בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חוסמים את נתיב הכסף 

חוסמים את נתיב הכסף

 
 
יואב יצחק, מחלקה ראשונה

שלום עכשיו עתרה לעליון נגד הרשויות ביש"ע שממנות מכספן את הקמפיין נגד תכנית ההתנתקות. התנועה מנסה להשכיח את תקדים הגולן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לאחרונה פורסם שהמועצות האזוריות ביש"ע - ואין מדובר רק בישובים הספורים המיועדים לפינוי בהתאם לתכנית ההתנתקות - החלו להשתמש בכספיהן כדי לממן את ההתנגדות להתנתקות. בעוד גורמים שונים, ובהם גופי השמאל, ממומנים על-ידי גורמים פרטיים כמו אנשי עסקים, ובהם דב לאוטמן, הרי שהמתנחלים כמעט שאינם נזקקים לתרומות. לרשותם עומדים חלק מכספי המועצות לשם מימון הקמפיין.

מדובר בתקציבים נאים. אחרי הכל, נוכח ההתנתקות שבפתח ועצירת הפיתוח למעשה, התפנו בקופת אותם ישובים העומדים בפני פינוי תקציבים גדולים בסדר גודל של עשרות מיליוני שקלים. בכספים אלה, או בחלקם, ניתן עכשיו להשתמש במסגרת התקציב שכבר אושר וכבר מצוי בידי המועצות.

העתירה

הגילוי עורר כמה מגופי השמאל לפעולה. במיוחד את תנועת שלום עכשיו, והעומד בראשה, יריב אופנהיימר. זו שכרה את שירותיהם של עורכי הדין יוסי בנקל ונירית אבטליון, ובעתירה שהגישה הועבר "תפוח האדמה" הלוהט הזה לטיפולם של שופטי בית המשפט העליון. "על-פי דיווחים שונים בתקשורת", נטען בעתירה, "מוערכות ההוצאות הכספיות הכרוכות בביצועו של הקמפיין אותו מנהלת מועצת יש"ע בעשרות מיליוני שקלים".

ההערכה כי מדובר בכסף גדול, נובעת מעוצמת הקמפיינים הנראים בשטח. אנשי שלום עכשיו סופרים מדי יום את מודעות הענק המתפרסמות בעיתונים, וכן את שלטי החוצות הגדולים ואת ההפגנות הרבות, ונדהמים מהכסף הרב "שנשפך". הם יודעים היטב שבמלחמה על דעת הקהל, ינצח מי שיגלה יותר נוכחות בשטח וגם בתקשורת. לכן החליטו ראשי שלום עכשיו לפעול לעצירת מקורות הכסף. אגב, ניתנת האמת להיאמר - אמצעי התקשורת אינם מתאמצים, אם לנקוט לשון המעטה, כדי להאיר בעיה זו. אחרי הכל, אמצעי התקשורת נמנים עם הנהנים הישירים מהזרמת הכספים העצומה, הבאה לידי ביטוי בפרסום מודעות ענק בעיתונים.

שלום עכשיו טוענת, כי כספי המועצות משמשים, בין היתר, לשם "הקמת מטות פעולה, ארגונן של עצרות פוליטיות ומסעות הסברה המוניים כדוגמת "השרשרת האנושית" ו"הפגנת המאה", שלטי חוצות ענקיים הנושאים סיסמאות כגון "שרון קורע את העם" ו"הקסאם בדרך" ומודעות-ענק המתפרסמות באופן יומיומי כמעט בעיתונות הכתובה בימים אלה ממש. אצבע מאשימה מופנית במיוחד כלפי מועצת יש"ע, עיריות בית"ר עילית ומעלה אדומים, וכן נגד המועצות האזוריות חוף עזה, שומרון, גוש עציון, מטה בנימין והר חברון, והמועצות המקומיות אלקנה, אלפי מנשה, אפרת, מעלה אפרים, קדומים וקריית ארבע.

התקדים

אנשי שלום עכשיו יודעים היטב, כי קיימת בעיה מהותית: בית המשפט העליון התיר בעבר למועצות מקומיות ברמת הגולן להשתמש בכספן כדי לממן קמפיין נגד ירידה מהגולן. על-אף זאת, מנסה שלום עכשיו להצביע על ההבדלים לכאורה. ראשית נטען כי הותר לישובי הגולן שהיו בסכנת פינוי להגן על עצמם, ועכשיו משתתפים בקמפיין גם מועצות של ישובים ביהודה ושומרון שאינם עומדים בפני פינוי. שנית נטען כי להבדיל מרמת הגולן, הישובים העומדים בפני פינוי ברצועת עזה ובצפון השומרון מצויים בשטחי הפלסטינים - באזורים שלא הוגדרו מעולם כשטח מדינת ישראל.

במועצות המקומיות ביש"ע דוחים, כמובן, את טענות שלום עכשיו. הם טוענים שהמועצות פועלות למען מטרה משותפת והיא מניעת פינוי ישובים במסגרת תכנית ההתנתקות. מדובר באינטרס משותף, נאמר, כדי לסכל מראש, פינוי ישובים נוספים ביש"ע.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by