בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מי הם היורשים של ערפאת? 
 
 האם יחזיקו מעמד? (רויטרס)   
 
חדשות נענע

אבו מאזן ואבו עלא מסתמנים כיורשיו המיידיים של הנשיא ערפאת. מיהם שני האישים? מאיפה הם באו? לאן הם הולכים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אבו מאזן ואבו עלא מסתמנים כרגע כיורשיו המיידיים של יאסר ערפאת. אתמול החליט הוועד הפועל של אש"ף כי אבו מאזן ימונה ליושב ראש אש"ף ולמעשה יהיה האיש החזק ברשות, עוד הוחלט כי אבו עלא ימשיך בתפקידו כראש הממשלה. מיהם שני האישים הפלסטינים שינהלו את הרשות?
 

אבו מאזן

 
ד"ר מחמוד עבאס הידוע בכינויו אבו מאזן, נולד בצפת ב-1935 ונמלט עם משפחתו לסוריה ב-1948. היה אחד מחמשת מייסדי ארגון הפתח, ובמשך שנים היה ראש הדסק הישראלי באש"ף. הוא בעל תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת דמשק, ובשנת 1982 סיים דוקטורט באוניברסיטה על שם לומומבה בברית המועצות, תחת הכותרת "הקשר הסודי בין הנאציזם לציונות".

אבו-מאזן נחשב לאחד המתונים ביחסו לישראל וידוע כמתנגד לאלימות ותומך בהשגת פתרון מדיני לסכסוך הישראלי-פלסטיני. הוא היה מיוזמי הסכמי אוסלו, וב-13 בספטמבר 1993 אף חתם עליהם בשם אש"ף. היה בין המועמדים לפרס נובל לשלום, אך מכיוון שרק שלושה יכולים לזכות בפרס בשנה אחת נדחק החוצה. ב-1995 גיבש יחד עם יוסי ביילין את "הבנות ביילין אבו מאזן" כבסיס להסדר קבע אפשרי בין ישראל ומדינה פלסטינית. ההסכמים מעולם לא נחתמו, אך היוו בסיס ליוזמות אחרות.

במשך שנים הוא נחשב למספר שתיים במנהיגות הפלסטינית אחרי יאסר ערפאת, אולם הוא מעולם לא היה פופולארי בקרב הציבור הפלסטיני. ב-19 במרץ 2003, אחרי לחצים כבדים מצד ארצות הברית והאיחוד האירופי, מונה לראש הממשלה של הרשות הפלסטינית על ידי נשיא הרשות, יאסר ערפאת, וממשלתו זכתה לאמון המועצה המחוקקת ב-29 באפריל והושבעה למחרת.

כראש ממשלה ניסה להגיע להבנות עם החמאס והג'יהאד האיסלאמי על "הודנה" – הפסקת אש זמנית במאבק בישראל. ב-4 ביוני 2003 נפגש בעקבה עם אריאל שרון וג'ורג' בוש והבטיח לשים קץ ל"אינתיפאדה החמושה". אולם קריסת ה"הודנה" וחוסר הגיבוי מצדו של ערפאת הביאו אותו להתפטר מתפקידו.

בראיון שנתן כשנה לאחר מכן נימק את התפטרותו בהיעדר שיתוף פעולה מצד ממשלת ישראל והממשל האמריקני וכן בהסתה הפרועה שהתנהלה נגדו ברחוב הפלסטיני (ככל הנראה בעידודו של יאסר ערפאת).
 

אבו עלא

אחמד עלי מוחמד קריע, או בשמו המוכר יותר אבו עלא, נולד בשנת 1937 באבו דיס למשפחה אמידה שעסקה בכספים. הוא הצטרף לפתח ב-1968, ובשנות השבעים עסק בניהול השקעות אש"ף בשוקי העולם והיה מנהל הזרוע הכלכלית של אש"ף. בתפקידו זה תרם תרומה מכרעת להפיכתו של אש"ף לאחד המעסיקים הגדולים בלבנון.

עם גירוש אש"ף מלבנון, עבר אבו עלא עם הנהגת הארגון לתוניס, ועם הסתלקותם מהבימה של חברי הנהגה בכירים ממנו התבלט אבו עלא ונבחר לועד הפועל של אש"ף ב-1988. כחבר הועד הפועל שימש בצוות המו"מ מול ישראל לקראת הסכמי אוסלו, הסכמי פריס (1994) והסכמי אוסלו 2 (ספטמבר 1995).

אבו עלא מילא מספר תפקידים בקבינט הראשון של הרשות הפלסטינית ביניהם שר האוצר והמסחר, שר התעשייה וכן אחראי לתכנית שהגישו הפלסטינים לבנק העולמי ב-1993. כמו כן יסד וניהל את המועצה הכלכלית הפלסטינית לפיתוח בשנת 1993 שמטרתה היתה איסוף כספי תרומות בינלאומיים. לאחר מכן נבחר למועצה המחוקקת הפלסטינית, ובמרץ 2000 נבחר ליו"ר שלה בקולות 60 מחברי המועצה.

בעקבות התפטרות ראש הממשלה מחמוד עבאס ב-6 בספטמבר 2003, מינה אותו ערפאת בכוח צו חירום לראש ממשלה, אולם מספר ימים אחר כך כבר איים בהתפטרות בעקבות מחלוקת עם ערפאת בנוגע לשליטה על כוחות הבטחון. ב-17 ביולי 2004, על רקע מהומות ברצועת עזה, התפטר אבו עלא אולם יו"ר הרשות הפלסטינית ערפאת סירב להכיר בהתפטרותו.

אבו עלא סובל מבעיות לב מתמשכות, הוא עבר התקף לב בספטמבר 1995, ניתוח לפתיחת חסימה בעורק כלילי ב-2002 ואושפז בספטמבר 2002 בעקבות תעוקת חזה.

בבעלות אבו עלא חברת מלט ובעבר נתגלה כי חברה זו מספקת חמרי גלם לבניית התנחלויות. גילויים בפרשת מעורבות החברה שבבעלותו בבניית שכונת "הר חומה" בירושלים קוממה עליו את דעת הקהל הפלסטינית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by