בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אוטיזם - לא מחלת נפש 

אוטיזם - לא מחלת נפש

 
 
עומר ליבצ`יק
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אוטיזם הוא לקות הפוגעת ביכולת לקלוט מסרים מהזולת ולתקשר. הפגיעה נגרמת בשל ליקוי בתפקוד המוח. ראשיתה בגיל הרך, ובדרך כלל היא נמשכת כל החיים.

הפגם המוחי שגורם לאוטיזם הוא ככל הנראה מולד, ואחד מכל חמש מאות תינוקות הוא אוטיסט.

גילויי האוטיזם מגוונים, ומשתנים מאדם לאדם. לכן האוטיזם מוגדר כתסמונת, כלומר הוא מאובחן על ידי קיומן או אי קיומן של התנהגויות מסוימות. לאוטיסטים אין עניין ביצירת קשר עם הזולת, ומפגשים חברתיים לא מסבים להם הנאה. כתוצאה מכך מיומנויות התקשורת שלהם לא מתפתחות, ולעיתים קרובות הם מתקשרים באמצעות שפה משלהם או בעזרת אמצעים לא מילוליים. התוצאה של הניתוק מהעולם החברתי היא שלעיתים קרובות נראה את האוטיסט מתנהג באופן שיראה לנו ביזארי וחריג.

אוטיזם איננו מחלת נפש. חולה סכיזופרניה, למשל, עשוי להתנהג באופן מוזר ובמנותק מהסביבה כי הוא שומע קולות שאומרים לו להתנהג כך, או שהוא רואה הזיות שמשפיעות על האופן שבו הוא פועל. האוטיסט לעומת זאת, לא שומע קולות בראש ולא רואה הזיות. ההתנהגות החריגה שלו נובעות מחוסר ההבנה והעניין שיש לו בהתנהגויות נורמטיביות מקובלות. אוטיסט שמנופף במהירות בכפות ידיו ולא מפסיק עושה את זה כי זה מוצא חן בעיניו. סכיזופרן יכול להתנהג כך כי הוא חושב שהוא נשרף.

למרות ההבדלים המשמעותיים האלו בין אוטיסטים לחולי נפש, במשך שנים לא היו בארץ מסגרות טיפוליות שהיו ייחודיות להם. אוטיסטים הורחקו מהחברה וטופלו במוסדות לחולי נפש, וכך נחרץ דינם לחיים ללא תקווה וללא תוכן. רק בשנות השבעים, בעקבות מצוקת ההורים והמשפחות, החלו לקום מסגרות יחודיות לאוטיסטים, והחלו להכשר אנשי מקצוע שיטפלו בהם ובמשפחותיהם.

היום קיימות במערכת החינוך כיתות מיוחדות לאוטיסטים, בהן לומדים ילדים מגיל שלוש עד עשרים ואחת, וגן ישנם פרויקטים לדיור לאוטיסטים, ולשילוב אוטיסטים במקומות עבודה בתפקידים שמתאימים להם.

עם זאת, אוטיסטים שסובלים מהתנהגויות אלימות, ושמסוכנים לעצמם ולסביבתם, עדיין מטופלים במוסדות לחולי נפש, לתקופות זמן משתנות. אחד מהמוסדות האלו הוא "איתנים", ששר הבריאות הורה לאחרונה לסגור את המחלקה האוטיסטית בו, לאחר שנחשפה בה פרשת התעללות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by