בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הדברים שלא סיפרו לנו על האג 
 
 מה, לא ראינו את זה בא? קטע מהגדר במזרח ירושלים (רויטרס)   
 
איתמר שאלתיאל

לא סיפרו לנו שבית הדין בהאג לא אמר משהו שבג"ץ לא אמר לפניו, ושאין לו בעיה שנקים גדר חוקית. אז מי לא הבין נכון, ולמה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רובנו היו רוצים להאמין שבית הדין הבינלאומי בהאג אסר בשבוע שעבר על ישראל לבנות גדר הפרדה. למעשה, השופטים בהאג קבעו כי גדר ההפרדה, בתוואי הנוכחי שלה, אינה חוקית. באחת הפסקאות שגינינו כתבו השופטים שישראל רשאית וחייבת להגן על עצמה - רק שתבנה את הגדר על הקו הירוק או בתוכו. לא על חשבון בתים ושדות פלסטינים.

לבית הדין בהאג אין בעיה עם מה שישראל בונה או לא בונה בשטחיה שלה. יש לו בעיה עם פעולת סיפוח והרס רחבת היקף בשטחים. לשופטי האג היו אותן בעיות שהיו באותו שבוע לבג"ץ, אגב. אלא שהחלטת בג"ץ זכתה לברכת ראש הממשלה, המערכת הפוליטית והתקשורת. החלטת האג לא.

אנחנו לא כשירים לקלוט דקויות שכאלה. נוח לנו לחשוב שחבורת עוכרי ישראל התקבצה לה בהולנד, וזממה בצוותא כיצד לאפשר את המספר הרב ביותר של פיגועי טרור. ראש הממשלה שרון נתן פתחון פה לתחושות הללו, כשהוא אמר לאחר הפיגוע בתל אביב כי סמלת נעים היא "קרבן הרצח הראשון שנעשה בעידוד בית הדין בהאג".

אבל שרון אינו הבעיה. גם לא הקלות שבה אנו מוכנים לבלוע כל אמירה חבוטה על "אנטישמיות אירופאית". הבעיה היא שהתקשורת אינה ממלאת את תפקידה. לאחר פרסום הפסיקה בהאג המשיכה התקשורת לסקר את התגובות הבלתי פוסקות. אולם מה שהתקשורת הפסיקה להתייחס אליו, היה ההחלטה עצמה.

בין אם מעצלות או מקהות חושים, התקשורת עשתה את עבודתם של דוברי משרד החוץ והביטחון. שדרן הרדיו, ז'וז'ו אבוטבול, אמר אתמול שהוא לא מצליח להבין מה החבר'ה בהאג רוצים שנעשה. הם לא מוכנים לקבל סיכולים ממוקדים, לא מוכנים לקבל הרס בתים ולא מוכנים לקבל את הגדר. ז'וז'ו, כמו רוב הציבור, הוטעה מחיבוק הדוב שנתנה התקשורת לגרסה המסולפת של הממשלה. האג אנטישמים; אנחנו, כרגיל, קורבנות.

ובדרך אגב, מבלי להבחין, נשכח מלב כי בית הדין בהאג פסק שגם ההתנחלויות הן עבירה על החוק הבינלאומי. קורה.
 

שרון, הנגבי, והימין הקיצוני

 
ואם בקורבנות עסקינן, נדמה כי שרון מתחיל ליהנות מהסטטוס המחודש שלו כקורבן הימין הקיצוני. "מצער אותי שמי שכל חייו הגן על יהודים במלחמות ישראל" אמר שרון "זקוק עתה להגנה מפני יהודים". צחי הנגבי, יהודי מדופלם, הוסיף כי "יש אנשים שכבר החליטו כי בבוא הרגע הם 'יצילו את עם ישראל'".

כמה אנשים שאלו אילו ראיות יש להנגבי, לפני שהדפיסו בכותרות ענק את הטענות על קנוניות רצח הנרקמות בחדרי החדרים של מועצת יש"ע? ראש הממשלה אמר. אנחנו בלענו את הסיפור. זה לא שאסור לשרון לתקוף את מועצת יש"ע, בדרך להגשמת תוכנית ההתנתקות. פשוט חבל שאנחנו עושים לו עבודה כל כך קלה.

איתמר שאלתיאל הוא חבר מערכת נענע
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by