בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מאחורי החדשות: מהן ה"תקנות לשעת חירום" בעיראק? 
 
 
חדשות נענע

ממשלת עיראק הכריזה היום על מצב חירום למשך 60 יום בעקבות התגברות הכאוס במדינה. מה זה אומר בפועל? ומה המצב אצלנו?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בעוד הכוחות האמריקנים צרים על העיר פאלוג'ה, עיראק סובלת משורת מתקפות מצד המורדים וארגוני טרור שונים. 35 בני אדם נהרגו אתמול, רובם אנשי ביטחון עיראקים, בסדרת התקפות של כוחות המורדים בעיר סמארה שמצפון לבגדאד. בתקריות נוספות בבגדאד ובעיר רמאדי נהרג אדם נוסף, ויותר מ-20 חיילים אמריקניים נפצעו. בעיראק מעריכים כי מטרת המתקפות, שנערכו כולן באזורים הסוניים במדינה, היא לפתוח חזיתות נוספות מול צבא ארצות הברית.

לאור המצב הביטחוני במדינה, הכריזה אתמול (ראשון) ממשלת עיראק על מצב חירום ברחבי המדינה. מצב החירום ימשך 60 יום, והוא תקף בכל עיראק מלבד האזורים הצפוניים, הנמצאים בשליטת הכורדים.

ההכרזה על מצב חירום מעניקה לראש ממשלת עיראק, עיאד עלאווי, סמכויות נרחבות. עלאווי יכול עתה להתיר עוצר על אזורים שלמים במדינה, להגביל את חופש התנועה וההתאספות ולצוות על עריכת חיפושים בכל מי שחשוד כי הוא מהווה סכנה לביטחון המדינה.

יתרה מכך, עתה יכולים כוחות הביטחון העיראקים להקפיא נכסים של אנשים החשודים בסיכון הביטחון, לעקוב אחר מכתבים, טלפונים ואמצעי תקשורת נוספים. הממשלה העיראקית יכולה עתה לפזר כל אסיפה, חברה או ארגון החשודים בתמיכה בטרור.

התנגדות לכוחות הביטחון העיראקים עלולה להיות יקרה ביותר. אדם שימצא אשם יכול להכלא למשך שלוש שנים או לספוג קנס של עד מיליון דינארים, כ-700 דולר.
 

צעד נואש

 
מצד שני, גם כאשר מוכרז מצב חירום, ראש הממשלה עדיין מוגבל בסמכויותיו. עלאווי לא יוכל לבטל חלקים מהחוקה העיראקית, ואין באפשרותו להשתמש בתקנות בכדי לדחות את הבחירות המתקרבות. כמו כן, החלטות הממשלה עומדות לביקורת בית המשפט, וניתן להפוך אותן.

בנוסף לכך, עיראק עומדת כרגע באור הזרקורים הבינלאומי. שימוש מופרז בכוחן של התקנות לשעת חירום יגרום לגל ביקורת חריף, שלא ניתן יהיה להתעלם ממנו בהתחשב בכך שעיראק מלאה בכוחות צבא זרים.

עלאווי, ראש ממשלה שהנחיתו האמריקנים, מתקרב לבחירות, ובינתיים נראה כי עיראק מתפוררת לו בידיים, ומתפצלת לשבטים. הסונים והשיעים במדינה אינה מסתדרים, והחלטת ועדת הבחירות העיראקית להתיר למיליוני הגולים השיעים להצביע בבחירות רק החריפה את הקרע. אם ירצה להיבחר, יהיה על עלאווי להחזיר את השקט למדינה מצד אחד, אולם להיזהר לא לעשות זאת תוך הפרה של כללי המשחק הדמוקרטים.

כרגע נראה כי ההכרזה על שעת חירום במדינה המפולגת היא צעד נואש, ולא ברור עד כמה הוא יתרום להרגעת מלחמת האזרחים במדינה.
 

גם בישראל

רק נזכיר שבמדינת ישראל מבחינה משפטית מתקיים מצב חירום למן קום המדינה ועד היום. התקנות הותקנו בראשונה על ידי הנציב העליון הבריטי בספטמבר 1945 כדי להתמודד עם ההתקוממות של ארגוני המחתרת היהודיים. עם הקמת המדינה, החליטה מועצת המדינה הזמנית לאמץ את התקנות לשעת חירום וכך נשאר עד היום.

הממשל הצבאי בו היו נתונים ערביי ישראל עד 1966, לדוגמה, הוטל עליהם מכוחן של התקנות לשעת חירום ובשנת 1986 השתמשו בתקנות ראש הממשלה דאז, שמעון פרס, ושר האוצר דאז, יצחק מודעי, כדי להשתלט על האינפלציה הגבוהה.

הממשלה רשאית להתקין תקנות לשעת חירום כדי להגן על המדינה, ביטחון הציבור וקיום האספקה והשירותים החיוניים. ובכוחן של התקנות לשנות כל חוק, להפקיע זמנית את תוקפו או לקבוע בו תנאים, וכן להטיל או להגדיל מסים או תשלומי חובה אחרים.

יחד עם זאת בחלק מחוקי היסוד קבועה הוראה לפיה אין בכוחן של תקנות שעת חירום לשנות את חוק היסוד או להפקיעו. תוקפן 3 חודשים, אלא אם האריכה אותן הכנסת בחוק או אם ביטלו אותן קודם לכן. אין בכוחן של התקנות למנוע פניה לערכאות, לקבוע ענישה למפרע, או להתיר פגיעה בכבוד האדם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by