בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
קרח ונטורה 
 
 מישהו ראה את הכלב שלי?   
 
אורן הוברמן

מה עושים כשכלב אהוב אובד? מחפשים, תולים מודעות, ואז מתקשרים לצביקה תמוז, בלש כלבים. שיחה עם האיש שמחזיר את החיוך לבעלי החיות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יוסף מרמת-גן איבד החודש את כלבו האהוב, צ'וקו. "לא סתם אהוב, הכי אהוב" הוא מספר. "אני יודע שלא כולם יבינו את זה, אבל אצלי הכלב הזה הוא בראש סולם העדיפויות. כמו הילדים, ההורים והאישה. אנשים אומרים לי 'תמצא אחד אחר', אבל אני לא יכול להחליף אותו בכלב אחר כמו שאני לא יכול להחליף את הילד שלי בילד אחר, והאבידה כואבת בדיוק באותה מידה".

כשצ'וקו אבד תלה יוסף מודעות בכל השכונות הקרובות, התקשר לשכנים ונסע מדי יום לתחנות ההסגר של "צער בעלי חיים", אך לשווא. כשסיפר בדמעות על האבידה למכר ותיק, הוציא המכר פתק קטן ממגירה בשולחן. על הפתק היה רשום מספר טלפון. "הוא אמר לי שהטלפון הזה שייך לבן-אדם שיודע בדיוק מה לעשות במקרים כאלו" נזכר יוסף. " זה נשמע לי מוזר וחסר סיכוי, אבל מצבים נואשים דורשים מעשים נואשים".

בצד השני של הקו ענה לו צביקה תמוז, "בלש הכלבים" היחיד במדינת ישראל. צביקה, בן 48, שימש שנים רבות כחוקר פרטי, עד שהחליט לעשות מהפך בחייו, ולעבור מאיתור בעלים בוגדניים לאיתור הולכים על ארבע שאבדו לבעליהם. "ומאז אני מאושר באמת", הוא מספר. דרך אגב, את צ'וקו הוא מצא תוך ימים ספורים, והשיבו לבעליו בריא ושלם.
 

"אני יכול להרגיש אם הכלב שייך למישהו"

 
מה זה בעצם "מאתר בעלי-חיים"?
"זה קצת כמו כל בלש רגיל, רק שמתמחה בלאתר בעלי-חיים אובדים. אנשים שאיבדו את חיות המחמד שלהם פונים אליי – ואני עושה את כל מה שאפשר בכדי למצוא להם אותם. משום שאני בעל ניסיון רב, מסתובב מדי יום בתחנות ההסגר, מכיר את כל המקומות, את כל הוטרינרים, ויש לי לא מעט אנשי 'מודיעין' בשטח שמדווחים לי, הסיכויים שלי למצוא את הכלב או החתול שאבד גדול באופן משמעותי משל שאר האנשים".

היית בלש פרטי. מה גרם למהפך?
"כחוקר 'רגיל', הייתי מסתובב הרבה. כל הזמן הייתי מוצא כלבים משוטטים. אני מחלק את בני האדם לשני סוגים עיקריים בקטע הזה: אלה שעוצרים ואלה שלא. יש אנשים שאם יראו כלב לצד כביש סואן הם תמיד יעצרו וייקחו אותו. אחרים ימשיכו לנסוע. העוצרים, יעצרו גם כשהם ממהרים נורא לעבודה או מאחרים למקום כלשהו, זה חזק מהם, ואני מהסוג הזה.

"למזלי, יש לי גם עין טובה לבעלי-חיים. כשאני רואה כלב מסתובב לבדו אני יכול להרגיש בשניות אם הכלב הזה אבד למישהו. עשרות פעמים, על חשבון זמני הפרטי, הייתי לוקח איתי את הכלבים שמצאתי, ומנסה לאתר את הבית שלהם, ואם לא הייתי מצליח – אז בית בכלל.

איזה כישורים צריך "מאתר כלבים"?
"חוש בלשי בריא, המון סבלנות, אהבת בעלי-חיים והבנה של דרכי ההתנהגות שלהם, וכמובן, גם יכולת ליצור קשרים"
 

"אני מנסה להבין את המניעים של הכלב"

נאמר ואיבדתי את הכלב שלי. מה הדבר הראשון שאני צריך לעשות?
"לא הייתי פונה אלי כצעד ראשון. קודם כל הייתי יוצא לחפש אותו, תולה שלטים בשכונה – זה עוזר, שואל שכנים אם הם ראו ואיפה. רק אחרי יומיים-שלושה, כשהכלב לא חוזר בעצמו, הייתי פונה אלי לחיפוש יסודי יותר".

איך אפשר למצוא כלב? זה נשמע כמעט בלתי אפשרי
"קודם כל, אני אומר לאלו שפונים אלי כי הסיכויים הם חמישים-חמישים. יש כלבים שנמצאים ממש מהר, אחרים לוקח לעיתים שנה ויותר כדי למצוא. כלב אובד הוא כמו מחט בערימה של שחת: קשה למצוא, אבל אפשרי. לגבי שיטות העבודה – זה מסלול קבוע. אני מתחיל מבעל הכלב: שואל הרבה מאוד שאלות – איך קוראים לכלב, על האופי שלו, האם יש לו סימני היכר מיוחדים. אני מנסה להבין את המניעים של הכלב, למה הוא ברח, לאן סביר שהלך, מה ייתכן שקרה לו. אם הכלב ידידותי, צעיר ונאה למשל, סביר להניח שמישהו כבר לקח אותו. אני רושם הכל בתיק החיפוש שלי, ומתחיל בעבודה.

"השלב השני קבוע. מדי יום אני נוסע לתחנות הסגר, לצער בעלי חיים ולעמותות, וסורק את כל המקומות הללו בתקווה שמישהו העביר לשם את הכלב. בנוסף, יש לי מוקד שאנשים מתקשרים אליו 24 שעות ביממה מכל הארץ, ומדווחים לי כשהם רואים כלבים חריגים מסתובבים ברחוב. קורה גם שמתקשרים באמצע הלילה. אני בדרך כלל מתעורר, רושם ומתייק. לפעמים, כשיש לי יסוד סביר להאמין שזה כלב מהרשימה שלי, אני יוצא באמצע הלילה לחפש אותו, לפני שיעלם. זאת העבודה. האנשים שמתקשרים, אגב, הם בחלקם אנשים שעזרתי להם בעבר, או כאלו שרוצים לעזור והופנו אלי מ"תנו לחיות לחיות" ומ"צער בעלי חיים".

כמה כלבים אתה מחפש כרגע?
"כמה מאות. הרשימה שלי אף פעם לא מצטמצמת. ברגע שמוצאים כלב נפתחים תיקים על עוד שלושה".
 
 

"יותר קל למצוא בן אדם. יותר מתגמל למצוא כלב"

מה קל יותר למצוא, אדם או בעל-חיים?
"אין מה להשוות. כשאני מחפש בן אדם אני יכול לברר את השם שלו ואיפה הוא גר, ואז לשבת לו על הזנב. זה בן אדם – בסופו של דבר הוא ישאיר עקבות. וכלב? איך תמצא אחד כזה? מאיפה תתחיל? אם לא הייתי עוסק בתחום והיה אובד לי כלבי, אני לא יודע אם הייתי מצליח למצוא אותו. כבר היה לי מקרה של כלב שאבד בתל-אביב, ושמצאתי אותו בנתניה.

"לגבי ההנאה בעבודה, גם את זה אי אפשר להשוות. בחקירות פרטיות יש הרבה מאוד אנדרנלין, ולפעמים מעקבים מטורפים בכבישים והאזנות, אבל בסוף היום לא נשאר מזה כלום. כשאתה מצליח להחזיר כלב לבעליו – זה עולם אחר".

וכשלא מוצאים את הכלב?
"תשמע, זה לא קל. קורה לי הרבה שאנשים מתקשרים אלי בוכים, ואני מתחיל לבכות גם. קשה לאנשים מבחוץ להבין כמה זה כואב לאבד כלב. זה ממש כאילו לקחו לך ילד אחרי שגידלת אותו מגיל אפס. הוא חסר אונים, הוא לא יודע לדבר, הוא לא יכול להגיד מאיפה הוא ומה קרה לו. הידיעה הזאת מייאשת. אנשים שפונים אלי מספרים לי שהם שומעים רעשים בדלת, שומעים נביחות מבתים אחרים וחושבים שזה הכלב שלהם. הם לא ישנים בלילות. זה משגע אותם".

אתה מחפש רק כלבים?
"גם חתולים, אבל הרבה פחות. יש גם מקרים של תוכים מדברים, שזה הרבה יותר בעייתי, כי אפשר מהר מאוד לתפוס אותם ולמכור אותם. פונים אלי לגבי חמוסים לפעמים. היה לי מקרה אחד עם בחורה שממש התביישה לספר לי מה אבד לה. בסוף היא סיפרה לי שהיא איבדה את החולדה שלה, שהכלוב שלה נפל מהמקום שבו עמד והחולדה ברחה".

מצאת בסוף?
"לא התחלתי לחפש. אמרתי לה שלדעתי היא בטח עוד בבית, ושתשים פיסות מזון בבית ותעקוב אחרי מה קורה איתן. בסוף היא מצאה אותה בבית".
 

"פעם מצאתי את הכלב של דודו, גולו"

כמה עולה לפתוח אצלך תיק חיפוש?
"500 שקלים לפתיחת התיק, ובמקרה שמצאתי – עוד 1,000 שקלים. חתולים ושאר בעלי-החיים עולים קצת פחות. התיק טוב עד כשנה".

ומי שאין לו את הכסף לשלם?
"אני נותן לו את רשימת תחנות ההסגר שכדאי לו לבקר בהן על בסיס שבועי, וממליץ לתלות הרבה שלטים ולקוות לטוב. לעיתים הכלבים גם חוזרים לבד".

היו מקרים יוצאי דופן?
"יש כל הזמן. היה לי מקרה עם זוג דתיים שכמעט נפרדו בגלל הכלב. הגבר כעסעל אשתו ושחרר את הכלב שלהם. כשאשתו גילתה זאת היא כמעט הרגה אותו, והם כמעט התגרשו. בסוף מצאתי את הכלב, למזלו של הבעל.

"מצאתי גם לא מזמן את הכלבה של דנה ברגר, היא הגיעה איכשהו מיפו לנתיבי איילון, לצד הכביש. מישהי מצאה אותה והתקשרה למוקד שלי. דנה בהתחלה הייתה מאוד סקפטית לגבי כל הסיפור, אבל כשהבאתי לה את הכלבה היא פשוט הייתה היסטרית מאושר. לדודו טופז מצאתי את הכלב שלו, גולו; מצאתי את החיות של מיקי גבריאלוב ונתיב רובינזון. ללירון לב מצאתי את הכלב, בפעם השנייה שהיא איבדה אותו הסתבר שהוא הסתתר בתוך הארון הקטן של הכביסה בבית. לאלפרון מצאתי את האמסטף שלו, שעם כל הקשרים שלו הוא לא הצליח לאתר. מצאתי את הכלב ברמלה אצל אנשים מפוקפקים שלא רצו לתת לי אותו בחזרה. זה לא הדאיג אותי. נתתי את הכתובת לאלפרון ויום אחרי זה הכלב, איכשהו, הגיע בחזרה הביתה".

לאנשים במצוקה ניתן לאתר את צביקה בטלפון: 03-6485959 מוקד 24 שעות.

הכתבה פורסמה בשישבת, מגזין הפנאי והאקטואליה לסוף השבוע של חברת נטוויז'ן
להזמנה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by