בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ישו כבר כאן 
 
 שירת הלל במרכז ``תפארת יהושוע`` (איתן אלחדז)   
 
איתן אלחדז

כעשרת אלפים ישראלים-נוצרים יתכנסו הערב לראשונה בהיכל הספורט ביד אליהו, לכבוד המופע של בני הין, "האמנון יצחק של האמריקנים". עכשיו גם היהודים המומרים על המפה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הקהילה הישראלית-נוצרית בישראל נרגשת. כן, יש בישראל קהילה נוצרית, שרבים ממאמיניה הם ישראלים, יהודים לשעבר שעברו מבחירה לנצרות. הם מונים כ-10 אלפי אנשים, המאורגנים בכארבעים כתות שונות, ומכנים את עצמם "יהודים משיחיים".

הם נרגשים משום שהערב (שבת), הם עומדים לחזות במופע של בני הין, המכונה גם "האמנון יצחק של האמריקאים". הין, ערבי-ישראלי לשעבר, הוא כיום אחד מבכירי המיסיונרים בארה"ב. הוא ידוע במופעי הענק שלו, שבהם הוא מטיף, מרפא-כביכול מאמינים, ממיר אנשים לנצרות, מחזק את אמונתם של הנוצרים המאמינים, ומכניס את קהלו לאקסטזה דתית. הערב הוא יופיע בהיכל נוקיה ביד אליהו.

המופע של הין בישראל יפתח את "מסע הצלב העולמי" שלו, שבמהלכו יעבור עם 1,500 מלוויו גם בין קהילות הנוצרים בגוואטמלה, הודו, הפיליפינים, סינגפור, ניגריה ויפן. לפי התחזיות שבאתרו, מצפה הין במסע הזה להטיף ולהתפלל עם 20 מיליון בני אדם בסך הכל.

בארה"ב דמותו של הין שנויה במחלוקת, בעיקר בשל טענותיו כי הוא מסוגל לרפא אנשים בכוח אמונתו, ולחולל ניסים. בישראל בואו מעורר מתיחות בעיקר על רקע העובדה שהמופע שלו יהווה את הכינוס ההמוני הראשון של הישראלים ה"יהודים-משיחיים" בארץ – קבוצה שעד היום לא זכתה להתייחסות רצינית ושמימדיה טרם נחשפו.

"בני הין הוא נוצרי אוונגלי, והוא גם חובב ציון ידוע שבא לחזק אותנו באמונתו" אומר אשר אינטרטר, מנהיג רוחני בקהילה היהודית-משיחית בתל אביב.

באמת יש לו כוחות ריפוי?
"לבני הין יש את היכולת לשמש ככלי בידי האלוהים, והאלוהים מעביר דרכו יכולות של ריפוי" אומר אינטרטר. "אני רוצה שתבין שאצלנו בני הין הוא לא ה'אישיו'. לא תמצא אצלנו פולחן של אישיות, אלא הכרת תודה לאל".
 

אחד משלנו

 
הקהילה היהודית-משיחית קיימת בישראל יותר משלושים שנה. מאמיניה, המחולקים לכארבעים כתות המכונות בעצמן "קהילות", מתארים עצמם כ"יהודים שממשיכים את דרכו של ישוע". הם מקפידים לכנות את המשיח הנוצרי ישו בשם ישוע, בשל הטענה שלפיה השם "ישו" היה ראשי תיבות שניתנו לו על ידי היהודים, ושפירושן הוא "יימח שמו וזכרו". חברי הקהילות השונות קוראים בתנ"ך ובברית החדשה, חוגגים את החגים היהודיים לצד הנוצריים, מעידים על עצמם כחדורי ציונות וכ"שמרנים מתונים מבחינה פוליטית", וכמובן עורכים טקסי טבילה לכל מי שמעוניין לקבל על עצמו את האמונה שלהם.

מרכז קהילת "תפארת יהושוע" נמצא ברחוב יצחק שדה בתל אביב, בין אולם סנוקר, קזינו ומוסך, ובלי שלט שמספר על המקום והמפגשים שנערכים בו. בכניסה עומד שומר – בשל גורמים שונים שמתנכלים להם "בעיקר מהחלק היותר מיליטנטי ביהדות החרדית", אומרים בקהילה.

מאתיים המאמינים בקהילה כוללים עולים מחבר העמים, עולים ממדינות אנגלוסאכסיות כגון בריטניה וארה"ב, עובדים זרים ממדינות שונות, וגם כמה ישראלים "צברים", שמשתלבים במקום, בין קבוצות המיעוטים השונות. במפגשיהם במקום הם מתיישבים על כיסאות באולם רחב ידיים, שומעים הרצאות על פרשת השבוע והקשר שלה לברית החדשה, צופים בהופעת שירי הלל דתיים של להקה מקומית, וזוכים לברכות ישירות מ"רועה הקהילה".

"המאמינים הראשונים בישוע היו יהודים דתיים, שחיו בישראל לפני אלפיים שנה" נותן אינטרטר את הסבר שלו לתופעת "הנוצרים היהודים". "הם חברו לישוע לא כי הם רצו להקים דת אחרת, אלא כי מסריו ברוח האהבה והמוסר דיברו אליה" הוא אומר. "לאחר מכן הוקמה הנצרות כדת ממוסדת שאינה קשורה לישוע. זה קרה שלוש מאות שנה אחרי ישוע".
 

"נצעק שמע ישראל"

אינטרטר, שפגש לראשונה בתנועת "היהודים המשיחיים" בעת ששהה בארה"ב, הוא בעצמו מיסיונר ואיש שיווק נלהב של אמונתו. "היהדות הרבנית היא לא אותה היהדות שאני מזהה כמקורית" הוא אומר, "אלא יהדות מאובנת, שאיבדה קשר תרבותי והיסטורי לעם ישראל. הדגש של ישוע הוא על מוסר, אהבה ויושר, ופחות על חוקים והלכה. אנחנו כמו היהודים המסורתיים, מפנים את הדגש מעיסוק בטקסים ושינון חוקים, לאמונה שמקורה בלב".

הדברים שעד היום הכניסו את היהודים המשיחיים לכותרות, היו עימותים עם חרדים על רקע של פעילות מיסיונרית. לא מזמן פרסם עיתון הארץ כתבה אודות המלחמות שמנהלים חרדים במצפה רמון כנגד "היהודים המשיחיים".

ארגון חרדי הפעיל במיוחד כנגד הקהילות הנוצריות הוא "יד לאחים" המקורב לחב"ד, שאנשיו דואגים לעקוב אחרי היהודים המשיחיים, ובעבר כבר טענו מיסיונרים כי אנשי "יד לאחים" הביאו לפיטוריהם ממקומות העבודה שלהם, פגעו בפרטיותם כשהפיצו פליירים עם תמונותיהם עליהם, והפגינו מול בתיהם.

יו"ר יד לאחים, הרב שלום-דב ליפשיץ, נאבק יותר מארבעים שנה בארגנוים שלדעתו "מטרתם היא להעביר יהודים על דתם שיחיו כנוצרים".

"הכל נעשה שם בדרכי רמייה" אומר הרב ליפשיץ. "אפילו שמם מטעה, וכבר פסק בכך בית המשפט העליון, בתיק של השופט ברזון. אם בעבר השתמשו בדרכים אלימות כדי להעביר יהודים על דתם, הרי שהיום בתקופה המודרנית הדרכים יותר מחוכמות. בדרכי עורמה הם גונבים לנו יהודים. אנחנו פועלים נגדם כמובן רק במסגרת החוק" מטעים ליפשיץ, "ובהקשר לכך אנחנו מתכוונים להעביר בכנסת חוק אשר אוסר על ארגונים לשדל לדת אחרת, מכל צד שהוא".

מה אתם מתכוונים לעשות לקראת הכנס ביד אליהו?
"אנחנו נעשה את מה שעשינו במשך ארבעים השנה האחרונות. בכל עיר שהם יהיו בה אנחנו נצעק 'שמע ישראל' ואז תראה איך יהודים יעזבו את האולם כשהם יבינו את האמת".

"היו לנו לא מעט עימותים עם חרדים" אומר אשר אינטרטר. "לפעמים זה הגיע לאיומים, ולא פעם עירבנו את המשטרה. זה מצחיק" הוא אומר. "היה רב אחד שהתווכנו אתו על הברית החדשה. אמרתי לו 'תראה, הוויכוח שלנו ממש מגוחך. אתה לא קראת את הספר. אני כן קראתי אותו, ולך יש עליו דעה מוצקה משלי, ואתה מתווכח איתי עליו . למה שלא תקרא אותו קודם, ואז תבוא אלי?"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by