הציוניים, שהורו לפליטים לא להסכים להצעות.

רוב הפליטים עשו כפי שנדרשו, והודיעו שהם לא מוכנים לרדת לאדמת צרפת, ודורשים את החזרתם לפלסטינה-א"י. הבריטים שקלו את פריקתם בכוח בנמל צרפתי, אך ממשלת צרפת הודיעה שלא תסכים לקבל אף פליט שלא ירד מהספינות מרצונו.

מכאן הכל כבר התדרדר מעצמו. הבריטים התחייבו להחזיר את הפליטים לאירופה, והם לא יכלו לחזור בהם. בצרפת אי אפשר היה לפרוק את הפליטים. על כן, לאחר עגינה מיוסרת מול צרפת במשך שלושה חודשים, שינו הספינות הבריטיות כיוון, והפליגו להמבורג, גרמניה. הם החזירו את הפליטים אל מחנות העקורים.

התמונה של חיילים בריטים המכים יהודים, ואחר כך מחזירים אותם אל הארץ שכבר ניסתה לרצוח אותם, קוממה את העולם. הועדה הבינלאומית הכריעה: יש לבטל את המנדט הבריטי ולהקים מדינה יהודית. כחודש לאחר שהוחזרו הפליטים לגרמניה, קיבלה עצרת האו"ם את ההחלטה על ביטול המנדט, ועל הקמת מדינה יהודית ומדינה ערבית במקומו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by