בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בלעדי: כך ברחתי עם משפחתי לרמאללה 
 
 ח`: ``המדינה הרסה לי את החיים`` (תצלום: נילי בסן)   
 
אבירם זינו

אביו של י' מספר איך ביקש מערפאת מקלט מדיני מפני ישראל, ולמה, איך "נחטף" הביתה בידי צה"ל, ומה הוא מתכנן לעשות עכשיו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סיפורו יוצא הדופן של י' בן ה-16 שנחשף לראשונה בחדשות נענע, החל לפני כחמש שנים, כשאביו, ח', בן 42, שוטר לשעבר ותושב שכונת בקעה בירושלים, ניסה לברוח מצו בית משפט שהורה לו למסור את ילדיו, ומצא עצמו מבקש מקלט מדיני מיאסר ערפאת. ח' ומשפחתו חיו קרוב לשנתיים ברמאללה, התידדו עם בכירים ברשות הפלסטינית, ושימשו את הפלסטינים בתעמולתם בעולם הערבי. שם נודעו כ"יהודי רמאללה".

כעת שוקל ח' לחזור לרמאללה, כדי לקבל שם, שוב, מקלט מדיני והומאניטרי מפני ישראל. משפחתו מפורקת, ילדיו נלקחו ממנו בהוראת השופט, והוא מסוכסך ומסובך עם שירותי הרווחה עד ייאוש.

"המדינה הרסה את חיי, אז רציתי לזעזע אותם בחזרה" מספר ח' על התקופה שבה חי ברמאללה. "הדבר בטוח בשבילי עכשיו הוא לחזור לשם".

עד לפני שמונה שנים חיו ח' ומשפחתו על מי מנוחות. ח' עבד כשוטר באגף המודיעין, ולאחר מכן כקב"ט בסופרמרקט בקניון ירושלים. אשתו, עבדה כגננת, וביחד עם גידלו את שלושת ילדיהם.

בתחילת שנות התשעים החל מצבה הנפשי של האם להידרדר. באותה תקופה הסתכסכו בני הזוג עם בית הספר היסודי "כרמלי" שבמושבה הגרמנית בירושלים, שבו למד י'. במשך שלוש שנים, בין 1996-1999, סירבו ח' ואשתו לשלוח את ילדיהם לבית הספר. בעקבות זאת פנה משרד הרווחה לבית משפט השלום בירושלים, שהוציא צו להוצאת שלושת הילדים מהמסגרת המשפחתית. ב-1999 הועברה הבת הבכורה לפנימיית "צופייה" ביבנה.

לאחר שבית המשפט דחה את ערעוריהם של ההורים, החליט ח' כי לא ימתין למילוי הצו עד תומו. "החברים תמכו בי, אמרו לי 'לך על זה, תזעזע'. זה מה שרצינו לעשות" הוא מספר.
 

כך ברחתי

 
הימים היו סוף ימי אוסלו, ולאחר מספר בירורים, יצר ח' קשר עם חבר המועצה המחוקקת הפסלטינית, חאתם עבד אל-קאדר. "הלכתי לאוריינט האוס בירושלים לדבר עם אל-קאדר, והסברתי לו את הסיפור שלי. הוא אמר שהוא מוכן לנסות לעזור במה שאפשר, וקבענו שנהיה בקשר. לאחר מספר ימים הפתעתי אותו בביתו, בבית חנינא, ואמרתי לו שבאתי עם שני הילדים שנשארו לי ועם אישתי, ואני רוצה לנסוע לרמאללה ולבקש מקלט מדיני מערפאת".

"אל קאדר היה המום" ממשיך ח'. "הוא אמר שערפאת בוועידת שלום, ושלח לו פקס. פתאום התחילה התקהלות בחוץ. ערפאת אמר שהוא לא רוצה לעורר פרובוקציות בזמן הוועידה ונתן לאל-קאדר רשות להעביר אותנו לרמאללה, עד שיחזור ויברר את הנושא".

"מספר אנשים שהגיעו לבית חנינא העלו אותנו לרכב מסוג ב.מ.וו, ונסענו מבית חנינא עד לרמאללה. בדרך עברנו דרך מחסום א- רם. החיילים אפילו לא עצרו אותנו לבדיקה" הוא מספר.

"הגענו ישירות למוקטעה, ונכנסנו למשרד של אבו פארס, ראש עיריית רמאללה. האנשים שלקחו אותנו אמרו לי בעברית שהם סיימו את עבודתם, וכעת אנחנו נתונים לחסותו של אבו פארס. היתה לנו תחושה חזקה של ביטחון. בכלל לא פחדנו" הוא נזכר.

והילדים?
"הילדים היו קצת מבוהלים אבל הם היו אתנו וזה מה שהיה חשוב
 

"קיבלנו סכומי כסף אדירים"

"אבו פארס, שהשרה סביבו תחושת ביטחון, שאל אותנו מה אנחנו צריכים. הוא ראה שיש לנו רק שני תיקים, ושאל מה קרה. סיפרנו לו. אמרנו שאנחנו מאוד עייפים, הוא עצמו לא ידע עברית והיה נוכח במקום אדם שתירגם עבורנו. הוא צייד אתנו ב-1,000 דולר, ושיכן אותנו בבית המלון המפואר ברמאללה, 'גראנד פארק'. הוא גם דאג לנו לליווי, כדי שלא יפגעו בנו" מספר ח'.

"למחרת הגיעו אל המלון צוותים של אל ג'זירה ושידרו את זה בכל העולם הערבי כ'מעשה החסד של הרשות הפלסטינית'". הוא מוסיף.

ח' סיפר לאל-ג'זירה, ולאחר מכן לסוכנות הידיעות הצרפתית ולאמצעי תקשורת סקרנים אחרים, כי משפחתו סובלת מהתעללות קשה מצד הממסד הישראלי ש'רוצה לקחת ממנו את ילדיו'. התיאור נעשה במילים קשות, ובעקבות הכתבה החלו תושבי הרשות להתעניין יותר ויותר ביהודים מרמאללה, ופניות לסיוע החלו לזרום. "קיבלנו סכומי כספים אדירים" מספרת אישתו של ח'.

"שכרנו דירה במרכז רמאללה" מספר ח', השכנים קיבלו אותנו יפה, ונראה היה שהחיים הולכים ומסתדרים". באותם ימים ערפאת עדיין לא שב מסיבוביו בעולם, וברשות כבר החלו לבחון את בקשתו של ח' למקלט מדיני. עבד אל-קאדר הסביר ל-ח' כי הדבר עשוי שלא להתאפשר, ולפי פרסומים מאותה התקופה, ח' עצמו החל לבחון אפשרויות לבקש מקלט מדיני בגרמניה – או באיראן, ארץ מוצאו.
 
 

"כבדו את יהודי רמאללה"

עם חזרתו של ערפאת, הוזמנו בני הזוג למשרדו. "ביקשנו ממנו דרכונים פלסטינים", אומרת אם המשפחה. ערפאת נעתר, ואף צירף לדרכונים מכתב מיוחד המיועד למנהיגי מדינות ערב, וקורא להם לנהוג בכבוד ב "יהודי רמאללה".

"הקשר שלי עם ישראל עדיין לא נותק כל אותה תקופה" מספר ח'. "נשארתי בקשר עם חברים, וחלקם אפילו באו לבקר, למרות שהם עשו זאת בעיקר כדי לשכנע אותי לחזור".

בין השאר, ניסה ח' להעביר פנייה לשמעון פרס, אז השר לפיתוח אזורי, בבקשה שיסייע להשיב אל המשפחה את הבת הבכורה. פר ענה כי לא יוכל לעזור, שכן העניין נתון לשיקולו של בית המשפט.

"השכנים היו נפלאים, הם כיבדו אותנו, לימדו אותנו ערבית, חיינו ממש חיים נורמליים - רק ברשות הפלסטינית" מספרת האם. "יצאנו למסעדות ומקומות בילוי. רמאללה נראתה כמו פאריז בקטן, זו הייתה תקופה שקטה יחסית מבחינה ביטחונית, והחיים היו די טובים".
 

חטיפה הביתה

המבצע הראשון להחזרתו של ח' לארץ התבצע ב-18 בינואר 2000. יחידה מיוחדת של צה"ל עצרה את ח' ואת משפחתו סמוך לביתם, והם הוחזרו לישראל. ח' נעצר, ויוחסו לו חשדות של קשרים עם ארגוני הטרור וסיוע להם. אחרי שלושה שבועות של חקירה התבדו כל החשדות שנגדו, והוא שוחרר. אשתו נשלחה לאשפוז כפוי, ושני הילדים הנותרים נלקחו.

ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) עדיין זוכר לרעה את האופן שבו נוצל על ידי ח'. בעקבות בקשה מיוחדת, איתן סייע לח' לפגוש את ילדיו. ח', מצדו, חטף אותם בחזרה לרמאללה – והפעם עם הילדה הבכורת. באותה תקופה גם הלך וגבר המתח בין ישראל לרשות.

"הפעם קיבלנו מידיו של ערפאת דירת ארבעה חדרים מרווחת, משלנו, בשכונת אל בירה". נזכרת האם, שבחצי השנה שלאחר מכן החלה להאמין שאולי הפעם הם יתאקלמו, ויזכו לנהל את חייהם על מי מנוחות. ואז התרחש הלינץ'.
 

אינתיפאדה בחצר האחורית

"התקשרתי בפלאפון למוקד 100, ושם הסברתי בפרטי פרטים את אירוע חטיפתם של שני חיילי המילואים. הם אמרו שהנושא מטופל באופן מיידי. התקשרתי מספר פעמים, ובכל פעם אמרו לי שהעניין 'מטופל באופן מיידי'. כל אותו הזמן גם עדכנתי את ח"כ איתן באירוע. מספר ח'. "באותו הלילה התחילו ההפצצות של חיל האוויר על מתחמי המשטרה הפלסטינית ברמאללה, הפאניקה ברחוב הייתה אדירה, השכנים באו אלינו וביקשו להישאר אצלנו. ח"כ איתן ביקש מאיתנו לחזור, והבטיח לעזור לנו, אבל סירבנו".

בסוף החודש הראשון של אינתיפאדת אל אקצה נעצר ח' שוב על ידי כוחות צה"ל, בדיוק באותה השיטה שבה נעצר בפעם הראשונה. אשתו נשארה מאחור במשך חודש וחצי נוספים, שבמהלכם חלה הסלמה בלחימה בין ישראל לארגוני הטרור. היא חזרה בתחילת דצמבר 2000. ח' נכלא למשך כשנתיים, במשפט שהתנהל כנגדו במקביל, כתב השופט רפי שטראוס "הוא מרצה מאסר ממושך אך לא התחוור לי בגין מה מרצה הוא עונש זה". גם ח' טוען שעד היום הוא לא יודע למה ישב 20 שנה בכלא. "אני רוצה לדעת " הוא אומר. ילדי המשפחה נלקחו למסגרות שונות, וח' זכה רק לביקורי אשתו, מפעם לפעם.

מעדותה של גלית אלקעלי, פקידת הסעד של דרום ירושלים, עלה כי ילדיהם של בני הזוג, י' ואחיו הצעיר, חזרו מרמאללה במצב תקין ומעודד. הם סיפרו על דמויות חיובים שבאו איתם במגע. אלקעלי סיכמה כי הילדים במצב נפשי תקין, אך ציינה כי הם "מביעים געגועים להוריהם, ואף בוכים בלילות".

לאחר שחרורו מהכלא עתר ח' לבית משפט בבקשה להחזיר לו את ילדיו. העתירה נדחתה, וכך גם ערעוריו למחוזי ולעליון. בסוף מרץ 2003 התבצרו בני הזוג בכנסיית המולד בבית לחם, עד שנוצר קשר ישיר עם ראש הממשלה שרון שהבטיח "להביא פתרון לפרשה". ח' התרצה. "כשהגעתי לישראל כבר הבנתי ששרון לא יעשה כלום" הוא מספר. זמן קצר לאחר מכן הוצאו צווים מיוחדים שאסרו עליו ועל אשתו להיכנס לתחומי הרשות.


האם מסרת לפלסטינים מידע על תקופת שירותך בצבא ובמשטרה?
" שאלו אם הייתי חייל. עניתי שכן, וסיפרתי על תקופת הצבא ועל שירותי באגף המודיעין. דיברתי באופן כללי בלבד ולא נכנסתי לפרטים לגבי התפקיד. רק תיאורים יומיומיים" אומר חיים ומוסיף: "כוחות הביטחון יחסו לי קשר עם ברגותי, שלדעתי הוא גנטלמן ואדיב. אמנם נפגשנו כמה פעמים, אבל לא עסקתי בטרור או בהעברת מידע".
 

מתכוננים למלחמה

לפני שלושה שבועות הפגינו ח' ואשתו מול מחסום קלנדיה, לאחר שלא קיבלו תשלומים שדרשו מהביטוח הלאומי. "בחרנו בקלנדיה כי לא אפשרו לנו להפגין מול בית ראש הממשלה או הנשיא" אומר ח'. אנשים מהרשות העבירו לנו תרומות, אבל שוטרי מג"ב החרימו אותן, וכספים אחרים שניסו להעביר אלינו כדי לעזור לנו. צה"ל טען שאלה "כספי טרור".

בתחילת השבוע שעבר ברחה בתם הבכורה, כיום בת 19, ממעון "מסילה" הסמוך למבשרת ציון. כעת היא נמצאת במקום מסתור באיזור תל אביב. "אני אוהבת את ההורים שלי ומעדיפה להיות איתם, רע לי במוסד" אמרה הבת לנענע. "לאענתה, מצבה קשה מאוד, היא נאנסה לאחרונה, משתמשת בסמים, ונטלה במוסד תרופות פסיכיאטריות.

"אולי מה שהכי בטוח בשבילי זה לחזור לגדה, וללכת לחיות שם עם המשפחה" אומר ח'. "רק חבל שצה"ל פוצץ את הבית שלי ברמאללה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by