בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ועידת רוסיה-יפן מסתיימת היום ללא פריצת דרך  
 
 
רויטרס

ביום השלישי של השיחות עדיין עומדת ותלויה מחלוקת טריטוריאלית המפרידה בין מנהיגי שתי המדינות והסכם שלום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ראש ממשלת יפן, יושירו מורי, ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שנכנסים היום לישורת האחרונה של מרתון השיחות, מקפידים להדגיש את השיפור בכל התחומים ביחסים בין שתי המדינות, שהיו עד לא מכבר קרירים.

רוסיה ויפן הסכימו היום (שלישי) להמשיך לחתור לפתרון המחלוקת הטריטוריאלית שמפרידה בין שתי המדינות ובין הסכם שלום, שתסיים רשמית את היריבות ביניהן מאז מלחמת העולם השניה, אך הסיכויים, שהסכם כזה יושג עד סוף השנה נראה קלוש מתמיד.
 

מחלוקת מימי מלחמת העולם השניה


"הסכמנו להמשיך ולדון במטרה לחתום על הסכם שלום, שיפתור את נושא הבעלות על ארבעת האיים", אמר מורי במסיבת עיתונאים משותפת. מורי הוסיף, כי לא נקבע תאריך יעד חדש לסיום השיחות.

ארבעה איים קטנטנים הנמצאים ברשות רוסיה, שאותם מעוניינת יפן לקבל בחזרה מהווים את המכשול היחיד לחתימת ההסכם. כוחות סובייטים כבשו את האי, הממוקמים בקירבת הוקאידו, האי הצפוני הגדול של יפן, בסוף מלחמת העולם השניה.
 

התקדמות בדיונים הכלכליים

הערך הכלכלי של האיים מוגבל וגם חשיבותם האסטרטגית אינה גדולה. אך רוסיה חוששת מגירוי תנועות לאומניות, בעוד יפן רוצה את האיים כדי לטפח את הגאווה הלאומית. מומחים מעריכים שהסיכוי שהפגישות יגיעו אל סיומן המוצלח עד תאריך היעד - סוף שנת 2000 - הוא קלוש.

נשיא רוסיה, שהגיע לטוקיו ביום ראשון, אמר "דעתי היא שמה שחשוב הוא לא תאריך היעד, אלא שלשני הצדדים יהיה את הרצון הטוב לפתור את הבעיה הקשה הזו". "גם ליפן וגם לרוסיה", המשיך פוטין, "יש את הרצון הטוב הזה". נעימה דומה השמיע מורי: "אין לנו בעיות ביחסי הגומלין בינינו להוציא את הנושא הטריטוריאלי".

בתוך כך נודע כי בשיחות שקיימו שני המנהיגים, ניסה פוטין לווסת את הדיון מהאיים לכיוון נושאים כלכליים והמסחר בין שתי המדינות. ואכן, שני המנהיגים חתמו על שורה של מסמכים, המבטיחים שיתוף פעולה כלכלי במגוון רחב של תחומים, לרבות אספקת גז וחשמל רוסיים ליפן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by