בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
נחשפו פרטי הסכם ביילין-אבו מאזן משנת 95' 
 
 
רויטרס

לפי הסכם הטיוטה, מדינת פלסטינית אמורה היתה לקום במאי 99', כשבירתה בחלקים הפלסטיניים של ירושלים. עוד במסמך: הכרה ישראלית בזכות השיבה וריבונות 'אקסטרה טריטוריאלית' לפלסטינים בהר הבית. המסמך לא הגיע לשולחנו של רבין

 
 
 
 
 
 
 
 
 

צוותי המשא ומתן של ישראל ושל הפלסטינים גיבשו טיוטת הסכם שלום לפני חמש שנים, לפיה ישראל מכירה במדינה הפלסטינית והפלסטינים מכירים במדינת ישראל ושתי המדינות תחלוקנה את ירושלים כבירתם. כך מפרסם המגזין `ניוזוויק`.
 
סגן השר דאז יוסי ביילין ויועצו הקרוב של ערפאת, אבו מאזן, גיבשו את תוכנית הטיוטה בשיחות שנמשכו למעלה מ-18 חודשים בשנים 93` עד 95`.
 

רבין לא קרא את המסמך

ראש הממשלה דאז יצחק רבין ז"ל לא קרא את המסמך, שעסק בכמה מהנושאים הרגישים ביותר בקונפליקט הישראלי-פלסטיני. רבין נרצח, נכתב בגיליון `ניוזוויק` שעתיד לצאת בשבוע הבא, לפני שהגיע המסמך אל שולחנו. העקרונות שנידונו במשא ומתן בין ביילין ואבו-מאזן, טוען המגזין, היוו את הבסיס למשא ומתן שניהל ברק עם ערפאת מאז שנבחר לראש הממשלה.
 
 
`ניוזוויק` מצטט דיפלומט אמריקני בכיר לשעבר כאומר שהנשיא ביל קלינטון ראה בהסכם הטיוטה "רעיון הליבה" לשיחות קמפ-דיוויד. ביילין ואבו מאזן, אומר הבכיר לשעבר, צפו מראש היכן מרכז הכובד יהיה.

מספר סיכומים של הסכם הטיוטה הודלפו במשך השנים, אך זוהי הפעם הראשונה שמתפרסם העתק של המסמך כולו.
 

'ריבונות אקסטרה טריטוריאלית' בהר הבית

לפי הסכם הטיוטה, המדינה הפלסטינית אמורה היתה לקום ב-5 במאי 1999, כשבירתה בחלקים הפלסטיניים של ירושלים. המדינה החדשה, עם הקמתה, אמורה היתה להכיר בקיומה של מדינת ישראל, ובחלקים היהודיים של ירושלים כבירתה. ירושלים אמורה היתה להישאר עיר פתוחה ובלתי מחולקת. הסכם הטיוטה ונספחיו מסבירים כיצד תוכל העירייה לתפקד וכיצד תתחלק האחריות בעיר בין הישראלים ולפלסטינים.

הטיוטה מעניקה לפלסטינים גם "ריבונות אקסטרה-טריטוריאלית" על הר הבית. עוד נכתב כי תישקל הענקת ריבונות כזו לפלסטינים על כנסיית הקבר.

עוד במסמך, ישראל מכירה עקרונית בזכות השיבה של הפלסטינים כמו גם בזכותם לפיצוי בשל נזקים שנגרמו להם במלחמת העצמאות. הצד הפלסטיני, מן העבר השני, מצהיר שזכותם של הפליטים הפלסטינים לשוב לבתיהם אינה ישימה ומכיר בכך שלא יוכלו לחזור לבתיהם בתחומי הקו הירוק. המסמך קורא להקמת ועדה בינלאומית לנושא פיצוי הפליטים ותפקח על תוכניות שיקום שיעוצבו עבורם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by