בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
החיים בקסבה של תל-אביב 
 
 באו לקרב לבבנות. צופיה, אריה ומלכותי (תצלומים: יניב מגל)   
 
יניב מגל

הם גדלו בלב השומרון ועברו ללב גוש דן, ולאו דווקא בגלל שנמאס להם. להיפך. יניב מגל סוקר את תופעת המתנחלים שחוזרים לגור בתוך הקו הירוק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמו זוגות צעירים רבים, צופיה (22) ואריה (30) ליפו עברו לגור בתל אביב, לא רחוק מהים. בניגוד לזוגות צעירים רבים, לא איכות החיים והנוחות הביאו אותם לעיר, אלא תחושת שליחות, שגרמה להם לעזוב את ביתם בהתנחלות יצהר שבשומרון ולהתחיל להפיץ את תורת הרבי מברסלב בלב בירת החילוניות.

"הגענו ל'קסבה של תל-אביב מתוך רצון לקרב את הגאולה" מסבירה צופיה "ומאהבת חינם, בניגוד לבית המקדש השני שחרב בגלל שנאת חינם. לולא הסיבה הזו, היינו נשארים בהתנחלות. גם עכשיו, נמשיך להגיע לכל פינוי של כל מאחז".

מעברם של צופיה ואריה לתל-אביב הוא חלק מתופעה שנמשכת שנים רבות, ורוב הזמן מתרחשת הרחק מעיני התקשורת: מדי שנה עוברות עשרות משפחות מהגדה ומגוש קטיף לגור בתוך תחומי הקו הירוק. חלקם עושים זאת בשל שבר באמונתם, זניחת הדרך האידאולוגיה, או סתם עייפות מהסכנה התמידית שבחיים בשטחים. חלקם עושים זאת מהסיבות ההפוכות: הפצת האידאולוגיה והבאת רוח ההתנחלויות למרכז.

בשנים האחרונות החלו להגיע לתל-אביב החלוצים שמבני הדור השני להתנחלויות – אלו שנולדו וגדלו מעבר לקו הירוק, ועוברים לגור בתוך גבולות 67', משלל סיבות.
 

הבעיה הגדולה היא הניכור

 
"המעבר לפה היה שינוי דראסטי וקשה" מספת צופיה ליפו, שגדלה בקדומים. היא הגיעה לתל-אביב לעשות נפשות, ומתקשה בעיקר להתמודד עם הניכור. "פתאום אף אחד לא מתעניין, ולאיש לא אכפת מה עובר עליך. האנשים-כולם חיים פה ביחד בבדידותם. אף אחד לא נכנס לשני לחיים. אך אריה" היא מוסיפה "מדבר עם כל אחד ברחוב – וזה שובר משהו בקרירות התל אביבית. האנשים מדברים איתו כי הם רוצים שמישהו יתעניין בהם".

לבתם בת השנתיים הם קראו מלכות דוד תהלל-יה, ובקיצור: מלכותי. "רצינו להביע בכך את השאיפה לעם ישראל בבית המקדש עם מלך מהלל את ה'. זה מה שאנו שואפים אליו בכל יום" אומרת צופיה. גם מלכותי מגויסת למבצע הבאת התורה, לאחר שאביה לימד אותה לברך לשלום את האנשים ברחוב, ולהציע להם ספר של הרבי מברסלב: "רוצה אומץ?"

מבטים מוזרים ברחוב? בוודאי שיש, ובעצם גם לצופיה היו בהתחלה: "הייתי הולכת ברחוב ורואה דוסים ושואלת מה הם עושים פה ושוכחת שגם אני כזו. עכשיו אני כבר לא שמה לב. אולי כי אני כבר מרגישה שייכת".
 
 

במשרד קוראים לי "מתנחל"

באלפי מנשה דווקא מעריכים. אדווה, עכשיו תל-אביבית
 באלפי מנשה דווקא מעריכים. אדווה, עכשיו תל-אביבית   
בניגוד לצופיה ואריה, נועם ליברמן לא עבר לרעננה עם אשתו שלומית בשמם של רעיונות נעלים ומטרות נשגבות. "זה רק בגלל העבודה במשרד עורכי דין" מסביר ליברמן, בנו של יו"ר המועצה המקומית קרני שומרון, הודי ליברמן.

"אין ערבים וזה יתרון" הוא מצביע על מה שהוא רואה כנקודות האור בחיי הכרך "אך הפחד לא קטן, בגלל הנסיעה באוטובוסים".

זהותו, לדבריו, נשארה כשהייתה: "במשרד קוראים לי מתנחל, ואני יודע שאחזור להיות מתנחל. היתרון הגדול הוא שאין פה את המתלהמים".
 

"אני התקדמתי. בבית נשאו תקועים"

מי שעבר תהליך ארוך וסבוך, אך מאד שונה, הוא ראובן חזוני (26). כמו צופיה הוא גדל בקדומים ועבר למרכז. אלא שהוא הגיע לחפש דברים שונים. "פה יותר נוח, יותר קל לראות חברים שלי, ללכת לחנויות וסידורים. החיים יותר טובים, תכל'ס זה ככה". ראובן גר מזה חצי שנה ברמת גן ועובד כברמן בבית הקפה בונגוסטו שבמרכז סוזן דלל. הדבר היחיד שהוא מתגעגע אליו הוא מזג האוויר. "זה קשה לצאת למרפסת כשהבריזה של ההרים איננה. הכל חם, והלחות מטורפת" הוא אומר.

ראובן גם חזר בשאלה לפני מספר שנים, הוא תומך בהתנתקות, ולא מתכנן לחזור לשומרון. "תכל'ס הדעות שלי לא השתנו. הייתי ונשארתי ימני שפוי. אני לא מתחבר לקיצוניים. יש אנשים שהייתי שמח להתנתק מהם" הוא מוסיף, ורומז: "לא בישוב עצמו – אלא יותר מהגבעות בסביבה".

"בקדומים לא רואים את העזיבה שלי כ'בגידה'" הוא אומר. "מקבלים זאת בהבנה, גם בגלל סוג העבודה שבחרתי ושלא קיימת באזור. וגם בגלל שבמצב הלא דתי שלי, זה טבעי שלאורך זמן לא נשארים בהתנחלות".

אם בקדומים נתקל המהלך של ראובן בהשלמה מסויגת, הרי שבאלפי מנשה שליד קלקיליה צעד דומה התקבל בהערכה, כמעט בהשתאות. אדווה אבן-שושן דיטלצוויג, בת 24, היא בת לדור שני באלפי מנשה, והיום מתגוררת עם בן זוגה איל בשכונת נחלת יצחק שבתל אביב. את איל היא הכירה בבית קפה תל-אביבי, שבו עבדה כמלצרית. "כל ההורים רק 'מתים' שהילדים הגדולים יעזבו את הבית כי הם שורצים שם" היא מסבירה. "אני התקדמתי- לומדת תקשורת וספרות עברית באוניברסיטת תל אביב, ונשואה. הרבה אנשים אחרים מההתנחלות נתקעו שם".

האם יש סיכוי שהיא תחזור לאלפי מנשה? "הישוב לא נשתכח מהלב, אך שייך לעבר" היא אומרת. "היום אני בתל אביב וזה הרבה יותר נוח, עם עצמאות ובלי התחושה של ישוב קטן מוקף אויבים".

הכתבה פורסמה בשישבת, מגזין הפנאי והאקטואליה לסוף השבוע של חברת נטוויז'ן
להזמנה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by