בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפה כמשל/ עמרם מצנע 
 
 
עמרם מצנע מיוחד לחדש

שפכתם את המים עם התינוק. פגעתם באלימות ברקמת היחסים העדינה שידעה להתגבר אפילו על משברי אמון שנוצרו גם כאשר רקדתם על הגגות בכפר קאסם בכל פעם שנפל סקאד בתל אביב. עכשיו נטל שיקום היחסים בין יהודים וערבים מוטל עליכם.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שנים אני חוזר על המנטרה :"בחיפה זה אחרת". חלקם של השומעים מסכים, חלק אחר מגחך בציניות ואומר: "נו באמת, כמה זה כבר יכול להיות אחרת".

צר לי כי דווקא על רקע הארועים הקשים של ראש השנה תשס"א שהתעצמו וגלשו באלימות מתגברת לצום גדליה, אבל, דווקא ביום זה הראינו לכולם כי בחיפה זה אחרת.
 
ידעתי כי גם בחיפה יהיו הפגנות, ידעתי כי בחיפה היקף ההפגנות יהיה נקודתי וכי גילויי האלימות יהיו מזעריים. ידעתי כל זאת לא משום רוח הנבואה ששרתה עלי לפתע, ידעתי זאת בגלל כל מה שקורה בחיפה עשרות שנים.

בחיפה מסורת ארוכה ועשירה של הידברות של ראשי העיר ופרנסיה עם התושבים הערביים של העיר, הידברות שהחלה עוד מימי משבתאי לוי ואבא חושי ונמשכת עד היום. הידברות בגובה העיניים. אגב, היום יש בחיפה כשלושים אלף נפש שהם
כ- 12 אחוז מהתושבים .

בחיפה מנהיגות ערבית אחראית השותפה בניהול העיר. הייתם צריכים לראות אתמול בלילה במהלך ההפגנה את ד"ר עיסא ניקולא ממנהיגי חד"ש ואת עו"ד איימן עודה ואת ריזק סעיד ואת עמל איסכנדר ואת ח"כ עיסאם מחו`ל עומדים יחד איתי ומדברים עם המפגינים ומדברים ומדברים ומדברים ומצליחים לשכנע את המפגינים כי אפשר להפגין אבל ללא אלימות.

לצערי במדינה זה אחרת מאשר בחיפה. במדינת ישראל נוצרה שכבה עבה וסמיכה של תסכול האופפת את ערביי ישראל. חלקה של התחושה אפילו מוצדקת לדעתי.
הבטחות של טרום בחירות שאין מקיימים, הזנחה של שנים רבות בתשתיות בכפרים ערביים ובשכונות ערביות, אי - שיתוף מספיק של תושבים ערביים מוכשרים וצעירים במוסדות השלטון, ועוד.

נוסיף לזה את המהפכה החברתית העוברת היום בחברה הערבית כאשר הרופא ועורך הדין תופסים את מקומם של הראיס והפלאח בסולם החברתי . המודרניזציה המחלחלת ומערערת את התשתיות החברתיות הדתיות המסורתיות, אחוזי אבטלה גואים התגברות ההשפעה של האלמנטים הדתיים בחברה, כל זה יחד יוצרים תסיסה המבקשת לה מוצא ופורקן.

שנים רבות ניהלו ערביי ישראל אורח חיים סולידי, עשו איש איש לביתו ולפרנסתו. רבים מהם הצליחו ברמה האישית. רבים מהם שגדלו בצל סיפורי הגבורה של האינתיפאדה שלא היו שותפים לה, חשו תסכול אישי.

בהקשר זה של פריקת התסכול, אינני יכול להבין איך יכול חבר כנסת בדואי שהתחנך בבית הספר הטוב ביותר במגזר הערבי, "בית הספר האיטלקי נזירות נצרת" בחיפה, ולמד באוניברסיטה בישראל משפטים, לצאת בהצהרה כי מדינת ישראל "מנהלת מדיניות נאצית בשטחים". שום דבר, אפילו הרעב לרייטינג אינו יכול להצדיק אמירה בוטה כל - כך.

אגב, לידיעת ח"כ טאלב אל סאנע. בבית הספר, נזירות נצרת, בו למדת, התלמידים עומדים דום במהלך צפירת הדומיה ביום הזכרון לשואה ולגבורה. צא ולמד איזה הבדל עצום יש בינך ובין מנהלת בית הספר הנזירה אלברטינה חאזן.

כך הלך השטח ותסס ותסס ותסס. לא היה צריך הרבה בכדי להצית. בעיתוי מדהים חברו להם יחד אריק שרון וח"כיו המבוהלים מאימת חזרתו של נתניהו, יחד עם כמה חברי כנסת ערביים המתלהמים. (הייתי רוצה לראות חבר כנסת בישראל קורא לרמטכ"ל צבא סוריה :"פושע מלחמה").

כל אלה חברו בכדי להשליך את הגפרור הבוער על הקרקע הרוויה בחומרים דליקים של אבטלה, תסכול, הבטחות שלא קוימו וחוסר שיתוף בעשיה. והכל החל לבעור.
 

להבין אך לא לסלוח

נכון, אני יכול להבין את ה"מדוע זה קרה". אינני מוכן בשום מקרה, להצדיק את הדרך ואת השיטה. אותם ערביי ישראל הצועקים ומוחים בצדק בזכות הדמוקרטיה הקיימת במדינת ישראל אינם יכולים ואסור להם לפעול בכלים לא דמוקרטיים של אי כיבוד חוקי מדינת ישראל. חד וחלק.

לא יעלה על הדעת, כי ערביי ישראל יחסמו צירי תנועה, יזרקו אבנים על שוטרים ישרפו מכוניות ואוטובוסים וישתמשו בנשק חם. על זה אי אפשר לעבור בשתיקה. עם כל הכבוד לו ראויים ערביי ישראל , אנו לא נאפשר להם להפוך את בקעת יבניאל לרמאללה. צומת גולני לא תהיה צומת נצרים ובכביש ואדי ערה תתנהל התנועה כסדרה.

ממשלת ישראל לא צריכה כאן להסס. צריך לנקוט במלוא העוצמה המתבקשת כדי להשיב את הסדר על כנו. ההיסוס בקבלת ההחלטות רק יוצר תחושה לא נכונה אצל המפגינים כי יצליחו להשיג הישג כל שהוא.

נוצר כאן מצב פרדוקסלי. עראפת אינו מייצג את ערביי ישראל המפגינים באבנים ובצמיגים בוערים, הזדהות איתו. בכל הסכם שיושג בין יאסר עראפת ואהוד ברק, את ערביי ישראל ייצג אהוד ברק. יתר על - כן, תושבים ערבים-ישראלים, ספורים בלבד, יהיו מוכנים לחיות תחת ריבונות הרשות הפלשתינאית.

אני מציע לראש הממשלה כי יראה בחיפה מודל, יחיל את מלוא הזכויות והתקציבים הראויים למגזר הערבי, יצור מצב של שיתוף אמיתי בשלטון במדינה אז הכל יראה אחרת, כמו בחיפה.

על ערביי ישראל מוטל עתה נטל השיקום של היחסים עם תושביה היהודיים של המדינה. אני יכול לומר להם : שפכתם את המים עם התינוק. במלוא חופן אבנים שנזרקו על שוטרים בכניסה לאום אל פחם, הרסתם תשתית של אמון שנבנתה בעמל רב ובסבלנות במשך יותר מחמישים שנה.

פגעתם באלימות ברקמת היחסים העדינה שידעה להתגבר אפילו על משברי אמון שנוצרו גם כאשר רקדתם על הגגות בכפר קאסם בכל פעם שנפל סקאד בתל אביב. עכשיו נטל שיקום היחסים בין יהודים וערבים מוטל עליכם.


מדברים על זה עכשיו בפורום אקטואליה

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by