בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
קרי בירך את בוש על ניצחונו 
 
 ישא נאום ניצחון? ג`ורג` בוש (רויטרס)   
 
חדשות נענע

99% מקולות הבוחרים נספרו - בוש ניצח. ראש הצוות בבית הלבן: הפער באוהיו בלתי ניתן לגישור. הדמוקרטים החליטו כנראה להביא את מירוץ הבחירות לסיומו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נוכל לחכות עוד יום אחד, אדוארדס (רויטרס)
 נוכל לחכות עוד יום אחד, אדוארדס (רויטרס)   
ציפייה של שעות מורטות עצבים הגיעה לסיומה הערב (רביעי) לאחר שמועמד הדמוקרטים לנשיאות ארצות ברית, ג'ון קרי, התקשר לנשיא ג'ורג' בוש ובירך אותו על ניצחונו. בוש עדיין לא הכריז על ניצחונו, לדברי אנשי מטהו, הוא ממתין לנאום התבוסה של קרי. רק בתום ספירת הקולות בכל המדינות יוכרז רשמית הנשיא הבא של ארצות הברית.

עד כה נספרו 99 אחוזים מקולות הבוחרים. תוצאות האמת שפורסמו מראות כי עד עכשיו השיג בוש 58,162,305 קולות שהם 51 אחוזים מההצבעות. מועמד הדמוקרטים, ג'ון קרי, זכה ל-54,623,559 קולות שהם 49 אחוזים. לבוש יש כעת 254 אלקטורים ולקרי 252.

ראש הצוות בבית הלבן, אנדרו קארד, הכריז עוד בטרם הסתיימה ספירת הקולות, כי במטה הרפובליקני משוכנעים שג'ורג' בוש זכה בבחירות בארצות הברית עם לפחות 286 אלקטורים. קארד אמר את הדברים בנאום שנשא בבית רייגן, מטה המפלגה הרפובליקנית בוושינגטון.

קארד אמר שבאוהיו בוש נמצא ביתרון של יותר מ-140 אלף קולות מעל ג'ון קרי, פער שהוא "בלתי ניתן לגישור מבחינה סטטיסטית", גם לאחר ספירת הקולות הבעייתיים, עליהם סומכים הדמוקרטים, כך ש"ג'ורג' בוש זכה במדינת אוהיו". קארד טען שבוש ניצח גם באיווה ובניו מקסיקו. שלוש המדינות מספקות יחד 32 אלקטורים. בשלושתן לא הסתיימה עדיין ספירת הקולות ולא הוכרז עד כה מנצח רשמי. קארד אמר שג'ורג' בוש צפוי לשאת דברים מאוחר יותר היום.

סגנו של קרי, ג'ון אדוארדס, הצהיר מוקדם יותר שהדמוקרטים טרם וויתרו, ומתכוונים "להילחם על ספירתו של כל קול", בייחוד באוהיו, המסתמנת כמדינה שתכריע את הכף בבחירות הנוכחיות.

לאחר ספירת 98 אחוזים מהקולות באוהיו מסתמן כי51 אחוזים מהמצביעים בחרו בבוש ואילו 49 אחוזים בחרו בקרי. אם אכן אלה התוצאות, הרי שבוש יזכה ב-20 האלקטורים של אוהיו ויזכה ב-269 אלקטורים, מתוך 270 האלקטורים הדרושים לניצחון. אם בתום ספירת כל הקולות בארה"ב יזכו גם בוש וגם קרי ב-269 אלקטורטים, ההכרעה בינו ובין בוש תעבור לבית הנבחרים, הצפוי לבחור בבוש.

**עוד על שיטת האלקטורים

אוהיו מסתמנת כפלורידה של הבחירות הנוכחיות, כאשר גם בה, כמו בפלורידה בשנת 2000, מסתמנות בעיות בספירת הקולות, דבר שיכול להצריך התערבות משפטית שתכריע את גורם האלקטורים של המדינה. הדמוקרטים טוענים שישנם כ-250 אלף קולות שעדיין לא נספרו. אלו הם קולות "על תנאי" (פרוביזיונליים), של אזרחים שהצביעו ללא אמצעי זיהוי או שלא הצביעו בקלפיות אליהן היו רשומים. אנשים אלה הצביעו עם כרטיסי ניקוב, אותם כרטיסים שיצרו את הבעיות בפלורידה לפני ארבע שנים. קולות אלה עדיין לא נספרו ומושל אוהיו אמר מוקדם יותר שרק בעוד 11 ימים הם ייספר. הפער באוהיו בין בוש וקרי עומד על פחות ממספר הקולות "על תנאי", כך שהם יכולים לשנות את חלוקת האלקטורים של המדינה.
 

אדוארדס: "נילחם על כל קול"

ממתינים בתור להצביע במיאמי, פלורידה (רויטרס)
 ממתינים בתור להצביע במיאמי, פלורידה (רויטרס)   
הסנטור ג'ון אדוארדס, סגנו של המועמד הדמוקרטי ג'ון קרי אמר הבוקר ש"ג'ון קרי ואני חיכינו הרבה זמן לניצחון, נוכל לחכות עוד יום אחד". אדוארדס אמר שלפני הבחירות המחנה הדמוקרטי הבטיח שבשונה מהבחירות הקודמות, הפעם "כל קול ייחשב, כל קול ייספר. אנחנו עומדים בהבטחתנו ונילחם על כל קול".

אדוארדס אמר את הדברים, ככל הנראה, בתגובה לחששות במחנה הדמוקרטי כי קרי יכריז על הפסד בבחירות. זאת בעקבות ההערכה שבוש יזכה באלקטורים של אוהיו. רשתות הטלוויזיה האמריקניות מתפצלות כעת בהערכות לגבי אוהיו כאשר "פוקס" ואן.בי.סי. מעריכות כי ג'ורג' בוש יזכה באלקטורטים של המדינה, ורשתות אחרות, בהן סי.אן.אן, טוענות כי עדיין לא ניתן להגיע להכרעה. הודעתו של אדוארדס מרמזת כי במחנה קרי לא מתכוונים לוותר על הקולות הנעלמים, וימתינו לפסיקת בית המשפט של אוהיו. כמו כן, יתכן כי קרי יערער על התוצאות במדינה אם בוש יזכה בה.
 

שיעור שיא של הצבעה

 
בבחירות הנוכחיות נרשם שיעור שיא של הצבעה, שעמד על 70 אחוזים. לשם השוואה, בבחירות הקודמות עמד שיעור ההצבעה על 52 אחוזים בלבד. פרשנים העריכו בימים האחרונים כי שיעור המצביעים הוא שיכריע את הבחירות, כאשר שיעור מצביעים גבוה יעניק יתרון לקרי, ושיעור הצבעה נמוך יעניק את היתרון לבוש. עם זאת, כעת נראה ששיעור ההצבעה הגבוה לא היטיב עם קרי.

ברשות הפלסטינית הביעו הבוקר אכזבה לקראת נצחונו הצפוי של ג'ורג' בוש. השר לענייני משא ומתן, סאיב עריקאת, אמר הבוקר ש"המדיניות וקווי היסוד של בוש ידועים לעם הפלסטיני ולפלסטינים צפוייה בעייה אם הוא ימשיך בדרכו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by