בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"להכות פלסטינים זה חריג? זו שיגרה" 
 
 עציר פלסטיני עם פלנלית המכסה את עיניו (מתוך אתר ``שוברים שתיקה``)   
 
איתמר שאלתיאל

מארגני תערוכה שהציגה עדויות על התעללות חיילים בפלסטינים, ממשיכים לאסוף עדויות. המארגנים: "מכות במחסומים זה קצה הקרחון בלבד"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אוסף מפתחות רכבים פלסטינים שהוחרמו ע"י חיילי צה"ל (מתוך "שוברים שתיקה")
 אוסף מפתחות רכבים פלסטינים שהוחרמו ע"י חיילי צה"ל (מתוך "שוברים שתיקה")   
"במהלך פטרול בחברון ילדים זרקו עלינו אבנים מפקד הכח נתן פקודה לאחד החיילים לשבור שמשה של רכב קרוב שלא קשור לילדים בסוף ניפצנו את כל השמשות". (מתוך עדויות "שוברים שתיקה")

לפני כחודש נסגרה תערוכת "שוברים שתיקה", שהציגה עדויות של חיילים על התעללות בפלסטינים בחברון, וגרמה למהומה תקשורתית. בריאיון שהעניק היום (שישי) יהודה שאול, אחד ממארגני התערוכה, לחדשות נענע הוא הצהיר כי "שוברים שתיקה" מתכוונים להמשיך להביא לציבור עדויות על המתרחש בשטחים. "בעקבות התערוכה פנו אלינו עשרות חיילים משוחררים שרוצים לתת עדויות. אנחנו כעת מראיינים, מצליבים ומאמתים את העדויות, ואנחנו מתכוונים לפרסם אותן".

מארגני "שוברים שתיקה" פירסמו רשימת עדויות חדשה העוסקת בהשחתת רכוש. בין העדויות: ירי על מונית, רמיסת מכוניות עם טנקים, והריסת טלוויזיות ושימוש בהן כשירותים. "שוברים שתיקה" מתכוונים להעלות את העדויות לאתר שלהם ביום ראשון הקרוב. לדברי שאול, מטרתם היא "להראות לחברה הישראלית שאף אחד לא מספר לה את האמת".

"פלסטיני חוטף מכות במחסום, עושים מזה רעש, דו"צ אומר שזה חריג, וממשיכים הלאה", אמר שאול. "מה שחריג הוא לא שזה קרה, אלא שחיילים מוכנים כיום לעשות את זה ליד מצלמה. להכות פלסטינים זה דבר כל כך שגרתי בשבילם, שלא אכפת להם שמצלמים אותם. אלה הנהלים הלא כתובים כיום בצבא, קודים של התנהגות".

"יש סיסמא צבאית: 'הנורמה של היום היא השגרה של מחר'. מה שחריג היום מתקבל כנורמה, והופך למקובל", הוא הוסיף. "מכות במחסומים זה קצה הקרחון בלבד", הוא אומר, "קח לדוגמא את העדויות שאספנו".

לדבריו, כיום הם אוספים עדויות ותמונות לתערוכה נוספת. "אנחנו רוצים להוכיח שלא מדובר בחריגות", הוא אומר, " אלה הנורמות, השיגרה והיומיום. נוח לחברה הישראלית לחיות בשקט במחשבה שאנחנו הצבא המוסרי במדינה, והכיבוש לא משפיע עלינו. זה אולי השקר הכי גדול שמספרים לנו".
 

"מצטרפים אלינו עשרות לוחמים כל יום"

 
"במהלך ירידה משמירה באחד הבתים שפונו לחלוטין מיושביהם עליתי לקומה העליונה עצרתי בקומה השלישית כדי לחרבן ולאחר שסיימתי שמתי לב שאין נייר טואלט אז ניגבתי עם הבגדים שהיו בסל הכביסה ועם הווילון של האמבטיה".(מתוך עדויות "שוברים שתיקה")

מעט לפני סגירת התערוכה החליטו בצה"ל לחקור את מארגני התערוכה בחשד להתעללות בפלסטינים. שוטרי מצ"ח אף פשטו על התערוכה, והחרימו כמה מהמוצגים. דובר צה"ל מסר כי מטרת החקירה היא חשיפת הממצאים הנוגעים לעבירות לכאורה של אלימות ונזק לרכוש פלסטיני. יהודה שאול לא השתכנע: "לחקירה הזאת יש מטרה אחד בלבד, והיא להרתיע את החבר'ה שבאים לתת עדויות. זה לא עובד להם, מצטרפים אלינו עשרות לוחמים כל יום".

"החברה בישראל לא רוצה להאמין שזה המצב אצלנו, וזה תלוי גם במי שאמור להעביר לציבור את המידע", הוסיף שאול. "התקשורת שוכחת את תפקידה, וזה מרגיז לפעמים. מתייחסים לדברים האלה כחריגות, אבל אתה היית שם, ושירתת שם, ויודע מה קורה שם". "אין דרך לעמוד במחסום ולא לעשות את הדברים שאותו חייל שהרביץ לפלסטיני עשה. בהתחלה רק מרביצים ואחר כך מכבים עליהם סיגריות, הדבר הזה קורה בכל מחסום בצה"ל. אם תיצפה על מחסום במשך יום שלם, תוכל לספר על עשרות אירועים כאלה".

כרגע, מארגני התערוכה חיים בעיקר מחסכונות, אך הם מקווים שתרומות יתחילו לזרום בשלב מסוים, בכל מקרה הם לא מתכוונים להפסיק בקרוב. "חייבים לשבור את הדיסאינפורמציה הזאת", אמר שאול, "לא יכול להיות שאמא לא תדע מה הבן שלה עושה בשטחים". גם בצבא, הוא טוען, לא מדברים על האירועים הללו. "זה מדהים שאתה יכול להיות באותה יחידה עם שכן שלך, לצאת ביחד הביתה לחמשוש ולא לדבר על זה".

מדובר צה"ל נמסר כי "התערוכה 'שוברים שתיקה' מחדדת את הצורך להמשיך ולעסוק גם בפן הערכי והמוסרי, המהווה מרכיב מרכזי ובלתי נפרד מההתמודדות המבצעית והיומיומית. צה"ל רואה בחומרה רבה מקרים מסוג אלו שצוינו, אך יחד עם זאת יש להדגיש כי בטרם יועברו פרטים חיוניים, ומלאים על העדויות, כגון תאריכים, יחידות, מיקום מדויק וכו', לא נוכל להתייחס ולבדוק את המקרים. המשטרה הצבאית החוקרת קיבלה את העדויות ממארגני התערוכה, ללא הפרטים החיוניים, והנושא נתון בחקירה. צה"ל מחנך את חייליו לנהוג על פי אמות מידה מוסריות, גם במצבים מורכבים הכוללים דילמות מוסריות לא פשוטות".

תגובת דובר צה"ל לא מספקת את שאול. "מי שמדבר על זכויות אתיות תוך כדי שירות בשטחים פשוט חי בסרט", הוא מסכם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by