בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אמנסטי: חוק האזרחות בישראל - "כתם גזעני מחפיר" 
 
 הדו``ח הקודם תקף את מדיניות ישראל בשטחים (רויטרס)   
 
חדשות נענע

הארגון פירסם אתמול דו"ח הקובע כי חוק האזרחות בישראל סותר את מגילת העצמאות, מפר את החוק הבינלאומי, ואת חוקי מדינת ישראל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ארגון "אמנסטי" פירסם אתמול (שני) דו"ח המותח ביקורת על "חוק האזרחות והכניסה לישראל", המונע איחוד משפחות של זוגות מעורבים. זאת כמה חודשים בלבד לאחר פרסום דו"ח התוקף את מדיניות ישראל בשטחים. הדו"ח אף צורף היום לעתירה נגד חוק האזרחות של ח"כ זהבה גלאון ורומן ברונפמן (מר"צ-יחד).

הדו"ח קובע כי חוק האזרחות "מפלה את ערביי ישראל, שמהווים כ-20% מאוכלוסיית המדינה, ואת תושבי מזרח ירושלים, וממסד באופן רשמי מדיניות של אפליה גזעית המבוססת על מוצא אתני או לאום". כמו כן, בדו"ח נקבע כי החוק הוא "כתם גזעני מחפיר בספר החוקים של מדינת ישראל".

"החוק גורם לאלפים מאזרחי ישראל, הנשואים לפלסטינים תושבי השטחים, לבחור בין עזיבת ביתם-מולדתם לבין פירוק משפחותיהם. מציאות זו גורמת לאלפי אזרחים ישראלים להפר את החוק ולחיות בפחד מתמיד מפני גירוש וענישה", נכתב בדו"ח. כמו כן, הדו"ח קובע כי החוק סותר את מגילת העצמאות, מפר את החוק הבינלאומי, את חוקי מדינת ישראל ואף אמנות בינלאומיות לזכויות הילד ולאיחוד משפחות, שעליהן ישראל חתומה.

חוק "האזרחות והכניסה לישראל" נכנס לתוקפו ב-31 ביולי 2003, ותוקפו נקבע לשנה. עם זאת, החוק חל רטרואקטיבית גם על זוגות שמחודש מאי 2003 לא אושרה בקשתם לאיחוד משפחות. לאחר חיסול מנהיג החמאס דאז, שייח' אחמד יאסין, הגביל החוק עוד יותר את הישראלים המבקרים את בני זוגם ברצועה. החוק קבע כי על המבקרים להישאר ברצועה למשך שלושה חודשים, לפני שישובו לישראל, אחרת הם לא יקבלו אישור כניסה.

חברי הכנסת זהבה גלאון ורומן ברונפמן (יחד), העותרים לבג"צ נגד החוק, צירפו את דו"ח אמנסטי בנושא לעתירתם כנגד החוק. עד כה טענה המדינה, בתגובה לבג"צ, כי 23 פלסטינים, ששהו בישראל במסגרת התכנית לאיחוד משפחות, נתנו סיוע משמעותי לפעילות נגד ביטחון המדינה. ארגון "אמנסטי" טען בתגובה כי גם את 23 פלסטינים היו מעורבים בטרור, אין בכך כדי להצדיק את ענישתם הקולקטיבית של יותר ממיליון ערבים-ישראלים.

תוקפו של החוק אמור לפוג בסוף החודש, וב"אמנסטי" דורשים לוודא שהוא לא יחודש. כמו כן, בארגון מבקשים לבטל את מערכת המכסות לזוגות המבקשים איחוד משפחות, ודורשים הקמת מנגנון שמטרתו לטפל באלפי הבקשות לאיחוד משפחות שהצטברו מאז כניסת החוק לתוקף. ועדת האו"ם לזכויות אדם קראה אף היא לישראל לבטל את החוק, ולשקול בשנית את מדיניותה בנוגע לאיחוד משפחות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by