בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בוש ניצח. מה עכשיו? 
 
 יכול להרשות לעצמו להרגע. בוש (רויטרס)   
 
יוסי גורביץ

"מלחמת אזרחים" צפויה במפלגה הרפובליקנית, האשמות עצמיות במפלגה הדמוקרטית, ובוש צפוי לשנות את הקבינט שלו. פינת האיצטגנין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'ון קרי התקשר אמש (רביעי) לג'ורג' בוש ובירך אותו על נצחונו. בכך הסתיימה, בפועל גם אם לא רשמית, מערכת הבחירות לנשיאות. מה יקרה עכשיו?
 

נשבר התיקו

 
במשך עשרות שנים, הקפיד הבוחר האמריקני על איזון. אם הוא בחר נשיא רפובליקני, הוא הציג לו קונגרס דמוקרטי, או קונגרס עם רוב רפובליקני זעום. כשנבחר נשיא דמוקרטי, קרה ההיפך. הפעם, המצב השתנה. על פי הנתונים הראשוניים, הרפובליקנים הגבירו את היתרון שלהם בסנאט ובקונגרס. המפלגה הרפובליקנית שולטת כעת בזרוע המבצעת ובזרוע המחוקקת; הדבר יקל גם על השליטה בזרוע השיפוטית. כעת יוכל בוש להציג לקונגרס שופטים שמרנים, ולסמוך על כך שהקונגרס הרפובליקני יאשר את מועמדותם.

עם קונגרס ידידותי, ימצא עצמו הנשיא בוש, בכהונתו השניה, עם הרבה פחות הגבלות על כוחו. הוא יוכל להעביר כמעט כל הצעה שתעלה על דעתו. לפחות בחלק הראשון של כהונתו: בחירות לסנאט ולבית הנבחרים ייערכו בעוד שנתיים. אז יועמדו לבחירה מחדש כל חברי בית הנבחרים, ושליש מחברי הסנאט. אם הנשיא ימשוך את המדינה יותר מדי ימינה, יכול להיות שימצא את עצמו מול קונגרס דמוקרטי ועוין.
 

משבר במפלגה הרפובליקנית?

המפלגה הרפובליקנית ייצגה, באורח מסורתי, את התפיסה שאל לה לממשלה להתערב בחייו של האזרח, או, אם חובה עליה להתערב, עליה להתערב במידה המועטה ביותר האפשרית. על הממשלה להיות קטנה ככל האפשר, לבלוט מעט ככל האפשר, ולנהל תקציב מאוזן.

בשלושים השנים האחרונות, הולך ומתגבר במפלגה אגף פונדמנטליסטי, המערער על תפיסה זו. הפונדמנטליסטים רוצים חוקים נגד הומוסקסואליות, נגד הפלות, נגד שריפת דגלים ובעד חובת אמירת תפילה בבית הספר. התקציבים של ממשל בוש היו בלתי מאוזנים בעליל, והממשלה רק גדלה בתקופתו. רפובליקנים מתונים מתחילים להרגיש שלא בנוח במפלגה דתית, בעלת מדיניות פולשנית ומדיניות כלכלית שאיננה מתחשבת באיזון התקציב. יועץ בכיר במפלגה, בראיון לניו יורק טיימס, הגדיר את המצב כ"על סף מלחמת אזרחים". הבולט שבין אנשי האגף המתון הוא ג'ון מקקיין, הסנאטור מאריזונה שהתמודד בבחירות הפנימיות מול בוש, בשנת 2000.

בוש עשוי למצוא שחברי קונגרס רפובליקנים מתונים פונים נגדו.
 
 

הדמוקרטים אחרי תבוסה נוספת

המצב במפלגה הדמוקרטית גרוע עוד יותר. הדמוקרטים הרדיקליים מאשימים את קרי בעמעום מסרים: בניגוד לקו החריף שהוביל יריבו בפריימריז, הווארד דין, קרי נתפס כ"מתון" ו"רך" כלפי מה שבמפלגה הדמוקרטית רואים כתפיסת שלטון על ידי בוש. מצד שני, טוענים אנשי קרי כי התבוסה מוכיחה כי הדמוקרטים שוב נתפסים כחלשים בנושאי בטחון לאומי - והאגף הרדיקלי, תומכי מייקל מור, לא ממש סייע להפגת הרושם הזה.

המפלגה הדמוקרטית תתארגן מחדש, וסביר להניח שתחדד את מסריה. הקריירה של ג'ון קרי גמורה; מועמדים לנשיאות שהפסידו, יורדים בארצות הברית מן הבמה. גם הקריירה של אדווארדס ניזוקה. אני מציע לשים לב לסנאטור החדש ברק אובאמה, שנשא את הנאום המבריק ביותר בוועידה הדמוקרטית השנה, והוא אחד השחורים הבודדים שזכו במרוץ לסנאט. גם הילארי קלינטון נכנסת מחדש לתמונה.
 

הקבינט החדש של בוש

בוש צפוי לערוך שינויים מכריעים בקבינט שלו. קולין פאוול, הסמן השמאלי של הממשל, צפוי ללכת הביתה. הוא איננו זוכה לאמון בבית הלבן והוא הביע אי אמון פומבי באנשיו של דונלד רמספלד. נותר רק לחכות ולראות אם הרמטכ"ל לשעבר יכתוב ספר זכרונות נוקב. את תפקידו של פאוול צפויה לתפוס קונדליסה רייס - ואולי, כמו הנרי קיסינג'ר בזמנו, היא תמלא בו זמנית את תפקיד מזכיר המדינה והיועץ לבטחון לאומי.

אירונית, גם דונלד רמספלד צפוי ללכת הביתה. הוא הוכיח עצמו כאיש ארגון מבריק ובעל חוש הומור - אבל סיבך את ממשל בוש פעם אחר פעם בהתבטאויות מביכות, הוא היה אחראי אישית לכשלון הענק בעיראק - הוא התעקש על כוחות קטנים שם - והוא נתפס כאחראי לזוועות אבו גאריב. לרמספלד יש קריירה ארוכה - זו הכהונה השניה שלו בתפקיד שר ההגנה, הראשונה היתה בשנות השבעים - והוא צפוי ללכת ללא מאבקים מיותרים. שלא כמו פאוול, סביר שהוא דווקא לא יפרסם ספרים מביכים.

עוד שר שצפוי ללכת הביתה הוא ג'ון אשקרופט, שר המשפטים. אשקרופט הסתבך בשורה של פליטות פה מביכות, נחשב לפונדמנטליסט קיצוני וקיימת הסכמה כללית - גם בקרב רפובליקנים - שהוא נכשל בתפקידו. הכשלון הבולט של אשקרופט הוא חוסר יכולתו להרשיע את הבודד בקושרים של ה-11.9 שנתפס חי.
 

עיראק

בניגוד למלחמה באפגניסטן, המתנהלת היטב, המלחמה בעיראק איננה צפויה להסתיים בהצלחה בקרוב. שמועות שפורסמו בעיתוני וושינגטון - שלא הוכחשו - אומרות כי פאוול, שכרמטכ"ל לשעבר עדיין נפגש עם קצינים בכירים, הפיץ לאחרונה דו"חות פסימיים מאד על הצפוי לקרות בעיראק. קצינים בצבא ארצות הברית מודאגים מכך שהגרילה העיראקית הגבירה את מינון התקפות הירי שלה: לדעתם, הדבר מסמל מעבר ממארכים לקרבות יזומים. החשש הוא שהיוזמה עוברת לידי אנשי הגרילה. הממשל האמריקני תכנן לערוך בחירות כלליות בעיראק בחודש ינואר 2005, וכעת הן נראות מוטלות בספק.

השליטה של האמריקנים בבגדאד כל כך רופפת, שהם נאלצו לבקש מהבריטים להשאיל להם גדוד; הצבא האמריקני, שהוקטן בתקופתו של רמספלד, מתוח עד קצה היכולת, והופעל גם גיוס מילואים. פרשנים מעריכים כי האמריקנים זקוקים לפחות לעוד 50 אלף חיילים בעיראק.

אבל המלחמה הקטלנית, העובדה שחיילים נשארים בעיראק מעבר לזמן שהובטח שישהו בה, והקיצוצים שעשה ממשל בוש בהטבות שמקבלים חיילים, גורמים לכך שמעט מאד אמריקנים מתנדבים לשרת בכוחות המזוינים. משבר כוח האדם איננו חדש, והממשל מתקשה למצוא לו פתרון. שמועות, שהוכחשו בתקיפות, אמרו כי הממשל יחדש את גיוס החובה. עד כדי כך היה ממשל בוש להוט להכחיש את השמועות הללו, שהוא העלה להצבעה בקונגרס חוק גיוס חובה - והפיל אותו ברוב עצום.

אלא שבשבועות הקרובים, צפויה להתחיל מתקפה אמריקנית גדולה בפאלוג'ה, כדי להחזיר את העיר שנפלה בידי המורדים חזרה לשליטה אמריקנית. הקרב הזה צפוי לגבות אבידות כבדות מהאמריקנים: הצבא האמריקני בנוי לקרבות תנועה, שם בא לידי ביטוי יתרון כוח האש העצום שלו. קרבות בשטח בנוי מצמצמים מאד את יכולת הסיוע של חיל האוויר והארטילריה, דבר שעשוי לבוא לידי ביטוי באבידות כבדות.

ממשל ניקסון ביטל את גיוס החובה מסיבות פוליטיות: ניקסון הבחין בכך שרוב מוחלט של המוחים נגד מלחמת ויאטנם ונגד שלטונו באים מן הצעירים המיועדים להשלח לויאטנם. הוא ביטל את הגיוס, הסיר מעליהם את החשש - והמחאה נגד המלחמה גוועה תוך זמן קצר. אם יחזיר ממשל בוש את גיוס החובה - ושוב, אנשי הממשל מכחישים בתוקף את כוונתם לעשות זאת - הם צפויים לעמוד בפני הפגנות בסדר גודל שלא נראה מזה שלושים שנה ויותר.

אבל בוש נמצא בקדנציה השניה שלו, סגן הנשיא שלו לא תתכוון לרוץ לנשיאות, והממשל הזה לא חייב שום דבר לאף אחד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by