בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לא יחיה לראות את האנשים שריפא 
 
 ``אני מתפלל שמישהו ימצא תרופה לסרטן שלי`` (הארון תחאוכו)   
 
הארון תחאוכו

ד"ר סובחי שיבלי, כימאי, שקד על פיתוח תרופה נגד סוכרת, במקביל למאבקו האישי במחלת הסרטן. סיפורו, שנחשף כאן לראשונה, הגיע היום לסופו העצוב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סיפור על מלחמה ותקווה הסתיים הבוקר בכאב. ד"ר סובחי שיבלי, כימאי בעל שם, שקד בשנים האחרונות על פיתוח תרופה נגד סוכרת, תוך מאבק אישי במחלת הסרטן. אבל שיבלי, שפיתח את התרופה ופיקח על הניסויים בה תוך שהוא נאבק בייסורי המחלה, לא יזכה לשמוע את תשובת משרד הבריאות לבקשתו. הבוקר (ראשון), בתום מאבק ממושך, הכריע הסרטן את שיבלי כשהוא בן 49 בלבד.

בראיון אחרון, שהעניק לפני כחודש לחדשות נענע, תיאר ד"ר שיבלי כיצד חקר במשך שנים את מחלת הסוכרת. הוא סיפר כי בשנה האחרונה חלה בסרטן הקיבה, ונלחם במחלה בכל כוחו, מבלי להפסיק את העבודה על מחקרו. חלומו, סיפר בראיון, היה לראות חולי סוכרת מבריאים ממחלתם בזכות תרופתו החדשה. כעת, לאחר מותו, מבטיחים חבריו החוקרים להגשים את משאלתו.

ד"ר חוליו ויינשטיין מבית החולים "וולפסון", שאחראי באופן ישיר על פיקוח ופיתוח המחקר, אמר: "שיבלי היה חוקר ברמה גבוהה מאוד, אפילו יותר מרופא. היה לו המון ידע בנושא הסוכרת, ומוח מבריק. שיבלי הוביל את המחקר, ואפשר להגיד שכל המחקר היה שלו. לאחר שיתקבלו התוצאות הסופיות אני מבטיח כי נמשיך את פיתוח התרופה החדשה וקידומה, בשמו של סובחי שיבלי. אני בטוח שאלוהים ישמור עליו למעלה כי הוא היה איש ממש טוב".

הלווייתו של שיבלי נערכה היום, והוא נטמן בבית הקברות בכפרו, הכפר הבדואי ערב אל שיבלי שלמרגלות הר תבור. בני המשפחה הכריזו על שלושה ימי אבל, כנהוג אצל המוסלמים. ראש מועצת הכפר, עבדאל סלאם שיבלי, ביקר את המשפחה והשתתף בהלווייה. יחד אתו הגיעו חברים רבים של שיבלי מתחום הרפואה והמחקר. סובחי שיבלי הותיר אחריו את אשתו נבילה, וכן שתי בנות ובן. אחת הבנות, מאי, היא בת שישה חודשים בלבד.
 

הבדואים בישראל

 
שיבלי היה בדואי. הבדואים הגיעו לישראל בשנים 1840-1832, בעקבות כיבוש הארץ על ידי שליט מצרים, איברהים פחה. מוצאם של הבדואים מהחורן, מהגולן, מהמדבר הסורי, מעבר הירדן המזרחי וממצרים וצפון אפריקה.

האוכלוסיה הבדואית נטמעה באוכלוסיית הפלאחים הערבים, והיא נתונה מאז ועד היום בתהליך של מעבר מחיי נוודים להתיישבות קבע. שינויים אלה משפיעים על המסורת, התרבות, המבנה החברתי ומבנה המשפחה בקרב הבדואים.

במרכז הכפר ערב אל-שיבלי, המונה כ- 2000 תושבים, פועל מוזיאון המלמד על חיי היום-יום של הבדואים המסורתיים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by