בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
כרבע מהמתגייסים פונים לקב"ן 
 
 חיילים במחסום קבטיה (רויטרס)   
 
יוסי גורביץ וחדשות נענע

כך עולה ממחקר שערך קצין בכיר במסגרת לימודיו באוניברסיטת דרבי. למעלה מעשירית מהחיילים יוצאים מהצבא כעבור שנה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בין 20 אחוזים ל-25 אחוזים מהמועמדים לגיוס נפגשים עם קב"ן, על פי הפניית הרופא בלשכת הגיוס, מאבחנת פסיכוטכנית או מטפל אזרחי, כך הודיע דובר צה"ל בתחילת החודש. עוד מסר דובר צה"ל כי 12 אחוזים מכלל המתגייסים משתחררים מצה"ל בתוך שנה מעת גיוסם, מתוכם כ-60 אחוזים על רקע נפשי.

ההודעה באה בתגובה למחקר שנערך באוניברסיטת דרבי, על ידי קצין בכיר בצה"ל, המציג תוצאות חמורות יותר: 30 אחוזים מכלל המתגייסים מופנים לקב"ן, 16 אחוזים משתחררים בשנת שירותם הראשונה, מתוכם 70 אחוזים על רקע נפשי.

מחקרו של הסטודנט מעלה כי רק שלושה עד ארבעה אחוזים מבני הקיבוצים ומחובשי הכיפות הסרוגות פונים לקב"ן. דובר צה"ל מסר כי "מערך בריאות הנפש בצה"ל אינו נותן את שירותיו על בסיס תפיסות עולם, אמונות דתיות או השתייכות דתית או לאומית", ולכן אין להם נתונים בתחום זה.

הן דובר צה"ל והן המחקר של דרבי מסכימים כי 23 אחוזים מן הגברים ו-40 אחוזים מן הנשים אינם מתגייסים, ובשקלול - 30 אחוזים מכלל המועמדים לגיוס אינם מתגייסים. המחקר מצטרף לשורה של ידיעות על ירידה במוטיבציה לגיוס.

על פי המחקר, צה"ל איננו מעניק טיפול נכון, ולעתים אינו מעניק טיפול כלל, לפונים לקב"נים עקב בעיות נפשיות תוך כדי השירות, וכי קב"נים רבים התריעו על התופעה. דובר צה"ל הכחיש את הטענה.

לטענת אוניברסיטת דרבי, כשפנתה האוניברסיטה לדובר צה"ל כדי לאמת את הנתונים, השהה דובר צה"ל את תגובתו במשך חמישה שבועות, כדי לנסות ולאתר את הקצין שערך את העבודה, ללא הצלחה.

עד כה לא התקבלה תגובת דובר צה"ל לטענה זו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by