בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הלך החיוך 
 
 הצניעות והחיוך עברו נילי נאתכו    
 
הארון תחאוכו

ארבע וחצי שנים לפני מותה של נילי נאתכו בתאונת דרכים, נשלח העיתונאי הצ'רקסי הארון תחאוכו לראיין את "גאוות העדה", ופגש נערה צנועה ומקסימה. שלשום הקסם נגמר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בערב אביבי אחד, לקראת סוף חודש מאי 2000, הגעתי לביתו של יחיא נאתכו מהכפר הצ'רקסי כפר קמא. יחיא הוא דודה של נילי נאתכו המפורסמת. מי לא הכיר אז בכפר את הצעירה בת ה- 18, שהפכה כמעט בן לילה לכדורסלנית ידועה.

נילי, הבחורה עם החיוך הכובש והצניעות המסתורית, זכתה עם קבוצתה אז, מכבי רעננה, בגביע המדינה וזכתה עם תיכון "אוסטרובסקי" רעננה באליפות ליגת העל של בתי הספר, וכמובן שכיכבה בשורות נבחרת הנערות של ישראל כשחקנית המובילה. כעיתונאי מתחיל, נשלחתי מטעם מקומון בצפון לכתוב על גאוות העדה הצ'רקסית – נאתכו. לא אני, ולא אף אחד מבני משפחתה שיערנו שכעבור ארבע וחצי שנים, חייה וחיי אחותה הצעירה ייגדעו באופן טארגי.

"אלה הפרחים שלי", הציג אברם נאתכו את בנותיו. "מה אתה אומר" עניתי, והמשפחה פרצה בצחוק. "מי לא מכיר אותן" הוספתי ברצינות. "הן כבר סלבס".
 

ההורים העדיפו את הבת על המסורת

 
"איך הגעת לעולם הכדורסל?" שאלתי אותה. "משחקי ספורט גבריים כלל לא מתאימים לבנות צ'רקסיות, בשל התרבות והמסורת האדוקה של העדה שלנו, אז איך?".

"אצלי זה התחיל עוד בכיתה ב' " היא סיפרה. "הייתי בחוג לכדורסל בכפר קמא, ואחרי שנתיים עברתי לקבוצת גליל תחתון. ההורים שלי הם שהחליטו שאני צריכה להתפתח בזה באופן יותר רציני".

ואכן, ביום בהיר אחד בשנת 1996, ארזה המשפחה את המזוודות ועזבה את כפר קמא. הכיוון היה מרכז הארץ. אבן יהודה, רחוב בן גוריון 3, בניין קומות. "נילי חייבת להתקדם בתחום ונעשה הכל בשבילה", אמר אברם לאשתו מירה, ומאותו יום נתנו בני הזוג את נשמתם למען הילדה נילי.

לאחר התאקלמות בני משפחת נאתכו באבן יהודה, נרשמה נילי לתיכון אוסטרובסקי ברעננה, וכמובן הצטרפה לקבוצת הכדורסל של בית הספר. מאמן בית הספר היה אז טל נתן, שאימן במקביל גם את נבחרת הנערות של ישראל. עד מהרה הפכה לכוכבת והביאה לבית הספר את האליפות הראשונה שלו. "המשחק הוא בשביל הקבוצה" היא הדגישה בראיון. אם אני משחקת בשביל עצמי אני תמיד מפסידה. אני תמיד קודם כל משחקת בשביל הניצחון והקבוצה, ואחר כך רואה אם הייתי טובה או לא".
 

משקיענית לא קטנה

תוך זמן קצר עברה נילי לקבוצת מכבי רעננה נשים. טל נתן, המאמן, אמר אז: "פגשתי בחורה חייכנית עם יכולת קליעה מצויינת, מבנה גוף חזק ומשקיענית לא קטנה. דרכה לנבחרת ישראל הייתה גם קצרה והיא הגיעה גם לשם".

עם מכבי רעננה זכתה נילי בשני גביעי מדינה, ועם אליצור רמלה, אליה הצטרפה לפני כשנתיים וחצי, זכתה בדאבל היסטורי ראשון, לפני שנה. בכל דרכה, תמיד משפחתה עמדה לצידה, והקפידה להגיע לכל משחק. אברם האב עבד כנהג משאית באזור הצפון, אך המשיך לגור במרכז. האם מירה עבדה אף היא בחנות מפעל בכפר כדורי ועזבה את עבודתה רק לאחר התאקלמותה של נילי ושל המשפחה במרכז. האחות דיאנה ז"ל, שישבה לצידה של נילי בעת התאונה שאירעה ביום שישי, אמרה אז, בראיון בביתו של יחיא נאתכו: "היא אחותי ואני אוהבת אותה. ההצלחה שלה היא של כולנו. עברנו למקום חדש עם תרבות אחרת לגמרי, רק כדי שנילי תצליח. היא עוד תגיע רחוק. אני מתה עליה". אבל המקום שאליו הגיעו נילי ודיאנה היה השמיים, מבלי שניתנה לנו הזדמנות לנופף להן לשלום.
 
 

החיוך והצניעות

בליל התאונה נהרגו נילי נאתכו (23), אחותה דיאנה (19) ובת דודתן, רג'א תלש (25). בשבת בשעת בוקר מוקדמת נקברו נילי ודיאנה, זו לצד זו, בבית הקברות בכפר קמא. מאות הגיעו ללוות אותן בדרכן האחרונה. מספר שעות לאחר מכן, 63 קילומטרים צפונה משם, בכפר ריחניה בגליל, נקברה רג'א תלש, מורה בבית הספר היסודי המקומי.

הדבר העיקרי שהיה משותף לשלוש הבנות היה החיוך שלהן, והצניעות. כנראה תכונה משפחתית. כעת יעבור זמן רב עד שמישהו מבני משפחת נאתכו ישא שוב את החיוך הזה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by