בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הכת שאולי תכריע את הבחירות 
 
 בעבר לא השתתפו בהצבעה ל``שלטון הארצי`` (ארכיון)   
 
ליאור קורן

האם דווקא בני כת האמיש, שלא נוהגים לקחת חלק בחיים הפוליטיים בארצות הברית, יכריעו את הבחירות? יכול מאוד להיות שכן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשמערכת הבחירות כה צמודה, מנסות המפלגות לחזר אחרי כל קול, אפילו של כתות מבודדות ומבודלות כמו בני כת האמיש. בני הכת, שנוהגים להימנע מפגעי החיים המודרניים, כמו חשמל, מכוניות וג'אנק פוד, לא נוהגים להצביע בבחירות לנשיאות. זאת משום אמונתם בשלטון השמיים בלבד. אולם יכול להיות שהעימות הצמוד בבחירות, והעובדה שבני הכת, 140 אלף במספר, מתגוררים במדינות המתנדנדות אוהיו ופנסילווניה, עשויים לשנות את המצב.

בני כת האמיש הם נוצרים פרוטסטנטים אדוקים במיוחד, עובדה אשר הופכת אותם לתומכים טבעיים בימין. כאמור, במערכות הבחירות הקודמות נמנעו בני הכת מהצבעה בפועל אולם נהגו להתפלל למען נצחונו של המועמד הרפובליקני. עתה, מנסים הרפובליקנים להביא את בני הכת גם לקלפיות.

וככה זה עובד: עשרות מכוניות ובהם אנשי המפלגה הרפובליקנית דוהרות בתקופה האחרונה בעיירות ובחוות של בני האמיש. הרפובליקנים עוברים מבית לבית, יושבים עם אנשי הכת, ומנסים להסביר להם כי זה הזמן לעשות מעשה ולהצביע. חלק מהרפובליקנים אף נוקטים בשיטות של הפחדה בתארם לבני הכת את ההפקרות הדתית שתשרור בארצות הברית אם ישובו הדמוקרטים לשלטון, בעיקר בנושאים כמו נישואים חד מיניים והפלות.

מבדיקה של פנקסי הבוחרים עולה כי מאמציהם של הרפובליקנים נושאים פרי: ועדות הצבעה בשתי המדינות מבחינות ברשימותיהן בעלייה חדה במספר השמות התנ"כיים המאפיינים בדרך כלל את האמיש. הדמוקרטים, שמודעים היטב לכוחם האלקטורלי של האמיש, כבר מאשימים כי יש כאן ניצול של האמיש, וניסיון לגרום לבני הכת הפציפיסטית להצביע לנשיא הלוחמני. אולם בינתיים נראה כי ידם של הרפובליקנים על העליונה.
 

קצת על האמיש:

 
האמיש היא כת נוצרית פרוטסטנטית אדוקה, אשר חבריה מקיימים אורח חיים שמרני ופשוט. הריכוזים העיקריים של בני האמיש מצויים בצפון אמריקה ובקנדה, והם מונים כיום כ-140,000 נפש.

שורשיה של כת האמיש במאה ה-17 בקהילה המנוניטית, שצמחה תחת מנהיגותו של ההולנדי מנו סימונס. המנוניטים ראו בטבילת תינוקות דבר המנוגד לכתבי הקודש, דגלו בהפרדת הדת מהמדינה, התנגדו לאלימות, נמנעו כליל מאמירת שבועות ועסקו בחקלאות.

מייסד האמיש והאדם שממנו נגזר שמה של הכת היה המנהיג הנוצרי המנוניטי ג'ייקוב אמאן (1644-1730). אמאן, שחי ופעל בשוויץ, פרש מהקהילייה המנוניטית וייסד כת חדשה לאחר שדעותיו והטפותיו בענייני מוסר ודת עוררו מחלוקות קשות והתנגדות רבה.

חסידיו וממשיכי דרכו של אמאן, כמו גם יתר בני הקהילה המנוניטית, נרדפו על ידי הממסד הדתי באירופה, עד שבמהלך המאה ה-18 החלו להגר לצפון אמריקה. הם התיישבו תחילה במחוז לנקסטר שבפנסילבניה שבארצות הברית, ומאוחר יותר התפשטו למדינות נוספות בארצות הברית ובקנדה.
 

בלי מכוניות - עם זקנים

אורחות חייהם של בני האמיש מבוססים על עקרונות של צניעות ושל חשיבות המשפחה והקהילה. לבושם של בני האמיש פשוט וצנוע, בגדיהם חסרי כפתורים ולרוב צבעם נע בין שחור לאפור. הגברים מחוייבים לגדל את זקנם לאחר נישואיהם ולגלח את שפמיהם.

הנשים אינן קוצצות את שערן ואינן עונדות תכשיטים. נישואין עם בני זוג שאינם חברי הכת נחשבים אסורים. בני האמיש אינם נוהגים במכוניות ומסתפקים בכרכרות רתומות לסוסים או באמצעי תחבורה לא ממונעים אחרים.

עיסוקם העיקרי הוא בחקלאות והם נחשבים לחקלאים מוצלחים על אף שאינם משתמשים בטכנולוגיות מודרניות או במיכון מודרני. האמיש כמעט ואינם משתמשים בחשמל. במקרים הנדירים בהם הם נזקקים למכשירים המופעלים בחשמל, השימוש בהם נעשה באמצעות גנרטורים ולא בעזרת רשת החשמל של המדינה.
 
 

מוקד משיכה לתיירים

במהלך המאה ה-20 ניסו קהילות האמיש הפזורות בצפון אמריקה לשמר את בידודן החברתי ואת עקרונותיהן הנוקשים למול השפעותיה של החברה המודרנית. במספר מקרים הגיעו לכדי עימות ממשי עם הממסד, על רקע סתירה בין כללי האמיש לבין חוקי המדינה, כך למשל בענייני חינוך ושירות צבאי.

כיוון שבני האמיש אינם מכירים במדינה ובחוקיה (משום אמונתם בשלטון שמים בלבד), הם נמנעים מלקחת חלק בעניינים אזרחיים ופוליטיים ואינם מצביעים בבחירות. הם אינם שולחים את ילדיהם לבתי הספר של המדינה, אולם כיוון שחוק המדינה מחייב אותם, הקימו בני האמיש בתי ספר משלהם אליהם נשלחים ילדיהם עד הגיעם לגיל 14. מגיל 14 עד 16 מחוייבים ילדי האמיש לפקוד את בתי הספר הציבוריים, בהתאם לפסיקת בתי המשפט האמריקנים.

חברי הכת הם פציפיסטים אדוקים המתנגדים לכל צורה של אלימות ובכלל זה להגנה עצמית. החל ממלחמת העולם השנייה קיבלו מרבית בני האמיש הכשירים לגיוס פטור מטעמי חופש מצפון ודת .

לקראת סוף המאה הפכו בני האמיש למוקד משיכה לתיירים. ענף התיירות מהווה מקור הכנסה משמעותי לחברי האמיש, ובמקביל מרחיב העיסוק בתיירות את קשריהם עם האוכלוסייה החילונית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by