בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מעקב: התפתחויות בפרשת "הנער ברמאללה" 
 
 ``עדיף לי פה מבישראל``. המוקטעה, אתמול (רויטרס)   
 
אבירם זינו, חדשות נענע

הפלסטינים ביקשו מישראל את צווי בית המשפט הנוגעים לנער היהודי שברח לרמאללה. המשטרה: יש חשש לחייו. הנער: אני רוצה את משפחתי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שבוע וחצי אחרי בריחתו לרמאללה של י', הנער בן ה-16 מירושלים, מתבצעים מגעים ראשונים להחזרתו, בין ישראל והרשות הפלסטינית. המשטרה הפלסטינית העבירה היום לישראל (חמישי) בקשה רשמית לקבל לידיה את צווי בית המשפט שהורו להוציא את י' ממשפחתו. ממשטרת ישראל נמסר כי הצווים הועברו, וכי המשטרה ממתינה להתפתחויות.

סנ"צ דני ישראל ממחוז ש"י, הממונה על המאמצים לאיתור י', אמר בצהריים כי "אם י' ברמאללה, יש חשש לחייו. פנינו אל הפלסטינים, אולם הם עדיין לא איתרו אותו".

י', ישראלי-יהודי, ברח לפני כשבוע וחצי מפנימיית בית אפל שבגן יבנה, ומסתתר ברמאללה, אצל ידידים פלסטינים של אביו. י' דורש לאחד את משפחתו, שפורקה בהוראת בית משפט השלום בירושלים, ומאיים כי אם לא תתקבל דרישתו, הוא יבחר להישאר ברמאללה. "כל מה שאני רוצה זה את המשפחה שלי בחזרה" אומר י' בראיון טלפוני. "הפלסטינים פה שומרים עלי ואני לא מפחד שיפגעו בי. הדבר שאני מפחד ממנו הוא לחזור לישראל".

סיפורו יוצא הדופן של י', שנחשף לראשונה בחדשות נענע, הוא סיפורה של משפחה בעייתית, שבמשך למעלה מחמש שנים לא מצליחה מדינת ישראל להתמודד אתה. הורי המשפחה מסוכסכים עם מוסדות המדינה, וסובלים כיום ממצב כלכלי ונפשי ירוד, ושניים מתוך שלושת ילדי המשפחה לא מצליחים להשתלב במסגרות שהמדינה מנסה למצוא להם.
 

הרקע: השוטר שביקש מקלט מערפאת

המדינה: "ההורים מזיקים לילדיהם". אבי המשפחה (משמאל) והאם (תצלום: נילי בסן)
 המדינה: "ההורים מזיקים לילדיהם". אבי המשפחה (משמאל) והאם (תצלום: נילי בסן)   
העימות בין משפחתו של י' ומוסדות המדינה החל בשנות התשעים, כשאבי המשפחה, שוטר לשעבר, סירב לשלוח את בנו לבית הספר, בטענה שמוריו מתנכלים לו. כל נסיונות בית הספר ומשרדי החינוך והרווחה ליישב את הסכסוך עלו בתוהו, ומשרד הרווחה פנה לבית המשפט בדרישה להוציא את ילדי המשפחה מחזקת הוריהם.

איש לא ציפה שבניסיונו להימלט מצו בית המשפט, יגיע האב עד למוקטעה ברמאללה. בעקבות העברת בתו הבכורה לפנימייה, הוא פנה לרשות הפלסטינית, ובברכתו של יאסר ערפאת קיבל "מקלט מדיני והומניטרי" מפני ישראל. את גילאי 11 ו-12 בילה י' ברמאללה, ובאותו זמן התיידד אבי המשפחה עם בכירים ברשות הפלסטינית.

[על הבריחה הראשונה לרמאללה - קראו בראיון עם אבי המשפחה כאן].

בשנת 2000 עצר צה"ל את בני המשפחה ברמאללה, והחזירם לישראל. אבי המשפחה נכלא למשך שנתיים באשמת חטיפת ילדיו, אם המשפחה אושפזה, י' ואחותו הועברו למוסדות חינוך לנוער, ואחיו הצעיר הועבר למשפחות אומנות.
 

"אני לא פה בשביל לתמוך בפלסטינים"

 
"עשיתי את הצעד הזה מתוך יאוש" אומר י', "בכל מקום בישראל היו בועטים אותי בחזרה לפנימייה, וככה, אולי מישהו יקשיב לי. אני רק רוצה את המשפחה שלי, את הילדות שלי בחזרה, את החיים הנורמאלים. את אח שלי, ואת ההורים".

"בפנימית בית אפל היה לי רע" הוא ממשיך. "שמו אותי שם לפני ארבע שנים כדי להפריד אותי מההורים. לימודים ממילא לא למדתי שם, וכל הזמן איימו שאם לא אלמד יעבירו אותי לפנימיה עם משטר נוקשה יותר. אחותי ניסתה להתאבד בפנימיה שלה, וגם היא לא למדה שם. את אחי הכריחו לחזור בתשובה, ושמו אותו במשפחה אומנת. נגד ההורים שלי הוציאו צו הרחקה. אני לא פה בשביל לתמוך בפלסטינים או להתגרות במשפחות השכולות" הוא אומר. "אני פה מתוך יאוש".

"ממשרד הרווחה התקשרו אלי וניסו לשכנע אותי להיפגש. הם אמרו שידונו בבקשה שלי, אבל אני כבר לא מאמין להם" מוסיף י'.
 
 

"רוב החברים שלי מתו"

המסע לרמאללה דווקא היה קל. רמאללה וירושלים
 המסע לרמאללה דווקא היה קל. רמאללה וירושלים   
את העריקה המוזרה לרמאללה בשנת 1999 מסביר י' כמוצא האחרון שבו בחרה משפחתו, לאחר שבישראל, לדבריו, "התעלמו מזכויותינו". "כל המשפחה יחד החליטה לעבור לשטחים" מספר י'. "ואז העיפו אותנו לישראל. אבא ישב בכלא שנתיים סתם. אמרו שהוא חטף אותנו לרמאללה, שהוא סיכן את החיים שלנו, שהוא אמר לי ולאחי להתאבד. זה פשוט לא נכון – כשאמרתי את זה בזמנו לחוקרים, זה היה בגלל הלחץ שהפעילו עלי".

"הפעם באתי לפה לבד" ממשיך י'. "אף אחד לא חטף אותי. אבא אפילו לא ידע שאני מתכנן לברוח מהפנימיה. ברחתי לבד מהפנימיה לירושלים, ומשם נסעתי במונית למחסום קלנדיה. רק כשהגעתי לרמאללה צלצלתי לאבא. הוא נבהל כששמע שאני שם, אבל ביקש לחכות – ואז קישר אותי עם החברים שלו".

על החיים ברמאללה, שמוכרים לי' משהותו הקודמת בעיר, מספר י': "המון השתנה פה מהפעם האחרונה. רוב החברים שלנו כבר לא בחיים, נהרגו, וזה מאוד מכעיס אותי. על זה אני לא יכול לסלוח לישראל".

"הלוואי שהייתי מגיע לכאן בזמן כדי לנסוע עם ערפאת לפאריס" הוא אומר. "אני מכיר אותו, מכיר את אבו-מאזן ואבו-עלא, ואת מרוואן ברגותי, שהיה הכי בסדר אתנו. הוא עזר לנו, שילם עלינו, נתן לנו כבוד".

"אף אחד פה לא יהרוג אותי. אני גם לא מפחד מכלום, אחרי שחיינו מול פסגות, והפציצו אותנו ולישראל לא היה אכפת. אני רק מפחד שהפלסטינים שמשתפים פעולה עם ישראל יסגירו אותי לישראל, כי פוחדים פה מישראל פחד מוות. אני גם מפחד שמשרד הרווחה שוב יבטיח לי דברים ולא יקיים".

"כל הדברים שעשו למשפחה שלי היו ממש התעללות, אבל ההתעללות הכי גדולה היא לראות את ההורים שלי במצב שלהם היום. אין להם כלום, הם שבורים. אני רק רוצה לסיים את הפרשה הזאת, אבל אני רואה שלצה"ל לא ממש אכפת שאני פה. אם לא מחזירים אותי למשפחה, אני נשאר פה לנצח – או שאמצא דרך לברוח למדינה אחרת".
 

ובישראל - אדישים

לצד הקושי שגילתה המדינה במשך השנים לשקם את המשפחה הבעייתית ולתת תקווה לילדיה, מתגלית הבוקר (חמישי) אזלת יד נוספת: המדינה וזרועות הביטחון שלה לא מסוגלות אפילו לאכוף את החוק על י', ששהותו ברמאללה מהווה הפרת צו אלוף. וכמו כן, לא מצליחים כוחות הביטחון לערוב לבטחונו, לאתר ולהשיב אותו.

הגורם הרשמי היחיד שמטפל בנושא הוא משטרת ישראל, שם רשום הנער כנעדר מזה למעלה משבוע. מלבד ניסיונות שכנוע בטלפון ו"העברת בקשה רשמית לרשות הפלסטינית", המשטרה לא ניסתה לעשות דבר להחזרתו. מצה"ל נמסר כי אין כרגע הצדקה לכניסה לשטחים על מנת להוציא את הנער, וכשח"כ מיכאל איתן, המכיר מקרוב את סיפורה של המשפחה, נשאל כיצד בכוונתו לפעול, ענה כי לאור הכרותו עם משפחתו של י' הוא מעדיף לא להתערב.

יותר משמוסדות המדינה נכשלים בטיפול בבריחתו של י' – אולי הם פשוט התעייפו, והחליטו להסיר את אחריותם מהנער בן ה-16 וממשפחתו.

בהתיחסות לפרשה נמסר ממשרד הרווחה: "במשך שנים לא חסכו שירותי הרווחה, החינוך, והבריאות מאמצים לסייע למשפחתו של י', ואף להענות לבקשותיהם המוזרות של ההורים באשר לדרכי הטיפול בילדיהם. לצערנו הם לא הסכימו לשום דרך של שיתוף פעולה וסיכנו את ילדיהם מאוד. לא נוכל לתאר את כל האירועים וההתנהגויות אשר סיכנו את הילדים, בשל הגבלות הסודיות של החוק. הילדים הגיעו אל הפנימיות במצב נפשי מאוד קשה והיה צורך לטפל בהם באופן אינטנסיבי כדי שתפקודם יעלה על דרך המלך. הדבר לא קל כאשר הוריהם נמצאים ברקע ומפריעים לתהליך בדרכים שונות".

על בריחתו של י' לרמאללה נמסר ממשרד הרווחה: "זו עוד מניפולציה של אביו של הילד, אנחנו עושים הכול כדי לעזור לילדים, אבל לצערנו ההורים שלהם רק גורמים נזק ולא מוכנים לשתף פעולה".

ממשטרת ישראל נמסר: "הנער מפר צו אלוף. ניסינו לשוחח אתו מספר פעמים, אך הוא הבהיר לנו שהוא לא מעוניין להיפגש. גם ניסיון להיפגש אתו באמצעות כתב נענע נכשל. בתחילת השבוע הועברה בקשה רשמית למשטרה הפלסטינית לסייע בחיפושים אחריו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by