בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המירוץ לנשיאות בעיניים ערביות 
 
 מפגין נגד ישראל ומדיניות הבית הלבן בקייפ-טאון, דרא``פ (רויטרס)   
 
איתמר שאלתיאל

קרי או בוש? אם היית פלסטיני, סורי או עיראקי במי היית בוחר לנשיאות ארה"ב? מנכ"ל אל ערביה מנסה לענות. ויש גם סרט איראני מצויר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הבחירות לנשיאות ארצות הברית החלו היום (שלישי). המירוץ לבית הלבן גרם לא רק לאמריקנים להחסיר פעימה, אלא גם לעולם הערבי. לאחר אירועי ה-11 בספטמבר, ועם תחילת המלחמה האמריקנית בטרור הגלובלי, יותר ויותר ממדינות ערב עומדות באורם הלא מחמיא של הזרקורים. תכנית הגרעין האיראנית, רצח העם בסודאן, הסכסוך הישראלי-פלסטיני והמלחמה בעיראק - נשיאה הבא של ארצות הברית יאלץ לגבש מדיניות לגבי כל אחת מבעיות אלה.

עבד אל-רחמן אל-ראשד, עורכו לשעבר של היומון הלונדוני "אל-שרק אל-אוסט" ומנכ"ל אל-ערביה פרסם ביומון שני מאמרים רצופים תחת הכותרות "לו היית פלסטיני או סעודי במי היית בוחר" ו"לו היית עיראקי, סורי או מצרי במי היית בוחר?".

המאמרים בוחנים את עמדותיהן של חלק ממדינות ערב ביחס לג'ורג' בוש וג'ון קרי, המועמדים לנשיאות ארצות הברית, והם תורגמו במכון ממר"י לחקר תקשורת המזרח התיכון. באופן מפתיע, למעט מצרים וסוריה, אל-ראשד טוען כי בוש עדיף למרבית משטרי ערב.
 

"הפלסטינים לעולם אינם מרוצים"

אב עיראקי בוכה על בנו (רויטרס)
 אב עיראקי בוכה על בנו (רויטרס)   
"הפלסטינים לעולם אינם מרוצים מאף נשיא היוצא מן הבית הלבן ואחרי כחודש הם בוכים בגלל כל נשיא חדש ומודים שקודמו היה פחות גרוע ממנו. התכנית העתידית של קרי עולה על זו של יריבו בוש באפליה שלה לטובת ישראל", כותב אל-ראשד.

לדבריו, "יש לקרי היסטוריה של תמיכה בישראל ללא סייג מתקופת כהונתו בסנאט, בהתאמה עם מדיניות מפלגתו הדמוקרטית, שנוטה לטובת המדינה היהודית. אל לנו לשכוח שקרי, המוביל בסקרים, שואף גם להישאר בבית הלבן שמונה שנים ובהכרח ישתדל יותר לרצות את היהודים. לגבי בוש, האמת היא שהוא הנשיא היחיד שהתחייב בפומבי לתמוך בהקמת מדינה פלסטינית... והוא הנשיא האמריקני היחיד שהתחייב להכיר במדינה פלסטינית עצמאית".
 

"הקרבתו של בוש משמעותה הצלת הפרויקט העיראקי שלו"

 
אל-ראשד מתייחס גם למלחמה האמריקנית בעיראק, שבצילה נערכות הבחירות. "תהא אשר תהא כמות התלונות המופיעות בשמם של העיראקים המופיעים בתקשורת הערבית, הרי שרוב העיראקים שמחו על מה שבוש עשה", הוא קובע. לדבריו, "הרדיפות והעושק בחייהם הצדיקו את המלחמה.

עם זאת, אל-ראשד טוען כי "יתכן שהמשך שלטונו של בוש ימנע, לדעת חלק מהעיראקים, את האפשרות לפיוס בעיראק". לפיכך, לטענתו, "עליית קרי לשלטון תהיה גשר שיפיג את הלחץ המתמשך, והקרבתו של בוש משמעותה הצלת הפרויקט העיראקי שלו".
 
 

"הסעודים אינם מבינים את גודל הסכנה"

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד (רוסיה)
 נשיא סוריה, בשאר אל-אסד (רוסיה)   
"באשר לסעודים", טוען אל-ראשד, "יהא כעסם כנגד בוש אשר יהא, יתכן שהם אינם מבינים את גודל הסכנה בה היו נתונים לאחר התקפות ה-11 בספטמבר. אין ספק שבוש נהג בשיקול דעת כאשר דחה את הלחצים התקשורתיים והפוליטיים הרבים להציב את סעודיה כמטרה במישור הפוליטי, ואולי גם במישור הצבאי, בטענה שהיא מקור האיום הפונדמנטליסטי החדש".

"לו קרי היה בשלטון יתכן ופני ההיסטוריה היו שונים והיינו מתגעגעים לדרישות הפעוטות של בוש כמו הדרישות לשינוי כמה מילים בתכניות הלימוד, עיכוב במתן ויזות או פיקוח אחר אגודות המכנות עצמן אגודות צדקה".
 

הסורים מייחלים לנפילתו של בוש

הסורים, טוען אל ראשד, "מייחלים לנפילתו של בוש יותר מכל שאר הערבים מתוך תקווה שההסתה הפוליטית הפנימית והלחץ החיצוני יסתיימו". "אם בוש יזכה בקדנציה שניה, סוריה תהיה, לדעת רבים, המטרה הבאה שלו", הוא טוען.

לדבריו, "הצבת סוריה כמטרה תהיה בעיני הרפובליקנים התחלה של מתן פתרונות אזוריים רבים שיעלו בקנה אחד עם התכנית הפוליטית הגדולה שלהם באזור". "אם קרי יזכה בבחירות", מאמין אל ראשד, "הוא אמנם לא יעשה שלום עם סוריה - בשל מחלוקות אמיתיות הקשורות לביטחון כוחותיו בעיראק, שאותם הוא גם לא יסיג בארבע השנים הבאות - אבל בה בעת הוא לא ייכנס להרפתקאות צבאיות חדשות בלתי הכרחיות".
 

"המצרים תמיד מעדיפים את החידוש"

ולסיום, אל ראשד מאמין כי המצרים רוצים נשיא חדש. זאת לא בגלל משבר בין מצרים למשטר בוש, אלא בגלל ש"המצרים תמיד מעדיפים את החידוש". לדבריו, "כל נשיא חדש חדש מייחס להם חשיבות גדולה כמתווכים כדי לפתור את בעיותיו באזור. התיווך היקר הזה של מצרים לא נחוץ לנשיא ישן כמו בוש, במיוחד לנוכח התגברות שנאתו לערפאת, סיום המשבר עם אל-קד'אפי, התערבותו הישירה בנוגע לסודאן, וסלידתה של קהיר ממעורבות ישירה בבגדאד".

"אפילו הרחוב המצרי, המותסס על ידי התקשורת המצרית כנגד בוש", טוען אל ראשד, "מעוניין שבוש יצא מהבית הלבן, אפילו יותר מקרי עצמו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by