בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בחירות בעיראק: מיליוני הגולים יוכלו להצביע 
 
 ראש הממשלה העיראקי הזמני, עיאד עלאווי (רויטרס)   
 
חדשות נענע

כך החליטה ועדת הבחירות העיראקית. בארה"ב ובאו"ם התנגדו, מחשש לאי סדרים שיערערו על לגיטימיות הבחירות. האו"ם: הסכנות עצומות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ועדת הבחירות העיראקית תתיר למיליוני העיראקים החיים מחוץ לעיראק להצביע לאסיפה הלאומית, בבחירות שיתקיימו בינואר. הידיעה פורסמה הבוקר (שישי) ב"ניו יורק טיימס". ההחלטה התקבלה לאחר שבועות של ויכוחים קשים בוועדה, והיא עלולה להגביר את המתח בין הפלגים הדתיים במדינה. כמו כן, מכיוון שמרבית העיראקים הגולים הם שיעים, יתכן כי ההחלטה תעורר זעם בקרב המיעוט הסוני.

מפקח בוועדת הבחירות העצמאית של עיראק, עאדל א-לאמי, אמר כי הוועדה החליטה להתיר לעיראקים להצביע, "והמכניזם יעובד בימים הקרובים". "ההצבעה תתקיים באותן מדינות שבהן מספר גדול של עיראקים", אמר. עם זאת, טרם נקבע באלו מדינות תותר ההצבעה.

החלטת הוועדה התקבלה למרות המלצותיהם של האו"ם וארצו הברית, שטענו כי בחירות בחו"ל יסבלו מקשיים ארגוניים, וגבוהה האפשרות שהן יסבלו מהונאות ואי-סדרים. מקורות באו"ם ובממשל האמריקני אמרו כי בעיות אלה יכולות לערער את הלגיטימיות של הבחירות.

מצד שני, מנהיגים שיעים וכורדים תומכים בהחלטת הוועדה. בכיר אנשי הדת השיעים בעיראק, האיאטוללה עלי אל-סיסטאני, הביע אף הוא תמיכה בהחלטה.

קרלוס ולנסואלה, ראש צוות האו"ם המייעץ לעיראק בעניין הבחירות, אמר כי לעיראקים הובהרו הסכנות הכרוכות בהחלטה זו. עם זאת, ולנסואלה טען כי "אנשים לא מבינים את ההשלכות האפשריות של ההחלטה. הן עצומות - פרקטיות, לוגיסטיות, פוליטיות".

על פי הערכות, בין 2 ל-4 מיליוני עיראקים נמלטו מהמדינה במהלך שנות שלטונו של סדאם חוסיין, מנהיג עיראק המודח. כמחצית מהגולים הם בני 18 ומעלה, ויכולים להצביע. מרבית העיראקים הגולים נמצאים באיראן, ארצות הברית ובריטניה. מדובר בכ-15 אחוזים מקרב המצביעים בעיראק.

בתוך כך, השבוע התפרסם דו"ח ועדת הבדיקה של רשות הקואליציה בעיראק. מהדו"ח עולה כי חוקרים אמריקנים פתחו 109 חקירות שחיתות במהלך הבניה מחדש של עיראק בשנת 2004. כמו כן, לפחות שמונה מיליארדי דולרים שנועדו לשיקום עיראק נעלמו, ואיש אינו יודע איפה הם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by