בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הקוטב הצפוני מתחמם בקצב כפול משאר העולם 
 
 
חדשות נענע

כך עולה מדו"ח מדענים בינלאומי שיתפרסם הבשבוע הבא. צופה שהקוטב יתחמם ב4-7 מעלות ב-100 השנים הבאות. קורא לפעולה מיידית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הקוטב הצפוני מתחמם במהירות כפולה מזו של שאר העולם, בשל הצטברות של גזים סופחי חום. כך קובע דו"ח מדענים בינלאומי שיתפרסם בשבוע הבא. "אנחנו מסכנים את האקלים", אומר פאאל פרסטרוד, מראשי צוות המדענים, ומסביר שגזי אגזוז של מכוניות, מפעלים ותחנות כוח הם האשמים העיקריים.

כיפת הקרח הארקטית התכווצה ב-15-20 אחוזים בשלושים השנים האחרונות והצמצום צפוי עוד להימשך, אומר פרסטרוד. בקצב הזה, עד סוף המאה לא ישאר כמעט קרח בים הארקטי. הדו"ח צופה שהטמפרטורה בקוטב הצפוני תעלה ב-4-7 מעלות צלסיוס במאה הקרובה. אם הטמפרטורות יתייצבו ולא יעלו, כיפת הקרח בגרינלנד תפשיר בעוד אלף שנים, מה שיביא לעלייהת מפלסי הימים העולם בשבעה מטרים.

כבר עכשיו המצב קשה מאוד ובא לידי ביטוי במקרים בהם קרח קורס תחת משקל האסקימוסים ויסודות המבנים והכבישים באזורים הארקטייים מתערערים בשל הפשרת הקרחונים. הדו"ח מציין כי יישנן ייתרונות בהפשרת הקרחונים. בין אלה יצירת גישה נוחה יותר למצבורי נפט וגז ויצירת משטחים חדשים לגידולים חקלאיים. עם זאת, כיוון שהחסרונות גדולים מהיתרונות, הדו"ח קורא לפעולה מהירה לעצירת הפשרת הקרחונית ולהפיכת אפקט החממה באזורים הארקטיים.

כדי לייצר שינוי דרושה פעולה משותפת של שמונה המדינות באזור הגבול הארקטי. נציגי המדינות, ארצות הברית, רוסיה, קנדה, דנמרק, נורווגיה, שוודיה, פינלנד ואיסלנד, צפויים להיפגש בסוף החודש באיסלנד לדיון בעקבות ממצאי הדו"ח. מהן, ארצות הברית היא המייצרת את רוב ההתנגדות לפעולה רחבת היקף. גורמים בארצות הברית כבר אמרו בעבר כי "יש לנו מדיניות בנוגע להתחממות הגלובלית, אנו לא צריכים עוד אחת במיוחד עבור הקוטב".

שוחרי איכות הסביבה כבר חוששים כי כעת, עם בחירתו של נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש לכהונה שנייה, הסיכוי לפעולה אמריקנית קטן אף יותר, שכן לבוש אין רקורד עשיר בתחום איכות הסביבה וב-2001 אף משך את תמיכתה של ארצות הברית באמנת קיוטו, הקוראת למדינות המתפתחות לצמצם את רמות הגזים הרעילים שהן משחררות לאטמוספירה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by