בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
כסף, נשים, גזענות 
 
 הנחקר הבא, יו``ר חברת החשמל היוצא, אלי לנדאו (לעמ)    
 
יואב יצחק, מחלקה ראשונה

פרשת פריצקי הופכת לפרשת חברת החשמל. השופט הנרצח עדי אזר, הנשים וצו איסור הפרסום וקצת על סיעת שינוי ויחסה לסיעות החרדיות. יואב יצחק

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כסף

מה שנפתח ונראה בתחילה כפרשת (יוסף) פריצקי, הופך לפרשת חברת החשמל. מיום ליום מתברר, כי פריצקי היה רק "הקולב" אשר בזכותו או בגללו - הכל בעיני המתבונן - ניתנה ההוראה לחקור. עתה נאלצת המשטרה להיכנס לקודש הקודשים של חברת החשמל, ולחקור עסקות ענק, בסדרי-גודל שלא ידעה כמותם. מיליארדים של שקלים, וגם של דולרים.

בפרשה זו יש הכל כמעט. כסף גדול, פוליטיקה, תככים, וגם אהבות ושנאות. המשטרה שהחלה לחקור את פרשת הקלטת, חוקרת עתה את עסקת הגז. כבר נראה כי היא תאלץ להיכנס לעובי הקורה גם בעיסקת הטורבינות ובמכרזים נוספים.

הפרשה הזו יכולה להביא את המשטרה לשיאי פעילות חדשים, אלא שאין זה אומר שהדבר בטובתה. זאת יש לדעת: היקפה המיועד של החקירה עלול להצריך משאבים גדולים. לא נגזים אם נקבע שכוח האדם שאמור להיות מוקצה למטרה זו, הן במשטרה והן בפרקליטות, עלול להגיע ל-20 עד 30 איש. בגלל קשיי התקציב, ניתן להניח כי חוקרים/פרקליטים אלה ייצטרכו לזנוח עניינים אחרים, החשובים אולי לא פחות - בוודאי מנקודת ראותו של הפרט שנגזל, נאנס או נפגע בדרך אחרת.

כשבועיים אחרי פתיחת החקירה, נראה כי המשטרה מיצתה את השלב הראשוני. אחרי החגיגה עם החוקרים הפרטיים, יוסי מימן ושבתאי שביט כבר העידו. פריצקי גם. מי שעתיד להיחקר הוא אלי לנדאו, יושב הראש היוצא של חברת החשמל.

נגד לנדאו פורסמו חשדות מבוססות רבות, אך גם הרבה מאוד פרטים בלתי מדוייקים. טענו נגדו, למשל, שחתנו קיבל עמלות מבנק גרמני, בתקופה שחברת החשמל ביצעה עסקות מט"ח ("גידור"). מי שהעלה טענה זו לא לקח בחשבון אולי שאין עסקינן באיש טיפש. לנדאו, שנכווה בפרשת המרינה בהרצליה (לפני כ-15 שנים הוא נשפט וזוכה), נזהר עתה מאוד. סביר להניח, שלאחר שיאמר את דברו בחדרי החקירות, ימצא לנדאו את הזמן הנכון כדי לבוא חשבון עם עיתונאים וכלי תקשורת גדולים, שהדביקו לו פרשות שלא היו ולא נבראו - כאילו שחסר בגין מה כן לחוקרו.
 

נשים

 
רציחתו של השופט עדי אזר גרמה לזעזוע קשה. במיוחד במערכת המשפטית, שמיד הלינה כי נחצה כאן "קו אדום". כמה גורמים בכירים במערכת המשפט, ובהם לשכת עורכי הדין, אף מיהרו להדביק את האשמה על פוליטיקאים וגורמים אחרים שתקפו את מערכת המשפט. שר המשפטים יוסף (טומי) לפיד אף מיהר להכריז על הרצח מעל בימת הכנסת.

אין חולק על כך כי מדובר ברצח מתועב. רצח הוא רצח הוא רצח. אך מדוע מערכת זו - האמונה על בירור עובדתי - לא המתינה לפחות לבירור העובדות? ומה אם יתברר, חלילה, כי השופט אזר (ז"ל) נרצח על-רקע אישי? האם גם אז ייראו ברצח כאילו נעשה בגלל תפקידו?

על החקירה הוטל איפול. צו איסור פרסום מונע חשיפת פרטים מתוך החקירה וממצאיה. אמצעי תקשורת רבים חרגו מהצו, כשפרסמו פרטים מתוך החקירה, בהם מעמדם של כמה מהנחקרים. אנחנו לא נחרוג מהצו. ואולם מותר לנו, ואולי גם ראוי, בנסיבות אלה, לגלות כי השופט אזר היה שובב לא קטן. המידע על כך, אם במרומז ואם מפורש יותר, הובא לידיעת כמה גורמים במערכת המשפטית, אך אלה לא עשו את מלאכתם. השאלה האם עבר כבודו את הגבול המותר, והאם בגלל זאת נרצח, היא, בין היתר, המצריכה חקירה.

כך או כך, ברור שאין דבר המצדיק רצח. על המשטרה להקצות את הכוח הדרוש כדי ללכוד את האחראים לכך, ובמהרה, גם אם מדובר ברצח ממניע שגילויו ברבים עלול להביך. מכל מקום, העובדה שהנהלת הרשות השופטת מיהרה להסיר את נוסח קורות חייו של השופט מאתר הרשות השופטת - עוד בטרם חלפו שבעה ימי האבל - יכולה אולי ללמד על המבוכה הרבה ברשות זו.
 

גזענות

צוותי העבודה והליכוד קיימו מספר פגישות בניסיון לקדם הקמת ממשלת אחדות. ראש הממשלה אריאל שרון כבר הכריע: יש להכניס מפלגה חרדית אחת (יהדות התורה) או שתיים (גם את ש"ס) לממשלה. שינוי, וליתר דיוק, השר יוסף (טומי) לפיד, כבר הודיעו שלא יסכימו לשבת בממשלה אחת עם מי מהמפלגות החרדיות. שרון הודיע ללפיד, כי ממשלה חדשה קום תקום עם דתיים, גם אם שינוי תחליט לפרוש.

שינוי, שהניפה גבוה גבוה את דגליה בזכות מדינה מודרנית ונאורה, נוהגת בדרך גזענית. לא שלא ידענו על כך. כבר לפני הבחירות ציינו כי לפיד הינו איש גזען וגס רוח. עכשיו, במעשיו ובהתבטאויותיו, מאשרר לפיד שוב ושוב כי המידע החמור בגנותו היה ועודו נכון. תכונות אלה אינן חריגות בחברה הישראלית, אך לא יכול להיות ספק שאדם המפגין שוב ושוב גזענות כלפי חלקים בחברה הישראלית, אינו ראוי להוסיף ולכהן כשר המשפטים.

לפיד אינו הבעיה העיקרית. מי שנמנע מלטפל בו - וכוונתי כמובן לתקשורת - הוא, לדידי, הנושא העיקרי באחריות למעשיו הרעים. מוזר למדי להיווכח שוב ושוב, כי לפיד נהנה מעיתונות אוהדת. יחסית, כמובן. לפיד מוחזק עדיין כאדם נאור, למרות שמדובר בגזען שהיה מוקע בכל אחת ממדינות אירופה. לפיד מקבל בימה חופשית כמעט בכל כלי תקשורת, למרות שמדובר בדיקטטור הן במפלגתו והן בתחומי משרד המשפטים, בו הוא מכהן כשר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by