בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחקר: האיסיים לא היו נזירים ולא חיו במנהרות קומראן 
 
 
חדשות נענע

מחקר חדש מצא באתר קומראן תכשיטים ושלדים של נשים וילדים. החוקרים: באזור חיו תושבים אמידים, שייתכן ולא כתבו את מגילות ים המלח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הזרם המרכי בארכיאולוגיה של ארץ ישראל הקדומה רואה באיסיים כת נזירים עניים מתקופת סוף הבית השני שחיו במנהרות קומראן וכתבו את מגילות ים המלח. שני ארכיאולוגים ישראלים מנסים כעת לערער על הקונצנזוס ולטעון כי האיסיים קיימו אורח חיים בלתי נזירי בעליל וכלל לא כתבו את המגילות .

יובל פלג ויצחק מגן סיימו לאחרונה עשר עונות חפירה בחורבת קומראן. בין הממצאים שגילו היו תכשיטים רבים, כלי זכוכית מיובאים ותמרוקים. כמו כן בבית הקברות של קומראן נמצאו שלדים של נשים וילדים. הממצאים הביאו את הארכיאולוגים למסקנה שביישוב הקדום באזור לא חיו נזירים ממין וממון, אלא יהודים אמידים שניהלו חיי משפחה מלאים.

אתר חורבת קומראן ממוקם מצפון-מערב לים המלח והוא מוכר בעולם כ"מנזר הקדום ביותר בעולם המערבי". ההבנה מתבססת על מחקרו של הצרפתי רולנד דה-וו שקבע כי חברי כת האיסיים חיו במערות האזור וכתבו את מגילות ים המלח. את התיאוריה חיזק פרופסור יגאל ידין, שאביו רכש את שלוש המגילות הראשונות ב-1948.

פלג אומר כעת כי לא ניתו לומר שהאנשים שחיו בקומראן היו עניים. "לא ייתכן שדה-וו לא ראה ממצאים מהסוג שאנחנו מצאנו. הוא פשוט התעלם ממה שלא התאים לו. היה כאן ניסיון לאנוס את האתר כדי שיתאים לקונספציה", אומר פלג.

תומכי התפישה המקובלת לא מתרשמים מהממצאים החדשים. כך, מגן ברושי, האוצר הראשי לשעבר של היכל הספר בירושלים: "גם היום, כ-99 אחוזים מהחוקרים סבורים שבקומראן היה מנזר איסיי". ברושי מדגיש כי עד היום כתריסר תאוריות ניסו לסתור את התאוריה שהציגו דה-וו וידין, אך למרות כל הניסיונות תיאוריה נותרה המקובלת ביותר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by