בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
רכב החלל במאדים "תודלק" באופן מסתורי 
 
 צילומי סלעים שספיריט שלח בחזרה ממאדים (נאס``א)    
 
חדשות נענע

אופרטוניטי וספיריט שנחתו במאדים בינואר שורדים את התחזיות וממשיכים לשלוח נתונים. מצבורי האנרגיה של אופרטוניטי אפילו נטענו מחדש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רכבי החלל של נאס"א, אופרטוני וספיריט, החוקרים את פני השטח על כוכב הלכת מאדים, ממשיכים עדיין בפעילות, הרבה אחרי המועד המשוער בו היו אמורים להפסיק לפעול. הסוללות של אופרטוניטי אף נטענו מחדש לאחרונה בדרך לא מוסברת.

ג'ים אריקסון, מנהל פרוייקט רכבי החלל למאדים של נאס"א, אמר שמצבורי האנרגייה הסולרית של אופרטוניטי התחדשו לאחרונה. "כל מה שאנחנו יכולים להגיד הוא שהלוחות הסולריים הפיקו באופן מיידי בין 2 ל-5 אחזים יותר חשמל מבעבר, אמר אריקסון וניסה להסביר, "אנו מעריכים שבשל איזושהי סיבה האבק הוסר מעל הפנלים לקליטת האנרגיה הסולרית ברכב, מה שהגביר את יעילות המרת אור השמש לחשמל". עם זאת הדעות בקרב המדענים עדיין חלוקות בנושא חידוש האנרגיה המסתורי.

אופרטוניטי וספיריט נחתו בחלקים שונים של מאדים בחודש ינואר, הם שרדו במצב טוב את החורף הקשה במאדים, שהפחית את מידת חשיפתם לאור השמש, וכך פגע ביכולת חידוש האנרגייה שלהם. גם אופרטוניטי וגם ספיריט גילו עדויות לקיומם של מים על גבי המאדים בעבר והם ממשיכים לסייר על קרקע הכוכב ולשלוח ממנה נתונים.

ספיריט, שנחת באזור מכתש גוסב, טייל כבר למרחק של כשלושה קילומטרים והוא מסייר בגבעות קולומביה במאדים. רכב החלל שלח נתונים על שכבות הסלע באזור. אופרטוניטי ממשיך לסייר במכתש הגדול אנדורנס שבמישור מרידיאני וייתכן שאף ימשיך מעבר לגבולות המכתש.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by